شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۴

در مستند «کربلای ۵۷»؛

تصاویر دیده نشده از قیام خونین ۱۷ شهریور پخش می‌شود

کربلای 57

مستند «کربلای ۵۷» با رویکرد بررسی ابعاد واقعه تاریخی قیام خونین ۱۷ شهریور از جنبه شهادت و رشادت مردم یکشنبه ۱۷ شهریورماه ساعت ۱۵:۲۰ از شبکه پنج سیما پخش می شود.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی شبکه پنج سیما، مصطفی مژدهی فر تهیه کنند مستند «کربلای ۵۷» در توضیح این مستند گفت: همزمانی تاسوعای حسینی با ایام تظاهرات خونین ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ باعث شد تا گروه سیاسی  شبکه پنج به بررسی ابعاد این واقعه تاریخی از جنبه شهادت و رشادت مردم بپردازد.

وی با تاکید بر اینکه تصاویر جدید از تظاهرات ۱۷ شهریور نشان داده خواهد شد که تاکنون هیچ کجا پخش نشده گفت: ما در جست وجوی شاهدان عینی واقعه ۱۷ شهریور بودیم که به یک فیلمبردار قدیمی رسیدیم که  توانسته بود از روز حادثه و حتی مراسم دفن شهدا در بهشت زهرا  فیلم تهیه کند. این فرد دوست محمدیان نام دارد تاکنون فیلم های سوپر هشت خود را در هیچ کجا پخش نکرده است. این مستند برای ساخته شدن نیاز به پژوهشی مفصل داشت.

احمد یوسفی مقدم نویسنده مستند «کربلای ۵۷» با اشاره به اینکه اسناد لانه جاسوسی امریکا هم در برنامه استفاده شده می گوید: یکی از سوالات مهم تاریخ انقلاب اسلامی این است که چرا آمار دقیقی از شهدای ۱۷ شهریور وجود ندارد؟ ساواک آمار کشته ها را ۲۰۰ نفر معرفی کرده بود اما تحقیقات ما مخصوصا فیلم های جدید آمار بالای چند هزار نفر را تایید می کند.

مصطفی مژدهی فر در ادامه به اهمیت نشانه های مذهبی در تظاهرات های پس از ۱۷ شهریور ۵۷ اشاره کرد و افزود: این برنامه روایت تحقیق یک دانشجوی علاقه مند به تاریخ است که از نماز عید فطر ۵۷ تا  ۱۷ شهریور و سپس راهپیمایی های بزرگ تاسوعا و عاشورا ۵۷ را پیگیری می کند و در میانه راه به آرشیو کاملا جدید و بکری دست پیدا می کند که کشتارهای وسیع مردم را نشان می دهد.

لازم به ذکر است راوی مستند، حامد منیری همراه با دو کارشناس برنامه آقای دوست محمدیان و یعقوب توکلی مرحله به مرحله وقایع آن روزها را پیگیری خواهند کرد .

مستند  «کربلای ۵۷» روز ۱۷ شهریور ساعت ۱۵:۲۰ از شبکه پنج سیما پخش خواهد شد.
انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.