دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۲

بیانیه ضد ایرانی کمیته چهارجانبه آمریکا، انگلیس، امارات و عربستان

ا

کمیته چهارجانبه آمریکا، انگلیس، عربستان سعودی و امارات در پایان بیانیه خود مدعی شدند که اقدامات ایران باعث بی‌ثباتی در یمن و منطقه شده است.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، کمیته چهارجانبه آمریکا، انگلیس، عربستان سعودی و امارات در بیانیه پایانی نشست خود در لندن، از تنش‌های فزاینده در منطقه و خطرات ناشی از آنچه «فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران» در یمن و منطقه ادعا کرده‌اند، ابراز نگرانی کردند.

در این بیانیه آمده است، حمله به نفت‌کش‌ها در لنگرگاه «الفجیره» در تاریخ 12 ماه مه و در خلیج عمان در تاریخ 13 ژوئیه، «گذرگاه‌های دریایی بین‌المللی را تهدید می‌کند و باید به کشتی‌ها و خدمه آنها اجازه داده شود در امنیت در آب‌های بین‌المللی تردد کنند».

در این بیانیه از ایران خواسته شده است تا هرگونه اقدامی که ثبات در منطقه را تهدید می‌کند متوقف کرده و به راه‌ حل‌های دیپلماتیک برای کاهش تنش‌ها در منطقه متوسل شود.

این کمیته چهارجانبه به حملات موشکی و پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن( انصارالله) به عربستان سعودی اشاره کرده و خواستار توقف فوری این حملات شده است.

در 12 ماه مه( 23 خرداد) انفجار عظیمی در خلیج عمان به وقوع پیوست و طی آن دو نفت‌کش غول‌پیکر هدف قرار گرفتند. اگر چه ایران این حادثه را که در روز سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران انجام شد، مشکوک خواند ولی دولت آمریکا انگشت اتهام درباره این انفجار را به سمت ایران نشانه گرفت و با انتشار فیلمی، مدعی شد که یک قایق ایران در حال تلاش برای جدا کردن مین‌های عمل‌نشده از بدنه نفت‌کش‌های آسیب‌دیده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.