یکشنبه ۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۸

نگاهی به گران‌ترین آثار حراج تهران + تصاویر

حراج تهران

در یازدهمین دوره از «حراج تهران» که قرار است روز جمعه (۱۴ تیر ماه) برگزار شود، ۸۰ اثر چکش می‌خورد که از این میان دو اثر از منیر فرمانفرمائیان و پرویز تناولی با قیمت ۳ تا ۴ میلیارد تومان، گران‌ترین آثار قیمت‌گذاری شده در این دوره محسوب می‌شوند.

به گزارش گروه فرهنگی قدس آنلاین به نقل از ایسنا، یازدهمین دوره از «حراج تهران» که به معرفی هنر کلاسیک و مدرن ایران اختصاص دارد، در تیر ماه سال جاری با حضور ۶۰ هنرمند و ۸۰ اثر چکش می‌خورد. ۲۳ نفر از این هنرمندان در قید حیات، ۵۴ نفر مرد و شش نفر نیز زن هستند. آثار ارائه‌شده هم شامل ۷۵ نقاشی و پنج مجسمه می‌شود.‌

در این دوره از «حراج تهران» آثار هنرمندانی همچون منیر شاهرودی فرمانفرمائیان، محمد احصایی، حسین زنده‌رودی، پرویز تناولی، منصور قندریز، سهراب سپهری، محمود فرشچیان، آیدین آغداشلو، صادق تبریزی، کوروش شیشه‌گران، ابوالقاسم سعیدی، مسعود عربشاهی و … ارائه شده است.

در این میان یکی از آخرین آثار بدون عنوان زنده‌یاد منیر فرمانفرمائیان در این دوره از حراج تهران بین ۳ تا ۴ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است و گران‌ترین اثر قیمت‌گذاری شده در این حراج محسوب می‌شود. این اثر سال ۹۶ و با آیینه‌کاری، نقاشی پشت پلکسی گلاس و گچ روی چوب و در ابعاد ۱۰*۷۰*۹۷ خلق شده است. اثر متعلق به مجموعه خصوصی خانواده این هنرمند است.

اثر دیگری از این هنرمند به اسم «آسمان آبی» نیز بین ۲ تا ۳ میلیارد تومان برآورد قیمت شده است. این اثر که در هفتمین حراج تهران نیز ارائه شده بود، سال ۱۳۸۴ در ابعاد ۹۸*۹۸ از طریق آیینه‌کاری، نقاشی پشت شیشه و گچ روی چوب خلق شده است. این اثر سال ۹۶ و در هفتمین دوره از «حراج تهران» ارائه شده بود.

اثر منیر فرمانفرمائیان که با قیمت ۳ تا ۴ میلیارد تومان در این دوره از «حراج تهران» چکش خواهد خورد
اثر منیر فرمانفرمائیان با قیمت ۲ تا ۳ میلیارد تومان

اثر «سر شاعر» از پرویز تناولی دیگر اثری است که با قیمت ۳ تا ۴ میلیارد تومان قرار است در این دوره از «حراج تهران» چکش بخورد. این اثر برنز سال ۱۳۹۰ در ابعاد ۳۰*۴۷*۱۰۰ خلق شده است. این اثر نیز به عنوان یکی از دو اثر گران‌ قیمت‌گذاری شده در این دوره به شمار می‌رود.

اثر «هیچ» از پرویز تناولی نیز قرار است بین ۱.۵ تا ۲ میلیارد تومان در این دوره از حراج تهران چکش بخورد. این اثر از جنس برنز و متعلق به سال ۱۳۹۴ است و در ابعاد ۱۰۶*۴۷*۳۰ خلق شده است.

اثر «هیچ» از پرویز تناولی

یکی از آثار سهراب سپهری که عنوان ندارد در یازدهمین دوره از «حراج تهران» بین ۲ تا ۳ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است. تاریخ اثر با ابعاد ۱۰۰*۷۰، حدود دهه ۴۰ عنوان شده است. این اثر هم‌اکنون متعلق به یک مجموعه خصوصی است و درآمد حاصل از فروش این اثر قرار است به مؤسسه فرهنگی هنری صفای امید (ساخت مدرسه و کتابخانه عمومی و اهدای بورس تحصیلی به شاگردان ممتاز) واقع در تبریز تعلق بگیرد.

اثر بدون عنوان دیگری از سهراب سپهری که متعلق به دهه ۴۰ است نیز بین ۲ تا ۳ میلیارد تومان برآورد ارزش‌گذاری شده است. این اثر رنگ روغن روی بوم و در ابعاد ۱۲۰*۸۴ سانتی‌متر است. این اثر سال ۲۰۱۷ در حراج کریستیز لندن ارائه شده است.

اثر سهراب سپهری
اثر سهراب سپهری

اثر حسین زنده‌رودی با عنوان «سین + لام» بین ۲ تا ۳ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است. این اثر سال ۱۳۴۹ در ابعاد ۱۳۰*۹۰ خلق شده و هم‌اکنون متعلق به بخش خصوصی است.

اثر «سین + لام» از حسین زنده‌رودی

همچنین اثری بدون عنوان از محمود فرشچیان که متعلق به سال ۸۵ است، بین ۱.۵ تا ۲ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است. این اثر با گواش و آبرنگ روی مقوا در ابعاد ۵۴*۸۰ سانتی‌متر خلق شده است.

این اثر فرشچیان در کتاب «آثار استاد محمود فرشچیان» به چاپ رسیده است

اثر آیدین آغداشلو نیز با عنوان «انهدام کیهانی» قرار است بین ۱.۵ تا ۲ میلیارد تومان چکش بخورد. این اثر رنگ روغن روی بوم است و در سال ۸۸ به صورت سه‌لته‌ای در مجموع در ابعاد ۳۵۰*۲۰۰ خلق شده است.

این اثر در کتاب «برگزیده آثار آیدین آغداشلو» به چاپ رسیده است

همچنین اثر بدون عنوان از زنده‌یاد ژازه تباتبایی از جنس آهن و در ابعاد ۴۰*۶۰*۱۸۰ که متعلق به دهه ۴۰ است، بین یک تا ۱.۵ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است.

اثر ژازه تباتبایی با قیمت ۱ تا ۱.۵ میلیارد تومان در این دوره از «حراج تهران» ارائه شده است.

یکی از آثار محمد احصایی نیز با عنوان «در پاش فتاده‌ام به زاری / آیا بود آنکه دست گیرد» بین یک تا ۱.۵ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است. این اثر سال ۹۷ با رنگ روغن و ورق طلا روی بوم خلق شده است.

اثر محمد احصایی

همچنین یکی از آثار بدون عنوان رضا مافی در یازدهمین دوره از حراج تهران قرار است با قیمت یک میلیارد ۲۰۰ تا یک میلیارد ۶۰۰ تومان چکش بخورد. این اثر متعلق به سال ۱۳۵۳ است و با رنگ روغن و در ابعاد ۱۵۰*۱۰۰ خلق شده است.

اثری بدون عنوان از زنده‌یاد بهجت صدر به قیمت یک تا ۱.۵ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است. این اثر در دهه ۵۰ و در ابعاد ۱۲۰*۸۵ خلق شده است.

یازدهمین دوره از «حراج تهران» هنر کلاسیک و مدرن ایران ۱۴ تیر ماه سال جاری در هتل پارسیان آزادی برگزار خواهد شد و زمان برگزاری نمایشگاه ۱۲ و ۱۳ تیرماه از ساعت ۱۶ الی ۲۰ خواهد بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.