جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۹

۷۷۰ روستا در کرمان فاقد آب آشامیدنی هستند

آبرسانی مهدیس

کرمان- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان گفت: براثر خشک‌سالی و برداشت بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی دسترسی به آب آشامیدنی و سالم در این استان کم شده طوری که موجب شده تا در بخش آب فاضلاب روستایی۷۷۰ روستای فاقد آب آشامیدنی داشته باشیم.

به گزارش قدس آنلاین؛ علی رشیدی در نشست حفاظت از منابع آب در محل فرمانداری رفسنجان افزود: متأسفانه بیش از ۱۳ شهر در استان و ۶۳ درصد جمعیت شهری استان با بحران شدید آب مواجه‌اند  و باید فکری کرد که  اگر نتوانیم منبع پایدار آب برای بخش  شرب استان تهیه کنیم در چند سال آینده فاجعه‌ای رخ می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: در دشت رفسنجان سالانه ۱۲۸ میلیون مترمکعب کسری مخزن داریم و کسری مخزن تجمعی‌مان  در رفسنجان  بیش از ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب رسیده که خیلی فاجعه بزرگی است.

رشیدی بیان کرد: در حفر چاه‌های غیرمجاز اگر جلوگیری کرده بودیم و  در صدور پروانه‌ها جانب  احتیاط  رعایت شده بود و ۲۵ لیتر بر ثانیه داده بودیم این مشکلات نبود اما بازهم دست‌به‌دست هم و همفکر و  در بخش آب تا دیرتر نشده باید یک‌صدا شویم.

وی با اشاره به اینکه دشت رفسنجان از یک وضعیت خاص کم‌آبی رنج می‌برد تصریح کرد: تا زمانی که به مدیریت واحد در بخش آب نرسیم هیچ‌وقت مشکل آب حل نمی‌شود، هنوز دستگاه‌های مصرف‌کننده آب در حال سبقت گرفتن در راستای بیشتر مصرف کردن آب هستند و بودجه بیشتر می‌گیرند  تا طرح‌های خود را اجرا کنند درحالی‌که وضعیت خوبی نداریم.

رشیدی ادامه داد: سالانه ۶۲ سانتیمتر در دشت رفسنجان و همین متوسط در استان کرمان افت منابع آبی راداریم متأسفانه آینده بدی در انتظار ماست‌  در بخش آب شرب و کشاورزی کاملاً به منابع زیرزمینی متکی هستیم در رفسنجان باید منابع آب را درآیندِ ذخیره کنیم.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.