سه‌شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵

مدیر کل بهزیستی گیلان خبر داد:

دستیابی به اهداف سازمان بهزیستی با مشارکت جمعی تمام نهادها

بهزیستی گیلان

گیلان- مدیرکل بهزیستی گیلان گفت : چرا باید در یک استان فرهنگی مانند استان گیلان شاخص توان بخشی که به طور متوسط در کشور ۳۹ درصد است .

به گزارش قدس آنلاین به  نقل از روابط عمومی بهزیستی گیلان،دکتر حسین نحوی نژاد در دیدار با استاندار گفت : بهزیستی ابعاد گوناگون خدمات را به جامعه هدف خود ارائه می دهد که این وظیفه سنگینی است بردوش ما ، اولین کاری که با کمک شما بزرگان باید انجام دهیم قول مطالبه گری است ، در همه دنیا سازمانی مثل بهزیستی سازمانی مددکاری است ، بایستی مطالبه‌گر باشد و ابعاد و سیاست های رفاهی را روشن کند ، زیرا بهزیستی مسئول خانه سازی ، ایجاد شغل ، فعالیت‌های ورزشی نیست . بهزیستی محلی برای آموزش کلاسیک نیست ولی امروزه همه این خدمات را در حال انجام دادن است .

مدیرکل بهزیستی در ادامه گفت : ما باید به روزی برسیم که سیاست‌ها فراگیر و تلفیقی باشند. اگر وزارت راه و شهرسازی در حال ساخت مسکن است ، باید بسته ویژه ای برای افراد با نیازهای ویژه در نظر بگیرد . اگر قرار است وظیفه ای سنگینی مانند تمشیت بیماران روانی مزمن به ما داده شود یا تمشیت امور معتادین متجاهر به ما داده شود می بایست اقتدارش هم به ما داده شود نه فقط در مقام پاسخگو باشیم .

وی اظهار داشت: بسیار متناقض است این قضیه که مراکز درمان سلامت ما خیلی از مواقع مناسب سازی نیستند و اماکن زیارتی سیاحتی ، اماکن تجاری ما ، برای حضور یک جانباز که جانش را برای اعتلای این انقلاب گذاشته آمادگی پذیرش ندارند ، چرا باید در یک استان فرهنگی مانند استان گیلان شاخص توان بخشی که به طور متوسط در کشور ۳۹ درصد است در دستگاههای دولتی در استان ما ۲۹ درصد باشد با توجه به اینکه مجموعه استانداری به عنوان ریاست این کمیته و بهزیستی حائز ۵ رتبه اول هستند و این نشانه آن است که مجموعه استانداری و بهزیستی در حال تلاش هستند  

حسین نحوی نژاد گفت: ما در حال حاضر از بیماران روانی مزمنی با جرم های قضائی نگهداری می کنیم و از سال گذشته کمیسیون ماده ۱۶ نیز به بهزیستی واگذار شد یعنی معتادین متجاهر، با مشکلات روانی و قضائی.

وی اشاره کرد : در حال حاضر ۱۱۲۰ موسسه  از جمله مراکز اعتیاد ، ژنتیک ، توانبخشی و اجتماعی از بهزیستی جهت خدمت رسانی مجوز گرفته اند که نظارت بر همه آنها برعهده بهزیستی است که کار دشواری است ولی همکاران  من با جدیت پیگیری می کنند .

مدیرکل بهزیستی گیلان افزود : در زمینه مشارکت های مالی و مشارکت‌های اجتماعی اعتقاد نداریم که فقط شهروندان پول به بهزیستی بدهند یا صندوق داشته باشیم ، ما برای داوطلبان به کارهای خیر اهمیت ویژه ای در سازمان بهزیستی قائل هستیم

 وی بیان کرد : بالغ بر ۱۱ هزار کودک سه الی پنج سال در سال مورد معاینه غربالگری بینایی قرار می‌گیرند ، بیش از ۵ هزار نوزاد متولد شده از نظر شنوایی سنجی مورد بررسی قرار می گیرند ، در حدود ۸۵۰۰ زن سرپرست خانوار تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند ، بالغ بر هزار فرزند یتیم در سازمان بهزیستی توسط مراکز خدمات می گیرند بیش از ۴۰۰۰ معلول ، سالمند و بیمار روانی مزمن از خدمات مراکز توانبخشی استفاده می کنند و اینها گوشه ای از خدمات بهزیستی گیلان به توانخواهان است .

دکتر ارسلان زارع سرپرست استانداری گیلان نیز گفت : عملکرد اداره کل بهزیستی استان و شهرستان ها رضایت بخش است زیرا بهزیستی گیلان در بستر اجتماعی پیشرو بوده و در راستای تحقق عدالت اجتماعی تأسیس شده است ، همچنین انتظار می رود برنامه های پیشگیری و کاهش آسیب به صورت تمام و کمال در شهرستانها اجرا و تأثیرات آن‌ها در آمارها دیده شود

وی اشاره کرد : همه کودکان نیازمند حمایت به نوعی با سازمان بهزیستی مرتبط هستند، بیماران صعب العلاج بیشتر خدمات خود را از بهزیستی دریافت میکنند.

دکتر زارع افزود : باید بیشتر از آموزش ، مهارت آموزشی و تحقیق و پژوهش استفاده کرد حتماً باید از ظرفیت دیگر سازمان‌ها و دانشگاه‌ها و دانشجویان و سازمان‌های مردم‌نهاد جهت ارتقای عملکرد بهزیستی استفاده شود ، مناسبت های مهم تر برگزار شود تا جلب نظر و مشارکت سایر نهادها صورت پذیرد

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.