سه‌شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵

کشورهای هدف صادراتی خراسان رضوی کاهش یافته است

کاهش کشورهای هدف صادرات

ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: تعداد کشورهای بازار صادراتی خراسان رضوی در ۵ ماهه ابتدایی سال گذشته ۸۱ عدد بوده و هم اکنون به ۷۵ عدد رسیده که نشان از کاهش دارد.

به گزارش قدس آنلاین، امید جهانخواه ظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که در دفتر ناظر گمرکات خراسان رضوی برگزار شد اظهار داشت: خوشبختانه در مورد کالاهای صادراتی ما اصلا دپو در انبارها نداریم اما در مورد واردات برخی از اقلام نیاز به مجوزات و قرنطینه‌های مختلف دارند و به همین علت مشکلاتی برای ترخیص آنها به‌وجود می‌آید.

وی ادامه داد: به عنوان مثال اخیرا یک محموله لوبیا چیتی به عنوان یک نوع گونه ویژه از این محصول اظهار شده بود که تعرفه و گروه کالایی آن با کالای اصلی که در محموله وجود داشت متفاوت بود و تعرفه آن به مقدار زیادی با همین تغییر در گونه لوبیا قرمز تغییر می‌کرد و به همین علت حدود ۲۸۰ تن از این محموله در گمرک مشهد و ۸۰۰ تن از آن در گمرک سرخس ترخیص نشده باقی مانده است.

ناظر گمرکات خراسان رضوی با تأکید بر اهمیت امر ترانزیت در حوزه تجارت خارجی، خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت کنونی در خراسان رضوی در رویه‌های ترانزیت از مبدأ ۵۰ درصد و در ترانزیت از مقصد ۳۳ درصد کاهش داشته‌ایم.

جهانخواه با بیان اینکه تعداد پرونده‌های کشفیات قاچاق از گمرکات خراسان رضوی ۱۳ درصد کاهش داشته است، عنوان کرد: البته ارزش کشفیات ۱۶۴ درصد رشد داشته و  این نشان از تمرکز بیشتر مأموران برای کشف پرونده‌های بزرگتر توسط گمرک بوده و در ۵ ماهه امسال ۱۸۸ پرونده قاچاق در گمرکات خراسان رضوی تشکیل شده است.

وی با اشاره به اختلافاتی که بین ایران و ترکمنستان در مرزها وجود دارد، تأکید کرد: ترکمنستان هم اکنون ۳۰ دلار برای کامیون‌های عبوری به عوارض خود اضافه کرده‌اند و محدودیت‌ها در مرزهای سرخس، باجگیران و لطف‌آباد همچنان پابرجا است.

ناظر گمرکات خراسان رضوی تعداد کشورهای شریک تجاری خراسان رضوی را رو به کاهش اعلام کرد و افزود: در ۵ ماهه ابتدایی سال گذشته ۸۱ کشور مقصد کالاهای صادراتی خراسان رضوی بوده‌اند اما این تعداد در طول  ۵ ماهه امسال به ۷۵ عدد رسیده است.

جهانخواه با بیان اینکه صادرات در استان خراسان رضوی از ابتدای امسال تا پایان مردادماه نسبت به مدت مشابه در سال گذشته از نظر وزنی رشد داشته است، ابراز کرد: میزان صادرات کالا در خراسان رضوی در این مدت  ۱۵۱۸ میلیون تن بوده و ارزش آنها ۶۴۷ میلیون دلار بوده که ارزش دلاری کالاهای صادر شده در این مدت ۳۰ درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد: در صادرات  بازارچه‌های در خراسان رضوی ۶۳ درصد از نظر وزنی و ۵۲ درصد از نظر ارزشی در ۵ ماه ابتدایی امسال نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته کاهش داشته‌ایم، همچنین در صادرات چمدانی ۲۸۳ درصد از نظر وزنی و ۱۴۰ درصد از نظر ارزشی رشد در استان خراسان رضوی به‌وجود آمده است.

منبع: تسنیم

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.