یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵

در نشست خبری امروز مطرح شد

تاج: بابت اتفاقات فینال جام حذفی عذر می‌خواهم/ تعلیق برگزاری مسابقات فوتبال ایران بخاطر کمبود امکانات

تاج

رئیس فدراسیون فوتبال در نشست خبری امروز از هواداران فوتبال بابت اتفاقاتی که در دیدار نهایی جام حذفی رخ داده است، عذرخواهی کرد.

به گزارش خبرنگار ورزشی قدس آنلاین، مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال در نشست خبری امروز (یکشنبه) که در محل هتل آکادمی فوتبال ایران برگزار شد، گفت: در ابتدا می‌خواهم مسئله اهواز، فینال جام حذفی را توضیح دهم. همچنین مسائلی را در مورد فدراسیون فوتبال، تشکیل سازمان اقتصادی فدراسیون و تیم ملی قصد دارم، بیان کنم.

 از هواداران عذرخواهی می‌کنم

وی افزود: از همه‌ هواداران فوتبال باید عذرخواهی کنم و قطعاً تلاش خواهیم کرد دیگر کمتر از این اتفاقات بیفتد. سعی می‌کنیم واقعیت‌هایی که به وجود آمده و شاید در آینده به وجود بیاید، در این جلسه درباره آنها صحبت کنیم. شورای تأمین استان خوزستان و اداره کل نیروی انتظامی و همچنین دیگر دستگاه‌ها موارد خودشان را مطرح کردند. گنجایش ورزشگاه ۳۰ هزار و ۵۰۰ نفر بوده که بیست هزار و ۵۰۰ بلیت برای بازی فینال جام حذفی فروخته شد. معنایش این است که دو سوم بلیت ورزشگاه فروخته شده تا یک سوم ورزشگاه خالی باشد. از این ۲۰ هزار بلیت، تعدادی برای سهمیه‌ها اختصاص داده شده است. این گزارش‌هایی است که گرفته شده و من خدمت شما ارائه می‌کنم. ورزشگاه محل برگزاری بازی ۲۸ هزار و ۴۳ صندلی دارد و هزار و ۳۶۳ صندلی VIP. بلیت‌های فروخته شده ۲۰ هزار و ۵۰۰ عدد بوده و باید ۱۰ هزار صندلی خالی می‌مانده است.

 نمی‌توانیم بگوییم این آخرین اتفاق خواهد بود

رئیس فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: برخی‌ها تخمین زده بودند، اما در حوزه فوتبال عملیاتی نیست. تخمین وقتی درست است که ما بلیت‌فروشی الکترونیکی داشته و بتوانیم ورزشگاه را کنترل کنیم. حرف نیروی انتظامی درست است و می‌گویند وقتی با دست افراد را بگردیم، کار عملی نیست و ضریب اشتباهات بالا می‌رود. اعلام کردند اگر پشت درِ هر ورزشگاهی جمعیتی بدون بلیت بیاید، نمی‌توانیم آنها را راه ندهیم. ما در را باز کرده و آنها را راه می‌دهیم. نیروی انتظامی می‌گوید جمعیتی که بدون بلیت به ورزشگاه می‌آیند، نمی‌توانیم به آنها به عنوان اغتشاش‌گر گاز اشک‌آور بزنیم و بگوییم بروند. بعد از مدتی در را باز کرده و راه می‌دهیم. روز گذشته این بحث بود که باید تلاش کرد، اما در واقع تلاشی در کار نیست و نمی‌توانیم به جامعه ورزش بگوییم این آخرین بار خواهد بود و به دفعات چنین اتفاقات می‌افتد.

دولت دست از سر فوتبال بردارد

تا وقتی حق پخش تلویزیونی پرداخت نشود نمی توانیم از باشگاه ها بخواهیم ورزشگاه ها را درست کنند؛ دولت باید دست از سر فوتبال بردارد تا ماخودمان درباره حق پخش تصمیم بگیریم و اگر جلوی صداوسیما ایستادیم، فشار نیاورند حتما باید بازی پخش شود! اگر می خواهند پخش شود، پولش را بدهند.

وی ادامه داد: تیم بزرگسال اول آسیاست. اینها رنکینگ است و چیزی نیست که خودمان درست کنیم. فوتسال ما برای چندمین بار اعلام شد که سوم جهان است. در فوتبال ساحلی نیز دوم هستیم. بانوان نیز همینطور. تیم جوانان نیز شرایط خوبی دارد و با آرژانتین و ارمنستان بازی کرده است. اظهارنظرهایی در برخی از رسانه‌ها صورت می‌گیرد و می‌خواهیم حداقل‌ها را رعایت کنند. نباید رسانه دولت محل اذهان تشویق عمومی و افترا باشد. این خیلی بد است. نمی‌دانم وزارت ورزش باید اینها را کنترل کند یا وزارت ارشاد. نمی‌دانم اینها اصلا هماهنگ یا جریان یافته هستند، اما انتظار دارم رسانه‌های متصل به دولت واقعیت‌ها را بگویند. خودشان محل سؤال هستند و آن وقت از ما سوال می‌پرسند!

 امنیت ورزشگاه‌ها دست فدراسیون نیست

تاج با بیان اینکه »چیزی که در اختیار فدراسیون فوتبال نیست، امنیت ورزشگاه‌ها است.» افزود: ایراد سازمان لیگ از جمله فتاحی و دوستان ما و همچنین ناجا و برخی دستگاه‌های امنیتی فقط این بود که بازی فینال جام حذفی در ورزشگاه شهدای فولاد برگزار شد. با این حال روز گذشته نجفی مدیر کل امنیت استان خوزستان گفت که بازی در ورزشگاه غدیر برگزار نشد، چرا که وضعیت بدتر از این می‌شد. به دوستان‌مان گفتم که وقتی ناجا و برخی دستگاه‌ها توصیه‌ای کردند، باید رعایت توصیه امنیتی را بکنند.

وی تصریح کرد: باز هم تکرار می‌کنم هیچ گونه امنیت ورزشگاه‌ها برعهده فدراسیون و سازمان لیگ نیست و نمی‌توانند مسئولیت آن را برعهده بگیرند. وقتی بحث بلیت فروشی به شیوه استاندارد باشد و بدانیم چطور چند عدد بلیت فروخته شده و صندلی‌ها به چه صورتی است و مردم سر ساعت بیایند، بحث فرق خواهد کرد. در دنیا مردم سر ساعت به ورزشگاه می‌آیند. تماشاگران بدانند که بدون فروش بلیت الکترونیکی نمی‌توانند به ورزشگاه بیایند، اصلا نمی‌آیند. دیگر اینطور نخواهد بود که جمع شوند و در نهایت نیروی انتظامی بگوید بروید داخل. این به مصلحت نیست و ورزشگاه‌ها باید دارای امکانات باشند.

دیگر مماشات نخواهیم کرد

به گفته تاج، در فصل جدید قطعا تعداد بازی های بدون تماشاگر در لیگ زیادتر خواهد شد در صورتی که فحاشی شود، شعارهای تندی بدهند یا سنگ و اشیا پرتاب کنند برخورد سختی از همان هفته لیگ خواهیم کرد دیگر مماشات نخواهیم کرد.

تاج خاطرنشان کرد: در دنیا، همه صندلی‌ها را کنترل می‌کنند و فردی که با صندلی تطابق نداشته باشد را، جریمه می‌کنند. نیروی محترم انتظامی صراحتا اعلام کرد که مکانیزمی نداریم که اگر مردم جمع شوند، آنها را برگردانیم و باز هم ورزشگاه را برای آنها باز می‌کنیم. بنابراین، بهتر است تا زمانی که ضمانت کافی برای انجام بازی‌ها نباشد، مسابقات برگزار نشود. روز گذشته این موضوع را در شورای امنیت ملی اعلام کرده و گفتیم نظر فدراسیون فوتبال این است که با این شرایط مسابقات برگزار نشود. خوشبختانه متوجه شدم نیروی انتظامی دقیقا نامه مشابه فدراسیون فوتبال منعکس کرده و گفته نمی‌توانیم با این شرایط بازی‌ها را برگزار کنیم. ۵۵۰۰ مسابقه در طول سال برگزار می‌شود، اما باید نادرترین بازی‌ها را کنترل کرده و به بهترین شکل برگزار کرد. نباید راضی شویم که مردم برای لذت بازی، دچار تلخی‌ها شوند.

وی افزود: از نمایندگانی مثل قاضی‌زاده و امثال اینها که عضو شورای سیاست‌گذاری صداوسیما هستند، می‌خواهیم که برای حق پخش قدم بردارند. اینطور مردم رأی بیشتری به آنها می‌دهند و مردم می‌فهمند که حداقل قدمی برداشته است. اگر این مسئله حل شود، خیلی از مسائل دیگر حل خواهد شد.

اجرای سیستماز فصل آتی var الزامی است

رئیس فدراسیون فوتبال گفت:اجرای سیستم var در فوتبال ایران از فصل آینده الزامی است هر باشگاه باید ۶۰ هزار یورو هزینه نصب و راه اندازی این سیستم در ورزشگاه خود را پرداخت کند.

تاج در خصوص اعتراض تیم‌ها به اشتباهات داوری گفت: سیستم VAR برای سال آینده اجرایی خواهد شد. اینفانتینو یکی از افتخارات فوتبالی‌اش را ورود این سیستم نامید. در هر ورزشگاه برای استفاده از سیستم VAR‌ باید ۶۰ هزار یورو هزینه شود. این اتفاق باید بیفتد. وقتی باشگاه‌ها برای بازیکن یا مربی خارجی هزینه می‌کنند، باید برای کمک داور ویدیویی باید ۶۰ هزار یورو بدهند. کار بسیار درستی است و حتما باید این کار را کنیم.

 یک تیم ایرانی در خطر حذف از آسیا

تاج با اشاره به حضور ۴ تیم ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا اظهار داشت: متأسفانه شکایت از باشگاه‌های ایرانی زیاد است. یکی از باشگاه‌ها که باید به محاکم برود، احتمال دارد نتوانند در لیگ قهرمانان آسیا شرکت کنند. اگر این تیم  نتواند شرکت کند، از تیم بعدی استفاده خواهیم کرد و سهمیه حذف نمی‌شود. هر تیمی نتواند مجوز حضور در آسیا را بگیرد، تیم بعدی جایگزین خواهد شد.

بهترین کار مدارا با کی‌روش بود

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص شکایت کی‌روش از فدراسیون فوتبال گفت: در خصوص کی‌روش سیاست فدراسیون فوتبال دفاع از سرمربی تیم ملی بود. اگر ویلموتس در بازی با سوریه با نتیجه ۲ بر صفر یا ۳ بر صفر هم باخته بود مطمئن باشید امروز از او دفاع می‌کردم. نمی‌گفتم خیلی خوب است که مغلوب سوریه شدیم اما مطمئن باشید از او دفاع می‌کردم. یکی از ارکان مدیریتی دفاع از سرمربی است که آن را برای تیم ملی استخدام کرده است.  در خصوص کی‌روش نیز او با ما قراردادی  داشت که ۲ ساله بود، اما این قرارداد، خیلی مطمئن نبود. هر کسی اگر وسط کار طرف مقابل را حذف می‌کرد  باید یک میلیون و ششصد و شصت هزار یورو را در هر شرایطی پرداخت می‌کرد و این یعنی باید از ابتدای قرارداد را پرداخت می‌کرد.

وی تصریح کرد: با این وجود یک آدم عاقل تجاری به این نتیجه می‌رسید شرایط عادی نیست و باید همواره سازندگی، مدارا و طراحی سیستم جدید را روی این قرارداد می‌پرداخت، تا اگر خواستیم او را نگه داریم و اگر نخواستیم فسخ کنیم. پس بهترین کاری که با کی‌روش می‌توانستیم انجام دهیم این بود که با کی‌روش مدارا کنیم تا لیگ تمام شود، ضمن اینکه سه ماه بعد از جام‌جهانی وقت داشتیم که این سه ماه را تمدید کردیم و بعد از آن دیگر فرصتی برای سرمربی تیم ملی نبود و هر عقلی به ما این حق را می‌داد با این سرمربی که در جام‌جهانی موفق بوده است، ادامه دهیم.

حرف کی‌روش بوی تبانی می‌داد

تاج تاکید کرد: کی‌روش زحمات زیادی را  برای فوتبال ما کشید و هیچ وقت حرف من تغییر نمی‌کند، اما در انتها او شکایتی از فدراسیون فوتبال بابت ۹۰۰ هزار دلاری که می‌دانست ما نامه آن را به کنفدراسیون فوتبال آسیا زده بودیم، انجام داد. کنفدراسیون فوتبال آسیا این موضوع را پذیرفته بود که از منابع درآمد ما این پول را به کی‌روش پرداخت کند. این شکایت کی‌روش به فیفا از نظر من غلط بود، البته ما نیز در خصوص مباحث دیگر به فیفا شکایت کردیم. کی‌روش در مصاحبه خود عنوان کرده بود فدراسیون فوتبال اردوی تیم ملی را به قطر برد تا این قهرمان جام ملت‌های آسیا شود که از لحاظ کد اخلاقی فیفا بوی تبانی می‌دهد و باید اثبات شود.

رئیس فدراسیون فوتبال عنوان کرد: اینکه ما به قطر رفتیم تا قطر قهرمان شود که اصلا درست نیست و ما در آخرین دیدار خود قطر را ۲ بر یک بردیم. برای آماده‌سازی قطر به این کشور نرفتیم و فقط به خاطر اینکه یک کمپ خوب را در اختیار داشت که ۱۲ کشور نیز در آن حضور داشتند در آنجا شرکت کردیم. همه اینها در حالی بود که ما چمن نداشتیم و هنوز چمن‌های خود را افتتاح نکرده بودیم و یک ماه بعد از قطر تازه چمن‌های ما افتتاح شد. نمی‌دانم چقدر از ۹۰۰ هزار دلار کی‌روش پرداخت شده اما فکر می‌کنم سه قسط آن داده شده و حتی شاید قسط آخر نیز پرداخته شده باشد  و اگر پرداخت نشده باشد نیز کنفدراسیون فوتبال آسیا پرداخت می‌کند. می‌دانم یک ۱۵۰۰ هزار دلار یک بار، یک ۳۰۰ هزار دلار یک بار و یک ۲۰۰ هزار دلار نیز یک بار و الباقی پول نیز در قسط آخر پرداخت خواهد شد و مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت.

بودجه فدراسیون فوتبال معادل سه بازیکن تیم ملی قطر است

وی در خصوص برنامه‌های فدراسیون فوتبال برای خصوصی‌سازی و درآمدزایی گفت: زمانی که کاندیدای فدراسیون فوتبال شدم قول دادم چهار سازمان را تشکیل می‌دهم. سازمان لیگ سازمان لیگ فوتسال، سازمان کمیته تیم‌های ملی و سازمان اقتصادی چهار سازمانی بود که قول تاسیس آن را دادم. سازمان اقتصادی را یک بار زمان عابدینی مجمع تصویب نکرد، اما در مرتبه دوم مجمع تصویب کرد و حتما تا لیگ آینده این سازمان شکل خواهد گرفت.

تاج خاطر نشان کرد: جایی نیز مستقیم از فدراسیون فوتبال برای آن تهیه کردیم تا مستقل کار کند. ما چند کار باید انجام دهیم که یکی از آنها انتقال پول بلوکه شده ما است. با اینکه فوتبال حق پخش نمی‌گیرد و ۶۰ و ۷۰ درصد درآمد ما که برای حق پخش است وصول نمی‌شود. این دقیقا مانند تاکسی می‌ماند که از ۷۰ درصد مسافرهای خود کرایه نگیرد و ما نیز ۷۰ درصد مسافرهای فوتبال را رایگان جابه‌جایی می‌کنیم. بسیاری از مشکلات ما برای بی‌پولی است و اگر استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی پول داشت دیگر دچار این مشکلات نمی‌شد.

رئیس فدراسیون فوتبال تصریح کرد: بودجه فدراسیون فوتبال معادل سه بازیکن تیم ملی قطر است و این در حالی است که ما تیم اول آسیا هستیم. سازمان اقتصادی کشور باید پول بلوکه شده را انتقال بدهد. همان پول اگر بیاید با وجود عدم حق پخش مشکلات ما حل می‌شود. ۷ میلیون دلار را محاسبه کنید که چقدر می‌شود. در مجموع این مبلغ چیزی معادل ۹۰ میلیارد است که بدی‌های ما ۹۰ میلیارد نیست. دیگر کار این سازمان تبلیغات محیطی خواهد بود. چرخه تبلیغات محیطی ما معیوب است و امسال بهتر شده است، اما هر سال پرونده ما در دادگاه است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات این سازمان اسپانسری تیم‌های ملی و لیگ است. هنوز ما نتوانستیم اسپانسری برای تیم ملی پیدا کنیم و به نظر من با این اعداد و ارقامی که می‌گویند اگر اسپانسر نداشته باشیم بهتر است. ما دنبال مجموعه‌ای هستیم که اگر مجوز بدهند از خارج از کشور بیاید. این مجموعه حاضر است عدد قابل ملاحظه‌ای را پرداخت کند و کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز حاضر است در این خصوص به ما کمک کند. اگر مجوز نگیریم نیز گله‌ای نداریم و خود را سرباز جمهوری اسلامی می‌دانیم و فیفا و AFC  را در این کار قرار دادیم که زیر سقف جمهوری اسلامی کار کنیم. اگر اتفاقی نیفتد نیز نگران نیستیم و ادامه می‌دهیم تا بهترین آسیا بمانیم و انشاالله تیم ملی نیز برای بازی آینده بازی خوبی کند که شما بپسندید. پیش‌بینی کرده بودیم که با توجه به تعطیلی نهایتا ۲ هزار نفر برای بازی قبلی به استادیوم بیایند که ۲۰ هزار نفر آمدند. تنها راه برآورد صحیح بلیت الکترونیکی است تا بفهمیم چقدر برای تماشاگران تدارک ببینیم و نیرو بیاوریم.

 مشکل خبرنگاران و عکاسان را پیگیری می‌کنم

تاج در خصوص مشکلات عکاسان ورزشی در بازی‌های لیگ و حضور افراد متفرقه به عنوان عکاس در ورزشگاه‌ها، مشکل خانم‌های عکاس برای حضور در تمرینات تیم ملی و همچنین عدم رسیدگی فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ و باشگاه سپاهان به خسارت‌های وارده به خودروی عکاسان ورزشی که از تهران برای دیدار نیمه نهایی جام حذفی بین تیم‌های سپاهان و پرسپولیس به اصفهان رفته بودند، گفت: دو موضوع را حتماً دنبال خواهم کرد و یکی این است که سازمان لیگ حتماً افردی را راه بدهد که عکاس هستند و عکاسی شغل و حرفه آنهاست. این موضوع را همین امروز پیگیری خواهم کرد و موضوع خسارت‌های وارده به عکاسان در بازی با سپاهان را هم، قرار بر این است فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش این مسئله را پیگیری کنند. فکر می‌کنم به نتیجه هم برسیم، چون این موضوع به باشگاه میزبان (سپاهان) تکلیف خواهد شد تا خسارت‌ها را پرداخت کند. من از همه عکاسان و خبرنگاران هم تشکر می‌کنم و خواهشم این است در صحبت‌های من و انعکاس آنها امانت‌داری کنند تا عدالت رعایت شود.

در ادامه خبرنگار روزنامه‌ای که تاج آن را به تشویش اذهان عمومی متهم کرد با اعتراض نسبت به رئیس فدراسیون فوتبال این پرسش را مطرح کرد که آیا خارج کردن تماشاگران از ورزشگاه و مجدداً بازگرداندن آنها به ورزشگاه تشویش اذهان عمومی است یا جلد یک روزنامه در حالی که خبرگزاری‌های مختلف هم در خصوص فینال جام حذفی فدراسیون فوتبال را بی‌کفایت دانستند که تاج در این خصوص گفت: همانطور که گفتم، این مسئله اعتقادم است که روزنامه شما، روزنامه دولت است. همه از فدراسیون فوتبال انتقاد کردند و از سازمان لیگ هم انتقاد شده که از فدراسیون خواسته شده نسبت به این مسئله رسیدگی شود. ما که نمی‌گوییم همه چیز در اهواز خوب بوده و اینطور هم نیست، اما نحوه برخورد درست نبود. حالا در این خصوص من از نهادهای دیگری هم پیگیری این مسئله هستم.

رئیس فدراسیون فوتبال درباره صحبت‌های مازیار ناظمی، روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان مبنی بر اینکه این وزارتخانه مشکلی برای حضور خبرنگاران و عکاسان خانم در تمرینات تیم ملی نداشته و این مسئله باید توسط فدراسیون انجام شود، تصریح کرد: آقای مازیار ناظمی باید خودش به ما توضیح بدهد و نمی‌دانم آقای ناظمی کجای این ماجراست.

تاج در ادامه مبنی بر اینکه آیا فدراسیون فوتبال با حضور عکاسان خانم مشکلی ندارد، گفت: اگر وزارت ورزش و جوانان در این خصوص صحبتی دارد، باید به ما بگوید. این موضوع حل شدنی است و نیاز به ابلاغ هم ندارد، چون ما خودمان موضوعی که باید بفهمیم را می‌فهمیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.