شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۳

محمدعلی رجبی:

خباثت انگلیسی‌ها ساحت هنر را هم آلوده می‌کند

رجبی

پژوهشگر هنر و استادنگارگری، گفت: دیدن آثار به نمایش درآمده در نمایشگاه «آسوده باش، من ملکه‌ام» نشان می‌دهد که تا چه اندازه هنرمندان ما آگاه هستند اما بیش از این نباید به خباثت‌های انگلیس پرداخت؛ زیرا به قدری این‌ها دستشان به خون آلوده است که ساحت هنر را نیز آلوده می‌کنند.

به گزارش گروه فرهنگی قدس آنلاین، محمدعلی رجبی، استاد نگارگری، درباره نمایشگاه «آسوده باش،  من ملکهام »‌ گفت: هنر چه بخواهد چه نخواهد باید زیبا باشد، حتی اگر موضوعی را که می خواهد به آن بپردازد زیبا نیست اما وظیفه دارد اثر خلق شده زیبا باشد. این زیبایی به آن معنا نیست که محتوای اثر نیز زیباست، نیک با زیبا متفاوت است. ما باید تلاش کنیم در کارهای هنری ریشه های محتوایی اثر را شناسایی کنیم، که این هدف هنرمند از خلق چنین اثری چیست، باید هر محتوایی که داریم را در قالبی زیبا به مخاطب عرضه کنیم. از همین رو امروز موضوع ملکه انگلیس، استعمار انگلیس درست است که محتوای تلخی را دارد اما در قالبی زیبا عرضه شده و از این رو به هنرمندان عرصه کاریکاتور و کارتون تبریک می گویم.

وی ادامه داد: دولت استعماری انگلیس در مدت زمان بسیار زیادی به ماضربات بسیار و خسارات جبران‌ناپذیری را وارد کرده است. تاریخ معاصر ما پر است از خباثت‌های سردمداران مستکبر انگلیسی. درست است که امروز آمریکا به عنوان سردمدار در جهان نقش بازی می کند و اما کشوری که همچنان به عنوان شریک و یارغار آمریکا در کنارش حضور دارد انگلیس است. ملت ما از این کشورها ضربات بسیار خورده است و با دل و جان این خباثت ها را درک می کند. آخرین اتفاق تلخ دخالت انگلیس فتنه ۸۸ بود که شخص سفیر در اعتراضات حضور یافت. اینکه امروز عده ای هنرمند دور هم جمع شده اند تا دخالت های انگلیس را تصویر کنند، بسیار جای خرسندی دارد. دیدن آثار به نمایش درآمده در نمایشگاه «آسوده باش،  من ملکه ام» نشان می دهد که تا چه اندازه هنرمندان ما آگاه هستند. اما بیش از این نباید به خباثت های انگلیس پرداخت؛ زیرا به قدری این‌ها دستشان به خون آلوده است که ساحت هنر را نیز آلوده می‌کنند.

این هنرمند تصریح کرد: من به نسل جوان توصیه می کنم که حتما از این نمایشگاه دیدن کنند؛ زیرا پندها و درس های بسیار زیادی را در دل این کاریکاتورها می توان یافت. موضوعاتی که هرکدام جان بسیاری از مردم ما را گرفته و خسارات فراوانی را بر ما وارد کرده است، متاسفانه در مسئله قحطی بزرگ، ما بیش از نیمی از جمعیت آن زمان ایران را از دست دادیم. امروز می‌خواهند با پول ملت ایران برای ملکه تولد بگیرند. این مسئله اصلا قابل تحمل نیست و امیدوارم که این روشنگری ها بتواند ثمربخش باشد.

نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «آسوده باش، من ملکه‌ام» ساعت ۱۶سه‌شنبه ۲۱ خردادماه با حضور جمعی از مسئولان فرهنگی و هنرمندان در حوزه هنری افتتاح می‌شود. این نمایشگاه مشتمل بر چهل اثر از بهترین آثار کارتونیست‌ها و کاریکاتوریست‌های ایران است. علاقه‌مندان برای بازدید از نمایشگاه «آسوده باش، من ملکه‌ام» می‌توانند تا ۵ تیرماه به گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری واقع در خیابان سمیه، نرسیده به پل حافظ مراجعه کنند.

منبع: حوزه هنری

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.