پنجشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۵

با وجود مخالفت سخت آمریکا

ترکیه: «اس-۴۰۰»مان رسید

اس 400  - s 400

تهدیدهای آمریکا نتوانست مانع از تصمیم ترکیه برای خرید سامانه موشکی اس.400 از مسکو شود.

قدس آنلاین:  مقامات نظامی ترکیه امروز (پنجشنبه) اعلام کردند که اولین محموله از سامانه‌های دفاعی «اس-۴۰۰» روسیه تکمیل شده است و دومین محموله نیز بزودی تکمیل می‌شود.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، ترکیه در بحبوحه تهدیدات پی در پی آمریکا، اوایل ماه جاری میلادی دریافت تجهیزات سامانه دفاع موشکی «اس-۴۰۰» روسیه را آغاز کرد.

مقامات نظامی ترکیه اعلام کردند که همچنان با مقامات آمریکایی در خصوص تهیه سامانه دفاعی پاتریوت در تماس هستند و همچنین اعلام کردند که فرانسه سکوی پرتاب «SAMP-T»، یک سامانه دفاع موشکی را که توسط کنسرسیوم «یوروسم» به وجود آمده است را در مرز جنوبی ترکیه مستقر خواهد کرد.

این مقامات ترکیه همچنین در خصوص تصمیم واشنگتن برای خارج کردن آنکارا از پروژه جنگنده‌های آمریکایی «اف-35» اعلام کردند که حذف ترکیه از برنامه اف-35 هنوز نهایی نشده است و آنکارا در حال حاضر تنها از این پروژه معلق شده است.

آمریکا هفته گذشته در پی تهدیدات پیشین خود مبنی بر اینکه در صورتیکه ترکیه، سامانه‌های «اس-۴۰۰» را تحویل بگیرد از پروژه اف-35 حذف خواهد شد، اعلام کرد که ترکیه را از برنامه اف-35 حذف می‌کند.

بعد از اعلام این تصمیم آمریکا، شرکت روسی «روس‌تک» اعلام کرد که مسکو آمادگی دارد تا در صورت درخواست ترکیه، جنگنده‌های سوخو-35 خود را به این کشور عرضه کند.

با اینحال، مقامات ترکیه امروز اعلام کردند که در حال حاضر با مقامات روسیه در خصوص جایگزین‌های جنگنده‌های اف-35 آمریکا گفت‌وگویی نداشتند.

دسامبر سال ۲۰۱۷ ترکیه اعلام کرد قرارداد خرید دو فروند سامانه اس-۴۰۰ از روسیه را به ارزش دو میلیارد دلار نهایی کرده است. بر اساس مفاد قرارداد، ۴۵ درصد هزینه را ترکیه به صورت نقد می‌پردازد (که بخشی از آن را پیش پرداخت کرده است) و ۵۵ درصد آن را روسیه به صورت وام به ترکیه تقبل می‌کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.