سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۵

امام جمعه مشهد

«خداپرستی» گرایش مشترک تمامی انسان‌ها است

آیت الله سید احمد علم الهدی ظهر

امام جمعه مشهد در جلسه تفسیر قرآن ماه مبارک رمضان به تشریح میثاق خداوند متعال با انبیاء الهی پرداخت و گفت: «خداپرستی» گرایش مشترک تمامی انسان‌ها است.

به گزارش قدس آنلاین ، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در سلسله جلسات تفسیر قرآن کریم در مهدیه مشهد اظهار داشت: مرحوم علامه طباطبایی در مورد واژه «اولوالارحام» توضیحاتی داشته‌اند؛ ولایت امیرالمومنین(ع) تداوم ولایت پیامبر(ص) است؛ خداوند متعال در قرآن می‌فرماید از پیامبران میثاق گرفته‌ایم.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: هر چه افراد و عناصر و موجودات به خدا نزدیک‌تر باشند تکلیفشان نیز سنگین‌تر است؛ افراد در برابر منکرات شرعیه غضبناک می‌شوند و اوقاتشان تلخ می‌شود و این برای ما و شمای بنده فضیلت است اما این خشمگین شدن برای انبیاء طبق فرموده قرآن تبدیل به گناه می‌شود.

علم‌الهدی خاطرنشان کرد: حضرت یونس در مقابل قوم خودش غضب کرد و قهر کرد؛ این کار را اگر ما صورت دهیم غیرت دینی است و یک فضیلت محسوب می‌شود اما خدا در قرآن می‌فرماید که «فکر کرد ما به او سخت نمی‌گیریم؛ زیرا باید در موقع غضب در کنار مردم می‌ایستاد».

وی تصریح کرد: کشیش‌ها چهار قرن در اروپا می‌گفتند شما باید از ما تبعیت کنید و ما هیچ وظیفه‌ای نداریم و تکلیف صرفا مربوط به شماست؛ چهار قرن بر مردم اروپا این کشیشان که امروز ادعای تمدن دارند حکومت دارند و برخی نادان تصور می‌کنند حکومت دینی ما نیز به همین معناست؛ جریان دین ما کاملا ضد این مسئله است و قرآن می‌فرماید ما از پیامبران عهد گرفته‌ایم که حق تخلف ندارند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: گرایش به خدا در همه انسان‌ها و حتی در کفار وجود دارد؛ علاوه بر خداگرایی، آگاهی فطری نیز داریم؛ برای مثال آگاهی فطری شما این است که از دروغ بدتان می‌آید و از نظر شما دروغ قبیح است. آگاهی فطری دیگر این است که می‌دانیم خداوند ما را خلق کرده و وجودمان به جایی وابسته است و این در فطرت همه انسان‌ها وجود دارد.

علم‌الهدی گفت: بشر به دنبال عبادت خدا است و این نیز در فطرت انسان است؛ اگر انسان بگویند خدا نداری و به‌جایی وابسته نیستی و صرفا باید به قدرت خودت وابسته باشی در زندگی دچار سردرگمی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: گرایش باطنی و احساسی که در باطن هر انسانی است در میان همه مشترک است که به‌جایی وابسته هستند و آن، خدا است و انسان در مقابل خدا مکلف و وظیفه‌مند است و باید او را عبادت کند. در فطرت خداوند با همه انسان‌ها عهد بسته است و این میثاق با انبیاء نیز در سطحی بالاتر بسته شده است.

امام جمعه مشهدمقدس تاکید کرد: در فطرت انبیاء این نهادینه شده که در مقابل نادانی و نافرمانی و کفر مردم مسئول هستند که آنها را ارشاد کرده و بنده خدا کنند و در مقابل سلطه مستکبر و ظالم نیز، مسئول هستند و این احساس، یک احساس فطری در انبیاء است و این علاوه بر عهد خداگرایی و خداشناسی است که خداوند متعال از ما نیز گرفته است.

علم‌الهدی تصریح کرد: میثاق دیگری که خداوند از انبیاء گرفته این است که پیامبری خواهد آمد که تصدیق کننده تمام شما پیامبران دیگر است و در جریان ارشاد مردم باید به آنها بگوئید که چنین پیامبری خواهد آمد. میثاق دیگر کتاب و حکمتی است که خداوند به انبیاء داده است.دین واحد از انبیاء شروع شده و انتهایش به رسولی رسیده که آن را تکمیل و گذشته را نیز تصدیق کرده است.

منبع : تسنیم

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.