سه‌شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۵

حریق در ۲۰۰ هکتار از اراضی زیست محیطی خراسان رضوی

حریق در ۲۰۰ هکتار از اراضی زیست محیطی خراسان رضوی

مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی از اطفاء حریق در ۲۰۰ هکتار از اراضی محیط زیستی خراسان رضوی خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین، تورج همتی اظهار داشت: متاسفانه قریب ۲۰۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی در مناطق تحت مدیریت محیط زیست در شهرستان‌های سرخس و قوچان طعمه حریق شد.

مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد: آتش سوزی که از روز گذشته در منطقه حفاظت شده کوه بزنگان آغاز شده بود به همت ماموران یگان حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و همکاری جوامع و نیروهای محلی، مقاومت بسیج، نیروی انتظامی، بخشداری، سپاه پاسداران و فرمانداری شهرستان سرخس ساعت ۱۰ شب مهار و اطفاء شد.

همتی گفت: عمده پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده کوه بزنگان که در حوزه استحفاظی شهرستان‌های مشهد، سرخس و کلات واقع شده و بیش از ۷۳ هزار هکتار وسعت دارد درختان ارس، زرشک و درمنه و خانواده گندمیان است و با توجه به صعب العبور و کوهستانی بودن منطقه آتش بطور کامل در نخستین روز از وقوع آتش سوزی مهار نشد.

همتی ادامه داد: پوشش خاص گیاهی و خشک بودن منطقه و وزش باد دامنه آتش سوزی را گسترش داد  و متاسفانه حدود ۱۵۰ هکتار از مراتع این منطقه حفاظت شده دچار حریق شد و نزدیک به ۵۰ اصله درخت با ارزش ارس که یکی از درختان بومی منطقه به شمار می‌رود  در آتش سوخت و سرانجام با تلاش ۲۴ ساعته و بی‌وقفه مامورین یگان حفاظت محیط زیست و  همراهی مردم آتش سوزی خاتمه یافت.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی همچنین گفت: در منطقه حفاظت شده «دربادام»  واقع در شهرستان قوچان نیز در موقعیت بالادستی ارتفاعات پاسگاه محیط بانی درونگر، یک فقره آتش‌سوزی از روز گذشته ساعت دو بعداز ظهر گزارش شد که به علت صعب‌العبور بودن منطقه، حضور در محل به دشواری صورت گرفت و سرانجام ساعت ۹ صبح امروز آتش به طور کامل مهار شد.

همتی مساحت آسیب دیده از  این مورد آتش سوزی را حدودا  ۵۰ هکتار از مراتع عنوان کرد و افزود: ۲۱ اصله درخت ارس و ۲۵ اصله انواع درختچه های بومی منطقه دچار حریق شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.