سه‌شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۹

ترامپ و جنجال تازه مهاجرتی؛ واکنش به «فرمانده کل نژادپرست‌ها‎»

ترامپ

توئیت‌های جنجالی رئیس جمهور آمریکا علیه ۴ نماینده اقلیت کنگره بار دیگر موجب جنجال آفرینی گسترده‌ای در سطح رسانه‌های خبری شده است.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اخیرا با انتشار توئیت‌های توهین آمیزی خواستار بازگشت نمایندگان اقلیت کنگره به کشورهای خودشان شده است. حملات ترامپ علیه نمایندگان کنگره، بی شک نشانه دیگری از سیاست‌های نژادپرستانه دولت فعلی آمریکا است. ولی آیا توئیت‌های نژادپرستانه ترامپ در رسانه‌های خبری مهم آمریکایی نیز همین گونه بازتاب داشته است؟

باید گفت بررسی کلی نشان می‌دهد که اکثر رسانه‌های خبری بزرگ و مشهور آمریکایی چنین رویکردی نداشته‌اند. گرچه این رسانه‌ها توئیت‌های ترامپ را جدی تلقی کرده‌اند ولی اکثر آنها تنها به انتقاد از ترامپ بسنده کرده‌اند، انتقاداتی که بیشتر از سوی دموکراتها مطرح شده است.

البته در بین رسانه‌های خبری مشهور و بزرگ آمریکایی می‌توان برخی رسانه‌ها را پیدا کرد که حملات ترامپ علیه نمایندگان کنگره را "رفتاری نژادپرستانه" ارزیابی کرده‌اند.

شبکه سی ان ان در بخش‌های تحلیلی خود ضمن انتقاد شدید از سیاست‌های مهاجرتی دولت ترامپ، توئیت‌های اخیر وی علیه نمایندگان کنگره را حملات نژادپرستانه دانسته است.

تحلیلگر شبکه تلویزیونی نیویورک تی وی در این باره می‌گوید: مشکل اصلی این است که سیاست در دوره ترامپ به ابعاد اخلاقی تجاوز کرده است و رسانه‌های خبری یا برای پوشش دادن این مساله مجهز نیستند یا تصور می‌کنند که وظیفه آنها نیست که جلوی این گونه رفتارها و سیاست‌ها را بگیرند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که غیر از شبکه سی ان ان، شبکه ام اس ان بی سی نیز در برخی برنامه‌های خود توئیت‌های جنجالی ترامپ را حملات نژادپرستانه ارزیابی کرده است. در برنامه‌های سیاسی فاکس نیوز نیز تنها برخی از کارشناسان و تحلیلگران سیاسی از واژه حملات نژاد پرستانه استفاده کرده‌اند.

سایر شبکه‌های خبری بزرگ آمریکا صرفا به انتقاد از این توئیت‌های توهین آمیز ترامپ پرداخته‌اند و هیچ اشاره‌ای به ماهیت نژادپرستانه آن نکرده‌اند. این در شرایطی است که حتی برخی از اعضای حزب جمهوریخواه آمریکا نیز این توئیت‌ها را نژادپرستانه دانسته‌اند.

ایلهان عمر نماینده دموکرات مینه سوتا که هدف حملات توئیتری ترامپ قرار گرفته است، در اظهاراتی گفت: ترامپ یک حمله تنفرآمیز نژادپرستانه را علیه 4 نماینده منتخب مجلس نمایندگان آمریکا به راه انداخته است، نمایندگانی که رنگین پوست هستند. این اولویت سفیدپوستان ملی گرای افراطی در کاخ سفید است.

اقدام ترامپ در انتشار توئیت های جنجال آمیز علیه نمایندگان کنگره، ابعاد تازه ای از سیاست ها و رفتارهای نژادپرستانه وی را افشا کرده است.

این اقدام ترامپ با واکنش منفی نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز روبرو شده است.

پلوسی در پیامی در توئیتر به اظهارات نژادپرستانه رئیس جمهور آمریکا علیه تعدادی از زنان کنگره واکنش نشان داد و نوشت: وقتی دونالد ترامپ به چهار زن عضو کنگره آمریکا می گوید که به کشورهایشان بازگردند در حقیقت، بار دیگر تأکید می کند که منظور وی از طرح "دوباره عظمت را به آمریکا برگردانیم" این بوده که دوباره آمریکا را به انحصار سفیدپوستان دربیاوریم.

نانسی پلوسی افزود: تنوع ما عامل قوت ما و اتحاد ما مایه قدرت ماست. من اظهار نظر بیگانه هراسانه ترامپ را که در حکم ایجاد تفرقه در کشور است رد می کنم. به جای حمله به اعضای کنگره، او باید با ما برای تدوین یک سیاست مهاجرتی انسان دوستانه که نشان دهنده ارزش های آمریکایی باشد همکاری کند. حملات را متوقف کنید. اعضای خانواده‌ها به هم تعلق دارند!

هیلاری کلینتون نیز با انتشار توئیتی در پاسخ به ترامپ، نوشت: آنها اهل آمریکا هستند، ولی تو درباره یک چیز کاملا حق داری: در شرایط کنونی دولت آنها یک فاجعه کامل است.

به نظر می‌رسد توئیت‌های توهین آمیز ترامپ اشاره مستقیمی به ایلهان عمر نماینده دموکرات مینه سوتا، رشیده طیب نماینده دموکرات میشیگان و آلکساندریا اوکازیو کورتز نماینده دموکرات نیویورک بوده است.

بسیاری از کاربران آمریکایی در توئیتر نیز با به راه اندازی هشتگ‌هایی با عنوان «RacistPresident#»، رئیس جمهور نژادپرست و «Racist in chief#»‌ فرمانده کل نژادپرست‌ها ضمن حمایت از نمایندگان اقلیت کنگره آمریکا، به اظهارات نژادپرستانه ترامپ اعتراض کرده و آن را به باد انتقاد گرفتند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.