دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۹

سردار جلالی:

در میان برخی از مسئولان ادبیات جنگ اقتصادی جا نیفتاده است

سردار جلالی

رئیس سازمان پدافند غیر عامل گفت: مگر در دوران دفاع مقدس مسئولی درخصوص تهدید بودن صدام و حزب بعث شک و شبهه‌ای داشت که امروز برخی چنگ و دندان نشان دادن دشمن در جنگ اقتصادی را انکار می‌کنند؟

قدس آنلاین: نشست روسای کمیته، معاونین و مدیران پدافند غیرعامل دستگاه های اجرایی با حضور رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، معاونین و مدیران سازمان در سالن شهید حسن آبشناسان برگزار شد.

سردار غلامرضا جلالی در این نشست با اشاره به اینکه در سال گذشته مجموعه ای از تهدیدات دشمن را از سرگذراندیم، گفت: دشمن در سال گذشته با تسلط بر شبکه های اجتماعی و تلاش برای شرطی سازی اقتصاد تلاش داشت تا کشور را به سمت ناامنی و اغتشاش پیش ببرد.

وی با اشاره به اینکه امروز و در میانه سال ۹۸ کشور از بخش عمده‌ای از تهدیدات دشمن عبور کرده است، گفت: در ابتدای سال گذشته مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مدام بر اتکای به نصرت الهی و امیدواری بر حل مشکلات تاکید داشتند و ما امروز می‌بینیم تحلیل و تدبیر ایشان درخصوص عبور کشور از آن روزهای سخت دقیق و ژرفنگرانه بوده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به برخی یاوه گویی‌های دشمنان مبنی بر اینکه انقلاب چهلمین سال خود را جشن نمی‌گیرد، گفت: امروز و پس از عبور کشور از شرایط سخت باید گفت دشمن درک درستی از وضعیت ایران ندارد و عملا این نوع تحلیلها ناشی از یک خلاء اطلاعاتی است و ضرورت دارد تا آمریکایی‌ها در تحلیل هایشان نسبت به ایران یک بازنگری جدی داشته باشند.

سردار جلالی با تاکید براینکه راهبرد ترامپ در مدت اخیر فشار حداکثری بر ایران تا مرز جنگ بوده است، یادآور شد: قرار نبود و نیست جنگی صورت بگیرد اما نمایش جنگ از آمریکایی‌ها با قدرت و شدت زیادی اجرا می‌­شد تا برخی در داخل در تصمیم گیری‌های خود دچار تزلزل شوند.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها تلاش داشتند یک دوقطبی دروغین معیشت – امنیت به راه بیندازند، افزود: کارزار دروغین جنگ نیز صرفا برای پیشبرد این تاکتیک رسانه‌ای بود تا مردم فکر کنند معیشت آنها منوط به آن است که ایران در برابر آمریکا کوتاه بیاد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه ما امروز با آمریکا در ۵ لایه حساس و راهبردی سیاسی، نظامی، اقتصادی، امنیتی و سایبری درگیر هستیم، گفت: به عنوان یک فرد مطلع می‌گویم که ایران در جمع این لایه‌ها دست برتر را داراست که این مهم با هدایت رهبری انقلاب، ایستادگی مردم و مسئولین به دست آمده است.

سردار جلالی در ادامه با بیان اینکه به نظر ما مهمترین میدان جنگ در لایه اقتصادی رقم می خورد، افزود: آمریکایی‌ها مدعی هستند مدرن ترین جنگ اقتصادی را علیه ایران اعمال می‌کنند و دلار را تبدیل به یک سلاح جنگی علیه ما و دیگر کشورها کرده اند.

وی با بیان اینکه در حوزه‌های نظامی و امنیتی یک اجماع نظر داخلی به دست آمده است و لذا شاهد وحدت رویه هستیم، افزود: با این حال هنوز در میان برخی از مسئولان ادبیات جنگ اقتصادی جا نیفتاده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه ما باید یک برنامه مدون دفاع اقتصادی در کشور داشته باشیم، گفت: مگر در دوران دفاع مقدس مسئولی درخصوص تهدید بودن صدام و حزب بعث شک و شبهه‌ای داشت که امروز برخی چنگ و دندان نشان دادن دشمن در جنگ اقتصادی را انکار می‌کنند؟

سردار جلالی با انتقاد از عدم اجماع در خصوص FATF گفت: از نظر ما FATF به عنوان یک مکانیسم به اصطلاح بین المللی نقش دیده بانی را برای دشمن در جنگ اقتصادی ایفا می‌کند و دشمن با این دیده بان می‌تواند تمام زنجیره تامین مالی کشور را رصد و مطابق با آن اقدام خصمانه کند.

وی با بیان اینکه ما در دوران «دفاع مقدس اقتصادی» هستیم، افزود: شاید در برخی موارد ضعف داشته باشیم اما درسها و عبرتهای این دفاع مقدس مطمئنا ایران را قوی تر، مقتدرتر و باثبات تر خواهد کرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، با تاکید بر اینکه با فرمان مقام معظم رهبری جهت تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران سه قوه و تفویض اختیارات ویژه به این نهاد، سطح هماهنگی‌ها در مقابله با جنگ اقتصادی دشمن افزایش یافته است و امروز نتایج این سیاست‌ها را در بازار می‌بینیم، گفت: بهبود نسبی صادرات، آرام شدن بازار ارز و نزولی شدن تورم لجام گسیخته نشان می‌دهد کشور توانسته است تا بخش زیادی تهدید اقتصادی را تحت کنترل بگیرد و به تدریج ابعاد فرصت‌­زای دوران تحریم اقتصادی نمایان می‌شود.

وی با بیان اینکه در حوزه اقتصادی ضمن شناسایی تهدیدات، آسیب پذیری‌های زیرساخت‌های اقتصاد کشور احصا شده است، گفت: امن سازی و کاهش آسیب پذیری‌های اقتصاد و معیشت مردم از برنامه‌های فوری کشور است و امیدواریم ارتقای تاب آوری و پایداری ملی از این مسیر محقق شود.

سردار جلالی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تهدیدات در حوزه سایبری نیز اشاره کرد و با بیان اینکه «در جنگ سایبری همیشه فاعل مجهول است»، گفت: با این حال آمریکایی‌ها اخیرا و با صراحت مدعی شده‌اند که علیه ایران اقدام تخریبی سایبری انجام می‌دهند.

فرمانده قرارگاه پدافند سایبری کشور با بیان اینکه آمریکایی‌ها چندی پیش مدعی شده بودند در سامانه‌های زیرساختی ایران نفوذ داشته‌اند، گفت: این ادعای آمریکایی‌ها نیز مانند سایر ادعاهایشان صرفا یک بلوف بوده است.

وی افزود: خوشبختانه در حوزه سایبری در کشور یک انسجام داخلی پدید آمده است و مستمرا حرکات دشمن در این زمینه پایش و رصد می‌شود و با برنامه ریزی‌های مدون توان دفاع سایبری کشور در حال ارتقا است.

سردار جلالی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها بیش از توانمندی هایشان ادعا دارند، گفت: قبلا هم آنها مدعی بودند توان موشکی ایران فتوشاپ است اما انهدام پهپاد رادارگریز آنها در ارتفاع ۵۰ هزار پایی واقعیت را به همه نشان داد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه ما باید در تمام حوزه‌های مقابله با دشمن آمادگی خود را ارتقا دهیم و آرایش دفاعی بگیریم، افزود: آمریکا دشمنی خود را با ملت ایران عیان تر از گذشته کرده است و همین عامل باعث شده تا در سطح نخبگان و عموم مردم روحیه آمادگی، دشمن شناسی و اقدام بسیجی پدید بیاید که باید این روحیه حفظ و تقویت شود.

سردار جلالی با بیان اینکه در حوزه زیرساختی با انجام آموزش‌ها و رزمایش‌ها، آمادگی‌ها را ارتقا داده و آسیب پذیری‌ها را شناسایی کرده‌ایم، گفت: با ایجاد توانمندی در زیرساخت‌ها، امن سازی و کاهش آسیب پذیری‌ها را شروع کرده‌ایم و مصون سازی زیرساخت‌های حیاتی را در اولویت قرار داده‌ایم و در قالب برنامه‌های سالانه در حال اجرا هستیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در پایان اظهار داشت: در حوزه‌هایی که دشمن برای کشور صحنه جنگ آراسته است با رهبری امام خامنه‌ای عزیز (مدظله العالی)، رویکرد جهادی و استفاده از تجربیات دفاع مقدس کشور آرایش دفاعی گرفته است و به فضل خدا ایران اسلامی به سمت جلو پیش خواهد رفت.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.