شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۱

مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی اعلام کرد:

شناسایی ۳۹ اثر تاریخی برای واگذاری به بخش خصوصی

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: ۳۹ اثر تاریخی برای واگذاری به بخش خصوصی شناسایی که امسال ۱۸ اثر تاریخی در اولویت واگذاری قرار دارد.

به گزارش قدس آنلاین، ابوالفضل مکرمی‌فر با بیان این مطلب افزود: به استناد دستورالعمل شرایط واگذاری طرح های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای جدید، نیمه تمام، تکمیل شده و آماده بهره‌برداری به بخش غیردولتی و در اجرای ماده (۲۷) قانون الحاقی برخی از مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، امسال ۱۸ اثر تاریخی به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

وی ادامه داد: در گام نخست تعداد ۸ اثر شامل، مرمت، بهسازی و احیای کاروانسرای یونسی(بجستان)، مرمت، بهسازی و احیای کاروانسرای فخر داوود (شهرجدید بینالود)، مرمت، بهسازی و احیای کاروانسرای مزینان، مرمت، بهسازی و احیای کاروانسرای کامه (تربت حیدریه)، مرمت، بهسازی و احیای کاروانسرای آهنگ (بجستان)، مرمت، بهسازی و احیای حمام تاریخی حاج رئیس (تربت حیدریه) و مرمت، بهسازی و احیای مصلی تاریخی سبزوار واگذار می‌شود.
وی درباره نحوه و مدت واگذاری این ابنیه به بخش خصوصی اظهار کرد: این پروژه‌ها به صورت قرارداد بی او ال تی (bolt) ساخت، بهره‌برداری، واگذاری و اجاره در دوره های ۵، ۱۰ و ۱۵ ساله خواهد بود.
مدیرکل میراث فرهنگی از برگزاری جلسه کارگروه واگذاری ماده ۲۷ خبر داد و گفت: در جلسه این کارگروه که با حضور نمایندگان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، دادگستری کل استان، اتاق اصناف استان و دیگر اعضای این  کارگروه  برگزار شد، مصوب شد که در گام نخست ۸ پروژه واگذار شود.
وی با اشاره به حجم سرمایه‌ای که توسط این پروژه‌ها جذب خواهد شد، اظهار کرد: در مجموع این ۸ پروژه حدود ۱۶۰ میلیارد ریال سرمایه جذب خواهد کرد.
مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی با اشاره به محدودیت‌های منابع مالی دولتی گفت: علاوه بر استفاده بهینه از منابع دولتی باید به دنبال راهکارهای دیگری از جمله استفاده از منابع بخش خصوصی و هم‌افزایی بخش دولتی باشیم که واگذاری‌ها ماده ۲۷ یکی از راهکارهای قانونی استفاده از منابع بخش خصوصی است.
مکرمی‌فر ادامه داد: قبل از واگذاری مطالعاتی انجام شده و میزان سرمایه‌گذاری لازم، شرایط اقتصادی و اجتماعی منطقه و نرخ بازگشت سرمایه بررسی شده است و بر مبنای این مطالعات واگذاری‌ها صورت خواهد گرفت.
وی تاکید کرد: تمام واگذاری‌ها برابر قانون به افرادی دارای صلاحیت واگذار خواهد شد که علاوه بر جنبه اقتصادی حفظ اثر تاریخی نیز مد نظر آن‌ها باشد و فقط به منافع اقتصادی ناشی از سرمایه‌گذاری نباشند.
مکرمی‌فر تصریح کرد: به زودی مناقصه واگذاری این پروژه‌ها از طریق روزنامه‌های کثیرالانتشار اعلام خواهد شد.
وی با اشاره به طرح مثلث اقتصادی استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: یکی از زمینه‌هایی که مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی می‌تواند ظهور و بروز پیدا کند، حوزه‌های سه گانه این اداره کل است که تاکنون اقدامات زیادی در این راستا انجام شده است.
وی به حمایت استاندار از طرح‌های توسعه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی در شهرستان‌ها و به ویژه روستاهای استان علاوه بر ایجاد ثروت در روستاها و توسعه اقتصادی روستاها از مهاجرت بی‌رویه به شهرها جلوگیری می کند.
وی یادآور شد: با توجه به  رفتار مهمان‌نوازانه و روی گشاده روستائیان، جذب گردشگر به راحتی امکان پذیر است و تقریبا جریان از گردشگری روستائی و بوم‌گردی به راه افتاده که با استقبال مردم همراه بوده است.
وی ادامه داد: راه‌اندازی و تشکیل انجمن‌های میراث فرهنگی باعث توجه ویژه روستائیان به آثار تاریخی و فرهنگی شده که با  مشارکت مردم روستاها همراه بوده و تاکنون در ۴۵۰  روستای استان انجمن میراث فرهنگی تشکیل شده است.
انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.