یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۷

عطار نیشابوری ثبت جهانی می‌شود

ثبت جهانی عطار

با توجه به جایگاه و شخصیت عطار نیشابوری، این شاعر و عارف بزرگ، ثبت جهانی می‌شود.

به گزارش قدس آنلاین، مدیر گروه فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو ایران ‌گفت: تاکنون ۳۵ تن از مشاهیر کشور را در فهرست آثار یونسکو به ثبت جهانی رسانده‌ایم.
عبد المهدی مستکین با اشاره به اینکه اکنون جزو سه کشور جهان در حوزه ثبت بیشترین تعداد از مشاهیر هستیم، افزود: وقتی ثبت مشاهیر اتفاق می‌افتد، ترویج آموزه‌ها و تفکرات آنها نیز مطرح می‌شود. زمانی که شیخ شهاب‌الدین سهروردی را ثبت جهانی کردیم، فقط تعدادی از خواص او را می‌شناختند اما اکنون حدود هشت جلد کتاب و کتاب‌هایی برای کودکان با محوریت تفکر سهروردی منتشر و چندین همایش برگزار شده است.
وی ادامه داد: همچنین وقتی یک اثر ثبت جهانی می‌شود کشورهای مختلف این امکان را دارند تا به صورت مشترک وارد پرونده ثبت شوند. این اشتراک، گفتگوی میان فرهنگی را رقم می‌زند در این میان شاهد حضور چندین کشور در طرحهای ثبت جهانی مشاهیر ایران هستیم.
مستکین با بیان اینکه حدود سه شخصیت ممتاز و برجسته از مشاهیر ایران را در لیست قرار داده‌ایم تا به ثبت جهانی برسد، خاطرنشان کرد: از آن جمله می‌توان به فریدالدین عطار نیشابوری و ابوریحان بیرونی اشاره داشت که به زودی نتیجه نهایی اعلام خواهد شد.

منبع: صداو سیما

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.