دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۵

ترامپ، ژاپن را هم تیغ زد

توکیو ۱۰۵ فروند اف-۳۵ از آمریکا می‌خرد

ب

رئیس‌جمهور آمریکا که به توکیو سفر کرده، پس از گفت‌وگو با مقام‌های ژاپنی اعلام کرد، دولت ژاپن تصمیم گرفته ۱۰۵ فروند جنگنده اف-۳۵ بخرد.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه از تصمیم ژاپن برای خرید ده‌ها فروند هواپیمای نظامی از آمریکا خبر داد.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، ترامپ که به توکیو سفر کرده، در نشست خبری مشترک با «آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن گفت در جریان مذاکرات صورت‌گرفته میان دو کشور، قرار شده قراردادی برای فروش ۱۰۵ فروند جنگنده «اف-۳۵» به ژاپن منعقد شود.

رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «تصمیم‌شان را برای خرید ۱۰۵ فروند هواپیمای رادارگریز جدید اف-۳۵ اعلام کردند. رادارگریز، به این دلیل که نمی‌توانید آن‌ها را ببینید. این خرید، ژاپن را در میان متحدان ایالات متحده به دارنده بزرگترین ناوگان اف-۳۵ تبدیل می‌کند.»

ارزش این قرارداد هنوز اعلام نشده، اما در منابع عمومی قیمت هر فروند جنگنده اف-۳۵ بین ۹۵ تا ۱۲۰ میلیون دلار برآورد شده است.

ترامپ در بخش دیگری از این نشست خبری گفت آمریکا و ژاپن قصد دارند برنامه تازه‌ای برای همکاری‌های نظامی آغاز کنند که هدف آن نخست سفر به ماه و سپس سفر به مریخ خواهد بود.

رئیس‌جمهور آمریکا این هفته برای گفت‌وگو درباره مسائل دوجانبه از جمله مذاکرات تجاری به ژاپن سفر کرد و به اولین رهبر خارجی بدل شد که با «ناروهیتو» امپراطور جدید ژاپن دیدار کرده است.

ترامپ در بدو ورود به ژاپن از کسری تجاری میان دو کشور صحبت کرده و گفته بود قصد دارد سران توکیو را برای خرید جنگ‌افزار و افزایش واردات از آمریکا تحت فشار قرار دهد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.