شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۱

گزارش قدس آنلاین از یک حرکت جهادی

کام مردم «الموت غربی» با سقایی قرارگاه پیشرفت و آبادانی سیراب شد

سقایی

قزوین_ بچه‌های قرارگاه پیشرفت و آبادانی عملیات جهادی خود در برخی از روستاهای دور افتاده الموت غربی آغاز کرده و حیات تازه را به روستا و روستائیان بخشیدند.

به گزارش قدس آنلاین،  یکی از دستاوردهای ارزشمند و مهم انقلاب اسلامی، تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرمان بنیانگذار نظام اسلامی است؛ نهادی که انگیزه تشکیل آن حفاظت و صیانت از دستاوردهای انقلاب اسلامی است و در دلِ این نهاد انقلابی، نهالی ارزشمند و فعال به نام «قرارگاه پیشرفت و آبادانی» رشد کرده که برای خدمت به مردم مناطق محروم در عرصه جهادی همت گمارده است و خدمت خالصانه را الگو قرار داده است.

این روزها فعالان قرارگاه پیشرفت و آبادانی استان قزوین، سقای بی‌ریای مردم و زمین های کشاورزی محروم استان شده‌اند و هر هفته و هر ماه خبرهای مسرت‌بخش و امیدوارکننده‌ای از خدمات این جوانان بی‌ادعا می‌شنویم؛ فعالانی که خانه و زندگی را رها کرده و در مناطق محروم که حتی آب خوردن به سختی به کام مردم می‌رسد تلاش و مجاهدت شبانه‌روزی دارند.

جوانان انقلابی و جهادی که تحت فرماندهی با مدیرت انقلابی و جهادی به کمک مردم محروم شتافته‌اند تا بلکه در این سال‌های خشکسالی و کم‌آبی کودکان و زنان محروم علاوه بر مشقت‌های زندگی حداقل کامشان از بی‌آبی خشک نشود.

در یکی از ماندگارترین اقدامات جهادی، فعالان قرارگاه پیشرفت و آبادانی عملیات خود را در چهار روستای دور افتاده الموت غربی به نام های «کاکوهستان»، «طهمورث آباد»، «توتچال» و «اَلَندَر» در آخرین نقطه از الموت غربی آغاز کرده و زنان، دختران، مردان و کشاورزان الموتی را از رنج و محنت کم آبی و خشکسالی نجات دادند.

فعالیت های جهادی قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه صاحب الامر (عج) قزوین بهانه ای شد تا آخرین روزهای بهار سال ۹۸ را در منطقه ای خوش آب و هوای الموت به همراه دوستان رسانه سپری کنیم و از نزدیک در جریان این اقدامات و سختی های مردم روستا قرار بگیریم.

نخستین گام سفرمان از محل بسیج رسانه قزوین به همراه دوستان رسانه و با سوار شدن به مینی بوس آغاز می شود تا مقصد الموت غربی را در پیش بگیریم.

 خدمت جهادی در روستای «کاکوهستان»

زنان و دخترانی که آب شرب آشامیدنی در اختیار نداشته و برای تامین آب شرب مورد نیاز از آب هایی نه چندان بهداشتی استفاده می کردند و یا زمین هایی که به علت نداشتن آب از محصول خالی مانده بود، اکنون با اقدامات جهادی بچه های قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه قزوین و اجرای پروژه لایروبی و مرمت قنات روستای «کاکوهستان» جان تازه ای به خود می گیرند.

علی اصغر محمدبیگی عضو شورای کاکوهستان الموت در جریان این بازدید اظهار می کند: پروژه مربوط به لایروبی قنات بوده که این قنات ۵۰۰ سال پیش ساخته شده بود و در اثر بلایای طبیعی همچون زلزله و سیل تخریب شده و لایروبی نشده است و این امر موجب کاهش آب آن شده است.

وی بیان می کند: برای نمونه قبل از اجرای پروژه، استخری را به اندازه ۲۴ سانتی متر می بستیم و ۲۰ سانتی متر از این استخر پر نمی شد اما با لایروبی انجام شده توسط قرارگاه پیشرفت و آبادانی بسیج، همکاری مردم و سایر نهادها، میزان میزان آب پنج برابر شده است و استخر در طول مدت ۵ ساعت لبریز می شود و آب مورد نیاز تمام درختان را تامین می کند.

محمدبیگی ادامه می دهد: بخشی از هزینه های اجرای این پروژه توسط کمک های نقدی اهالی محله و بخشی دیگر توسط قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه تامین شده است.

عضو شورای اسلامی روستای کاکوهستان در خصوص میزان رضایتمندی مردم نسبت به اجرای پروژه ها تصریح می کند: دامداری و کشاورزی برای روستائیان دو منبع درآمدزایی است و این دو منبع بدون آب محقق نمی شود و به عبارتی هراندازه در منطقه ای آب وجود داشته باشد بدون شک رضایتمندی مردم در آن بیشتر است؛ با اجرای پروژه قرارگاه پیشرفت و آبادانی، میزان آب بیشتر و به تناسب آن رضایت مردم افزایش یافته است.

وی مطرح می کند: سطح زیرکشت این روستا ۵۰ هکتار است و با اجرای این پروژه پیش بینی می شود که میزان این سطح افزایش یافته و به دو برابر برسد؛ بخشی از قنات، لایروبی و احیا شده است و برای ادامه نیاز به هزینه بیشتری دارد.

 ایوب محمدبیگی دهیار روستای کاکوهستان نیز در این بازدید ادامه می دهد: پروژه لایروبی قنات توسط قرارگاه پشرفت و آبادانی بسیج با همیاری مردم، شوراها و دهیاران به نحو مطلوب اجرا شده که انجام آن رونق کشاورزی را به همراه داشته است؛ این قنات بیش از ۵۰۰ سال قدمت دارد و از زمانی که ساخته شده بود هیچ اقدامی در خصوص لایروبی آن انجام نشده بود و از مسئولان قرارگاه تقدیر و تشکر داریم.

وی ادامه می دهد: آبی که در حال حاضر در قنات جریان دارد پنج برابر آب گذشته است؛ قبل از اجرای پروژه، مردم از کشاورزی ناامید شده بودند و با این اقدامات، مهاجرت معکوس از شهر به روستا صورت گرفته است؛ اجرای این پروژه ها باید ادامه داشته باشد و مسئولان همت کنند تا هم زمینه رونق کشاورزی و هم دلگرمی مردم منطقه فراهم شود.

به گفته این دهیار، در گذشته در روستای «کاکوهستان» درختانی همچون درخت گردو وجود داشته که با ریزش قنات درخت خشک شده و محصولات کاهش یافته است که با لایروبی قنات پیش بینی می شود، این درختان دوباره زنده شوند.

 روستای «طهمورث آباد»، دومین مقصد خدمت جهادی

مقصد بعدی سفر ما، روستای «طهمورث آباد» با مردمانی از جنس صاف و ساده است که سختی های زندگی را به جان خریده و زندگی را در مناطق کوهستانی الموت تجربه و معنا می کنند؛ مردمانی از جنس بلور و آئینه که دستهای پینه بسته شان نشانی از رنگ و بوی مشقت ها و سختی های زندگی است.

«طهمورث آباد» از روستاهای الموت غربی است که در گذشته روستا فاقد آب شرب آشامیدنی و بهداشتی بوده و حضور بچه های قرارگاه پیشرفت و آبادانی و سقایی این بچه ها، مردمان روستا را سیراب کرده است.

بهمن کیماسی دهیار روستای طهمورث آباد در جریان این بازدید که با ما همراه می شود، بیان می کند: اقدامات خوبی در روستا توسط قرارگاه انجام شده است؛ آب شرب بهداشتی در این روستا وجود نداشت و بهسازی دو سرچشمه با مساحت ۹۰۰ و ۳۰۰ متر به صورت سرامیکی توسط قرارگاه انجام شده است؛ پیش بینی تامین آب شرب برای ۲۰۰ الی ۳۰۰ خانوار انجام شده و همین امر موجب مهاجرت از شهر به روستا شده است و روستا احیا و زنده شده است.

وی می افزاید: در ۶ ماه گذشته تعدادی از جوانان از شهر به روستا برگشتند و در حال حاضر مشغول فعالیت در روستا هستند.

کیماسی با اشاره به وضعیت روستا بیان می کند: روستا از ابتدایی ترین امکانات برخوردار نیست و حتی آب شرب بهداشتی و خانه بهداشت و مدرسه وجود ندارد و پیگیری ها انجام شده است اما هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

دهیار روستای طهمورث آباد ادامه می دهد: در این روستا ۷۰ خانوار ساکن هستند که چندین روستا در حال ساخت بوده و طرح هادی برای آنها انجام شده است.

تیمورکیماسی از اهالی روستا نیز در این بازدید بیان می کند: وضعیت کشاورزی روستا به علت نداشتن زیرساخت ها، ضعیف است و تلاش داریم آب شرب مردم را اصلاح کنیم و امیدواریم به کمک سپاه و مردم و دولت فعالیت های بیشتری در روستا دنبال شود.

وی اضافه می کند: با انجام برخی از پروژه های قرارگاه، دهیاری ها و شوراها مهاجرت به روستا انجام شده است.

مهاجری معاون عمرانی قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه صاحب‌الامر (عج) قزوین نیز در این خصوص بیان می کند: در گذشته در روستای طهمورث آباد آب شرب بهداشتی وجود نداشت که با همکاری اداره آب و فاضلاب روستایی، اهالی روستا و دهیار و شورا، ۹۰۰ متر خط انتقال از چشمه (چشمه بهسازی شده) به روستا انجام شد که بهسازی و سرامیکی کردن چشمه، آب شرب بهداشتی روستا نیز در حال تأمین است.

 وی ادامه می دهد: اجرای پروژه آب شرب این روستا با محوریت دولتی هزینه های بالغ بر ۳۰۰ میلیون تومان را می طلبید اما از آنجایی که کار توسط مردمی و قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انجام شده صرفه جویی ها را به همراه داشته است که این پروژه بالغ بر ۲۰۰ میلیون تومان انجام شده است؛ پروژه شامل ۹۰۰ متر خط انتقال آب، بهسازی یک باب چشمه، منبع بتنی ۱۰۰ مترمکعبی و ایستگاه پمپاژ ۵۰ مترمکعبی است که با احداث ایستگاه پمپاژ به بهره‌برداری می رسد.

 روستای «توتچال» ایستگاه سوم خدمت جهادی

مهاجری معاون عمرانی قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه صاحب الامر (عج) قزوین در ادامه این بازدید اظهار می کند: در گذشته اینجا یک استخر کوچک آب وجود داشت و آب شرب بهداشتی برای روستائیان تامین نمی شد و با همکاری روستا و اداره آبفای روستایی و قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه صورت گرفت و آب شرب روستائیان تامین شد که مدت زمان اجرای پروژه یک سال بوده است.

وی ادامه می دهد: پروژه انتقال آب شرب در سه پروژه مخزن آب شرب بتنی ۵۰ مترمکعبی و ۲۵۰ متر خط انتقال به روستا و ۱۵۰۰ متر شبکه داخلی روستا تعریف شد، همچنین بهسازی چشمه نیز انجام شده که آب شرب بهداشتی به روستا می‌رسد.

مهاجری تصریح می کند: برآورد پروژه نزدیک ۱۳۰ الی ۱۴۰ میلیون تومان با مشارکت مردمی و گروه های جهادی و با هزینه کمتر انجام شد؛ پروژه هایی که توسط قرارگاه پیشرفت انجام می شود با صرفه جویی همراه است.

به گزارش قدس، سکونت ساکنان روستا معمولا به بهار و تابستان بستگی دارد و اقامت در بخشی از روستاها همچون طهمورسب آباد، کاکوهستان به صورت ییلاقی و قشلاقی است که حدودا ۴۰ الی ۵۰ خانوار در این روستاها ساکن هستند.

 روستای «اَلَندَر»، آخرین ایستگاه خدمت جهادی

مقصد بعدی سفرمان را در روستای بازرگاه در کنار مردمان روستا متوقف می کنیم؛ روستایی خوش آب و هواتر از روستاهای دیگر.

مهاجری معاون عمرانی قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه صاحب‌الامر (عج) قزوین که همراه ما در این سفر است، بیان می کند: آب شرب سه روستای بازرگاه، اَلَنَدر و چنگالدشت با اجرای یک پروژه تامین می شود؛ این پروژه شامل یک مخزن آب شرب ۱۰ متری مکعبی پیش ساخته و حدود ۶ هزار متر شبکه انتقال شبکه داخلی برای این سه روستا است.

وی ادامه می دهد: این سه روستا سالیان سال، آب شرب بهداشتی نداشته و آب شرب آن از رودخانه شاهرورد استفاده می شد که در حال حاضر آب شرب از دو حلقه چاه حفر شده تأمین و توسط پمپاژ وارد مخزن می‌شود؛ این پروژه با همکاری قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه و اداره آبفایی روستایی و اهالی روستا انجام شده است و آب شرب بهداشتی را دریافت کردند.

معاون عمرانی قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه صاحب الامر (عج) قزوین بیان می کند: اجرای این پروژه حدود ۴۰۰میلیون هزینه داشته که ۲۰۰ تومان اداره آبفا، ۱۷۰ تومان توسط سپاه و ۳۰ میلیون تومان نیز توسط دهیاران تامین شده است.

مهاجری عنوان می کند: اجرای پروژه تقریبا حدود ۱۲ ماه طول کشید و بهره برداری کامل صورت گرفته است؛ هرکدام از لوله ها برای انتقال یک روستا درنظرگرفته شده است .

سه روستا حدود ۵۰ الی ۶۰ خانوار ساکن است و مهاجرت معکوس از شهر به روستا صورت گرفته است.

سیاوش کیماسی سلخوری عضو شورای اسلامی روستای اَلَندَر در این بازدید بیان می کند: در گذشته مصرف آب از رودخانه استفاده می شد که مشکلاتی را به همراه داشت و به علت نبود آب و جاده همه به شهر کوچ کرده بودند و از زمانی که آب شرب به روستا انتقال داده شد و مهاجرت معکوس از شهر به روستا انجام شد.

وی ادامه می دهد: در حال گذشته به علت نبود آب، کشاورزی ضعیف بود اما در حال حاضر و با اجرای پروژه های قرارگاه، محصولاتی همچون پسته و زیتون تولید می شود.

به گزارش قدس آنلاین، سفر رسانه ای ما با میزبانی گرم و صمیمی مردمان الموت به یادماندنی می شود و با پذیرایی گرم و مهمان نوازی زیبای مردمان روستا به ایستگاه آخر می رسد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.