دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲

گرما قاتل جنگل‌ها و منابع طبیعی

«پل‌دختر» از کمبود تجهیزات اطفای حریق می‌سوزد و می‌سازد

حریق در ۲۰۰ هکتار از اراضی زیست محیطی خراسان رضوی

لرستان- با افزایش دما احتمال حریق در مراتع و هم‌چنین جنگل‌ها رو به افزایش می‌گذارد حال اگر بی‌احتیاطی برخی از گردشگران در برپایی آتش را به آن بیفزاییم لذا ضریب آتش‌سوزی شتاب چشمگیری به خود می‌گیرد.

قدس آنلاین-گروه استان ها: حریق جنگل‌ها و پوشش گیاهی ارتفاعات «پهنی» و «لیت انجاب» منطقه زیودار آن‌هم برای دومین بار در ماه گذشته هرچند با حضور همه‌جانبه مردم محلی مهارشده اما واقعیت این است که تداوم این آتش‌سوزی‌ها و مقابله با آن نیازمند برنامه‌ای منسجم و وجود تجهیزات اطفای حریق برای صیانت از جنگل‌های و منابع طبیعی است.

هفته گذشته نیز با آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع روستای «وره زرد» منطقه «طولکش» پل‌دختر بر میزان تخریب منابع طبیعی افزوده شد و لذا در همین رابطه برخی از دوستداران محیط‌زیست بر عمدی بودن این آتش‌سوزی‌ها اصرار دارند.

آن‌ها می‌گویند عده‌ای به طمع سوزاندن درختان و تهیه زغال از درختان بلوط دست به این  کار می‌زنند و عده‌ای معتقدند که برخی کشاورزان با این کاربر وسعت مزارع خود می‌افزایند و مسئولان نیز هنوز انگشت اتهام به‌سوی گردشگران سهل‌انگار دارند که برای تهیه یک سیخ جوجه‌کباب اما آتش آن‌ها دامن طبیعت را می‌گیرد و در این میان گرمای هوا و وجود علف‌های خشک در این جنگل‌ها را بی‌تأثیر نمی‌دانند.

کمبود تجهیزات

دلیل آتش‌سوزی‌ها هر چه باشد اما واقعیت این است که به دلیل کوهستانی و صعب‌العبور بودن منطقه و مسافت طولانی اطفای حریق تنها از طریق بالگرد از مرکز استان امکان‌پذیر است.

سال‌هاست که در هنگام حریق مردم محلی و هم‌چنین مسئولان با دست‌خالی و با در اختیار داشتن تعداد اندکی بیل و هم‌چنین شاخ و برگ درختان بر روی آتش می‌کوبند تا شاید از گسترش آن جلوگیری کنند.

 رئیس اداره منابع طبیعی پل‌دختر با گلایه از همین موضوع عنوان می‌کند: اداره منابع طبیعی شهرستان پل‌دختر باوجود بضاعت اندک و ناکافی تمام تلاش خود را  برای جلوگیری از وقوع آتش‌سوزی به‌ویژه  اطفای حریق خواهد کرد اما در راستا نیازمند حمایت ویژه مسئولان هستیم.

میر شهرام میر رضایی می‌گوید: شهرستان پل‌دختر جزو شهرستان‌های جنوبی استان لرستان کوهستانی ، صعب‌العبور و دارای گستردگی وسیعی از جنگل‌ها و مراتع است.

وی افزود: بر این اساس شهرستان پل‌دختر ازنظر آتش‌سوزی و حریق نسبت به سایر شهرستان‌های استان متمایز و بحرانی ازنظر حریق می‌باشد بااین‌وجود اداره منابع طبیعی شهرستان بضاعت  رویارویی و مقابله با گستردگی  آتش‌سوزی‌ها را ندارد.

رئیس اداره منابع طبیعی پل‌دختر به کمبود نیروی انسانی و امکانات و تجهیزات در این اداره اشاره کرد و گفت: این اداره با ۱۴ نیروی پرسنلی،۲ خودرو فرسوده و از رده خارج و پنج گروه دیده‌بان در حوزه پل‌دختر ازنظر امکانات و تجهیزات اطفای حریق با طرز قابل‌توجهی با کمبود مواجه است.

وی بابیان اینکه وضعیت این شهرستان ازنظر آتش‌سوزی و حریق در جنگل‌ها به دلیل نداشتن امکانات کافی مناسب نیست اظهار داشت ازاین‌رو تنها راه مناسب و رفع محدودیت‌های اداره منابع طبیعی پل‌دختر مشارکت اقشار مختلف مردم به‌ویژه عشایر و روستاییان  و همکاری همه ادارات می‌باشد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.