سه‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۴

ضمن انتقاد از تشدید تحریم‌های واشنگتن علیه تهران مطرح شد؛

تاکید روسیه بر اهمیت پایبندی اروپایی‌ها به تعهدات خود در قبال ایران

لافروف

وزیر امور خارجه روسیه بر اهمیت پایبندی کشورهای اروپایی به تعهدات خود در توافقنامه هسته‌ای (برجام) تاکید کرد.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در نشست خبری مشترک با همتای ایرلندی خود بر اهمیت پایبندی ایران به توافقنامه هسته‌ای تاکید کرد.

وی گفت: امیدوارم اروپایی‌ها به تعهدات اقتصادی خود در برابر ایران عمل کنند و زمینه فروش نفت این کشور را فراهم سازند. از همتایان اروپایی خود می‌خواهیم تا به مسئولیت‌های خود در برابر ایران عمل و از منافع این کشور حمایت کنند.

سرگئی لاوروف افزود: آمریکا تحریم‌های خود علیه ایران را تشدید کرد و باید منافع اقتصادی این کشور در توافقنامه هسته‌ای تضمین شود.

گفتنی است عبور ذخایر اورانیوم غنی‌شده ۳.۶۷ درصدی ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم تاکنون واکنش‌هایی را به دنبال داشته است. عبور ایران از سقف‌ مجاز اورانیوم ۳.۶۷ درصدی ۶۴ روز بعد از ضرب‌الاجلی انجام می‌شود که شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران به کشورهای باقی‌مانده در توافق هسته‌ای برای عمل به تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی صادر کرد.

شایان ذکر است، یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای ایران و همچنین ژست‌های عوام‌فریبانه مقامات این کشور مبنی بر آمادگی گفت‌وگو با ایران همزمان با فشارهای تحریمی و همچنین بدعهدی طرف‌های دیگر برجام به ویژه کشورهای اروپایی، سرانجام حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان ۱۸ اردیبهشت سال جاری در پاسخ به این گونه اقدامات، از توقف فروش مازاد اورانیوم غنی شده و آب سنگین خبر داد. بر این اساس، ایران محدودیت‌های مربوط به ذخیره‌سازی آب سنگین و اورانیوم غنی‌شده را رعایت نخواهد کرد. در عین حال، یک منبع آگاه روز گذشته ضمن تأیید عبور ذخایر اورانیوم ایران از ۳۰۰ کیلوگرم اعلام کرد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی بعد از توزین روز چهارشنبه هفته گذشته (پنجم تیر ماه)، مجددا وزن تولید مواد غنی شده ایران را اندازه‌گیری کردند و ذخایر ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.