پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۴

به دلیل اختلاف بر سر تعرفه‌های پزشکی

بیمارستان«الوند» خاک می‌خورد/مرکز خیریه ای که خیرش به شخصی نمی رسد

بیمارستان الون

قزوین- بیمارستان خیریه رحیمیان در سال ۱۳۷۷ با تعداد ۷۵ تخت بستری توسط دکتر علی رحیمیان یکی از خیران قزوینی در مساحت پنج هزار مترمربع شامل اورژانس، کلینیک‌های مختلف ازجمله اطفال،زنان،جراح ،چشم ،گوش و حلق و بینی، مغز و اعصاب،ارتوپدی،قلب و داخلی تأسیس شد.

قدس آنلاین-گروه استان ها: این بیمارستان خیریه با به‌کارگیری ۲۰۰ پرسنل، روزانه به یک هزار و ۵۰۰ مراجعه‌کننده خدمات ارائه می‌کرد که متأسفانه به دلیل افزایش بدهی و بنا بر ادعای مسئولان این مرکز درمانی افزایش قیمت دلار و تجهیزات پزشکی این بیمارستان را زمین‌گیر کرد.

تأخیر پرداخت مطالبات بیمارستان‌ها توسط سازمان‌های بیمه‌گر ، کاهش اعتبارات دانشگاه‌های علوم پزشکی و عدم تمدید قرارداد با این بیمارستان خیریه همگی دست‌به‌دست هم داد تا بیمارستان رحیمیان شهر الوند را به تعطیلی بکشاند و مردم را از خدمات این بیمارستان خیریه محروم کند.

البته خبر تعطیلی این بیمارستان و مشکلاتی که دامن‌گیر آن شده است پیش‌ازاین و در تابستان سال گذشته توسط مسئولان آن بارها اعلام‌شده بود اما مسئولان استانی خیلی آن را جدی نگرفتند.

به دلیل بدهی و معوقات انباشت شده متأسفانه مرکز درمانی خیریه الوند تعطیل وبخش‌های آن خالی از بیمار بوده و تجهیزات پزشکی آن خاک می‌خورد

هرچند که تابستان سال گذشته پیگیری فرمانداری شهرستان البرز و استانداری قزوین با پرداخت بخشی از معوقات توسط مراکز بیمه‌ای، از تعطیلی بیمارستان جلوگیری کردند اما این مسکن موقتی تنها برای چند ماه توانست این مرکز درمانی را از مرگ حتمی نجات دهد.

باوجود پرداخت بخشی از مطالبات این بیمارستان، مشکلات تنها بیمارستان این شهرستان حل نشد و لذا وضعیت اورژانسی آن موجب شد تا رئیس این بیمارستان اعلام کند از ابتدای بهمن‌ماه از پذیرش بیماران معذور هستیم.

بیمارستان خیریه رحیمیان به‌عنوان تنها بیمارستان شهر الوند که بیش از ۱۵ سال با ارائه خدمات درمانی به مردم این شهر خدمت می‌کرد به دلیل بدهی و معوقات انباشت شده متأسفانه طبق گفته رئیس این مرکز درمانی تعطیل و در حالت کما فرورفت و بخش‌های آن خالی از بیمار است و خاک می‌خورد.

کاهش تعرفه‌ها

رئیس هیئت‌مدیره بیمارستان رحیمیان الوند نیز پیش‌ازاین به قدس گفت: بابیان اینکه مشکلات اساسی بیمارستان از نیمه دوم دو سال پیش  شروع شد، تصریح کرد: دولت تعرفه بیمارستان‌های خیریه را ۴۰ درصد کاهش داد و این آغاز مشکلات بود.

سید محمدرضا درة التاج تهرانی بابیان اینکه تاکنون ۵۰ پزشک را ازدست‌داده‌ایم، اظهار داشت: تا مادامی‌که پزشک پای‌کار نباشد اقدامات درمانی انجام نمی‌شود و اکنون تمام مراکز درمانی خیریه در سراسر کشور به‌واسطه این موضوع با مشکل روبرو شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه تعداد۸۰۰  درمانگاه خیریه در کشور با مشکل کاهش تعرفه مواجه هستند افزود: دولت برای بخش‌های مختلف درمانی دانشگاهی، دولتی و غیردولتی تعرفه معین می‌کند و ما نیز چون جز بیمارستان‌های خصوصی هستیم بیمه‌های تکمیلی نیز بر اساس تعرفه خصوصی با ما همکاری دارند.

وی ادامه داد: با کاهش تعرفه خدمات درمانی، بیمه‌های تکمیلی نیز بر اساس این کاهش با ما همکاری می‌کنند و همین مسئله موجب دلسردی کادر پزشکی بیمارستان‌های خصوصی شد.

وی توضیح داد: هزینه یک‌شب تخت آی. سی. یو درجه یک در بیمارستان رحیمیان با دیگر بیمارستان‌ها ۵۰۰ هزارتویمان اختلاف قیمت دارد و این در حالی است که هزینه انرژی و دستمزد پرستار یکسان است و باعث شده همه مراکز خیریه با چالش جدی مواجه شوند.

تعطیلی غیرقانونی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین در خصوص بلاتکلیفی این بیمارستان و عدم پذیرش بیماران توضیح داد: این دانشگاه به‌عنوان یک دستگاه دولتی موظف است تا قراردادها را بر اساس مقررات و ضوابط با بیمارستان‌ها و با تعرفه مصوب آن منعقد کند اما نظر مسئولان بیمارستان رحیمیان بر این اساس است که قرارداد با تعرفه بخش خصوصی منعقد شود که البته این امر به لحاظ قانونی امکان‌پذیر نیست و ما نمی‌توانیم با تعرفه بخش خصوصی با بیمارستان خیریه، قرارداد منعقد کنیم.

مهرام یادآور شد: بیمارستان رحیمیان با اساسنامه خیریه فعالیت می‌کرد و باید از تعرفه خیریه که حد واسط بخش خصوصی و دولتی است استفاده کند اما مدیران این بیمارستان اصرار به دریافت تعرفه خصوصی دارند که خلاف قانون است.

مهرام بابیان اینکه پس از فوت مرحوم رحیمیان، مشکلات بیمارستان آغاز شد و متأسفانه علی‌رغم میل ما، این بیمارستان تعطیل شد ادامه داد: البته ما به‌هیچ‌عنوان موافق تعطیلی بیمارستان نبوده‌ایم و اکنون تنها درمانگاه و اورژانس این بیمارستان راه‌اندازی شده و بخش بستری آن همچنان تعطیل است.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی قزوین به‌عنوان نقش ناظر بر تعرفه‌های بیمارستان‌های استان اجازه نمی‌دهد بیمارستانی با اساسنامه خیریه، تعرفه‌های بخش خصوصی را اعمال کند که البته وراث دکتر رحیمیان با جوسازی رسانه‌ای به دنبال فشار به دانشگاه علوم پزشکی بودند که ما اجازه این کار را ندادیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تصریح کرد: تعطیلی بیمارستان خلاف قانون است و بیمارستان‌های خیریه موظف هستند طبق مصوب قانونی، تعرفه‌ای را که مصوبه هیئت‌وزیران است اجرا کنند و در همین راستا بیمارستان رحیمیان نیز موظف است تا این تعرفه را مانند سایر بیمارستان‌های خیریه کشور اجرا کند.

خط‌ونشان دستگاه قضا

تعطیلی این بیمارستان موجب شد تا رئیس‌کل دادگستری استان قزوین در جلسه شورای حفظ حقوق بیت‌المال اعلام کند: بیمارستان رحیمیان یک مرکز خیریه است و قرار نیست با سودبخش خصوصی فعالیت کند بنابراین اگر بر اساس تعرفه‌های قانونی رفتار نکند و در صورت ادامه‌دار بودن تعطیلی با سلب اختیار به دولت واگذار می‌کنیم.

حجت‌الاسلام نورالله قدرتی تأکید کرده است: با توجه به تصمیمات اتخاذشده از سوی شورای برنامه‌ریزی بیمارستان رحیمیان باید فعالیت خود را از سرگیرد.
 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.