شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۵

شیوه معرفی وزرا به مجلس تغییر کرد

مجلس

شیوه معرفی وزرا به مجلس توسط رئیس جمهور تغییر کرد.

قدس آنلاین: نمایندگان ملت  نحوه معرفی وزرا از سوی رئیس جمهور  و بررسی برنامه آنها در کمیسیون های تخصصی مجلس را تغییر دادند.

بررسی ماده 2 طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در دستورکار امروز (شنبه 26 مرداد) نمایندگان در جلسه علنی پارلمان قرار داشت.

براساس ماده 2 طرح مذکور؛ ماده (202) قانون به شرح زیر اصلاح و یک تبصره به آن الحاق می‌شود؛

ماده 202- رئیس‌جمهور موظف است حداکثر ظرف مدت دو هفته پس از انجام مراسم تحلیف یا سقوط دولت، سلب اعتماد، عزل، استعفاء، فوت یا کاهش بیش از نیمی از وزراء از ابتدای شروع به کار دولت، ضمن تقدیم برنامه کلی، اسامی وزرای پیشنهادی وزارتخانه‌ها را که دارای تجربه و تخصص مرتبط هستند به همراه شرح حال، برنامه‌ها، سوابق و سمت‌های علمی و اجرائی و سایر امتیازات قابل استناد به مجلس تسلیم کند. رئیس مجلس مکلف است نامه معرفی هیأت وزیران و ضمائم آن را در اولین جلسه علنی اعلام وصول و قرائت کند، سپس معرفی‌نامه و مستندات را برای بررسی به کمیسیون یا کمیسیون‌های تخصصی مرتبط ارجاع دهد.

کمیسیون یا کمیسیون‌های مرتبط موظفند پس از بررسی صلاحیت، انطباق مدارک، سوابق و برنامه‌های وزیر پیشنهادی و تطبیق آنها با اسناد بالادستی ظرف مدت یک هفته گزارش خود را به هیأت رئیسه ارائه کنند تا برای اطلاع نمایندگان چاپ و توزیع شود. گزارش مذکور قبل از صحبت مخالفان و موافقان توسط سخنگو قرائت می‌شود.

تبصره - فرصت سخنگو برای ارائه گزارش در مورد هر وزیر 10 دقیقه است، در صورتی که بررسی برنامه وزیر پیشنهادی به بیش از یک کمیسیون تخصصی ارجاع شده باشد، سخنگوی هر کمیسیون حداکثر به مدت پنج دقیقه گزارش خود را ارائه می‌کند.

این ماده از آیین نامه داخلی مجلس پیش از این تصریح داشت که رئیس‌جمهور، ظرف دو هفته پس از انجام مراسم تحلیف و یا بعد از استعفاء یا سقوط دولت، کتباً اسامی هیأت وزیران را به‏همراه شرح حال هریک از وزیران و برنامه دولت تسلیم مجلس می‏نماید. رئیس‌مجلس مکلف است در اولین فرصت در جلسه علنی وصول معرفی‏نامه وزیران را اعلام و پس از قرائت دستور تکثیر آن را صادر نماید.

وکلای ‌ملت ماده مذکور را با 169 رأی موافق، 13 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 213 نماینده حاضر در صحن به تصویب رساندند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.