سه‌شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶

تصویب لایحه مؤاخذه عاملان قتل خاشقچی در مجلس نمایندگان آمریکا

خاشقچی

به دنبال گزارش اخیر نماینده سازمان ملل در خصوص مشارکت ولی‌عهد عربستان در قتل روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، مجلس نمایندگان آمریکا با 405 رأی موافق در مقابل 7 رأی مخالف، لایحه مؤاخذه عاملان قتل «خاشقچی» را تصویب کرد.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، ،‌مجلس نمایندگان آمریکا با 405 رأی موافق و 7 رأی مخالف لایحه‌ محاکمه و مؤاخذه عاملان قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد ریاض در کنسولگری سعودی در استانبول را تصویب کرد.

بنا به گزارش روزنامه انگلیسی «گاردین»، لایحه فوق تحت عنوان «قانون حقوق بشر و جوابگویی عربستان سعودی» که «تام مالینوفسکی» نماینده ایالت نیوجرسی آن را تهیه کرده، هم‌اکنون که در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب درآمده است و برای رأی‌گیری به سنا فرستاده می‌شود.

این لایحه در حالی در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب درآمده است که اخیراً‌ «آگنس کالامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل در تحقیقات حول قتل «جمال خاشقچی» اعلام کرد «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی و تعدادی از مقامات عالی‌رتبه این کشور در قتل این روزنامه‌نگار عربستانی دست داشته‌اند.

روزنامه گاردین چندی پیش گزارش کرد، در این گزارش ۱۰۰ صفحه‌ای، آمده است: «قتل جمال خاشقچی جنایتی بین‌المللی بود. جمع‌بندی گزارشگر ویژه این است که آقای خاشقچی، قربانی قتل عمد و اعدام از پیش برنامه‌ریزی‌شده بود. دولت عربستان سعودی عطف به قوانین حقوق بشری بین‌المللی مسئول آن است». (جزئیات بیشتر)

خاشقچی ۵۹ ساله در تاریخ دهم مهر (دوم اکتبر) برای امور ازدواج خود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرد، اما خروج وی از این ساختمان هیچ وقت ثبت نشد (+). بعد از گزارش «نیویورک تایمز» مبنی بر احتمال به قتل رسیدن، سپس تکه تکه شدن جسد خاشقچی برای انتقال راحت‌تر به بیرون از ساختمان کنسولگری (+) روزنامه «صاباح» ترکیه نیز با انتشار نام و تصویر 15 سعودی مشکوک به دست داشتن در پرونده خاشقچی، جزئیاتی جدید و تکان‌دهنده از این ماجرا نقل و اعلام کرد که تیم ترور سعودی بعد از ورود خاشقچی به کنسولگری، او را کشته سپس تکه‌تکه کرده‌اند. (جزئیات بیشتر)

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.