شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶

۷۰ درصد زردی کودکان به دلیل باورهای غلط و عوامل محیطی است

زردی نوزادان

خراسان شمالی- ۷۰ درصد زردی کودکان به دلیل باورهای غلط و عوامل محیطی و ۳۰ درصد به دلیل عوامل پاتولوژیک است که به راحتی توسط پزشک قابل پیشگیری و درمان است.

به گزارش قدس آنلاین، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، پزشک فوق تخصص نوزادان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: زردی یا ایکتر، بیماری است که در نوزادان به طور مستقیم یا غیرمستقیم بروز می کند و ممکن است ناشی از بیماری‌های کبدی و یا ثانویه به لیز بیش از حد گلبول های قرمز باشد.

دکتر حجت الله احتشام منش افزود: ناسازگاری های خونی بین مادر و نوزاد، زایمان سخت، سابقه تعویض خون مادر و یا بستری فرزند قبلی و ... از دلایل ایجاد زردی به شمار می رود.

وی با بیان اینکه شناسایی عوامل خطر بهترین راه درمان بیماری است، تصریح کرد: زردی که بر اثر همولیز ایجاد می‌شود، عوارض خطرناکی به همراه دارد و بیلی روبین به طور غیر مستقیم بالا رفته و در مغز رسوب می کند و باعث ایجاد بیماری کرن ایکتروس می شود.

احتشام منش بر جدی گرفتن و پیگیری زردی نوزاد در روز نخست تولد تاکید کرد و اظهار داشت: زردی که از ناحیه ناف نیز بگذرد خطرناک است و باید جدی گرفته شود.

وی به تصور اشتباه عموم در خصوص مصرف ترنجبین اشاره کرد و اظهار داشت: بسیاری از افراد به طور اشتباه تصور می کنند، ترنجبین در پیشگیری از زردی نوزادان موثر است، این در حالی است که ترنجبین جاذب آب است و بدن را با کم آبی مواجه می کند.

وی قنداق کردن را در بروز زردی موثر دانست و عنوان کرد: قنداق کردن علاوه بر ایجاد در رفتگی لگن باعث بسته شدن منافذ پوستی، از دست دادن آب بدن و افزایش احتمال ابتلا به زردی نوزادان می شود.

احتشام منش خاطرنشان کرد: مصرف شیرخشت، ترنجبین، آب قند، آب انار و... نه تنها درصد ابتلا به زردی را کاهش نمی‌دهد بلکه ممکن است زمینه آن را فراهم  فراهم آورد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.