دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۷

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان یزد:

هیئت های مذهبی از ذبح دام های نذری در معابر عمومی خودداری کنند

ذبح دام های نذری

یزد - معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان گفت :به منظور پیشگیری از انتشار بیماری و ایجاد مخاطره برای بهداشت عمومی، از ذبح دام در سطح شهر و جلوی هیئت های عزاداری اجتناب نموده و کشتار دام را در کشتارگاه و تحت نظارت کارشناسان دامپزشکی انجام دهید.

به گزارش قدس آنلاین به نقل ازروابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان یزد ،  محمدرضا متوسل الحسینی با بیان این خبر اظهارداشت: بی توجهی به اصول بهداشتی ذبح دام و انجام قربانی در جلوی هیئت های عزاداری، علاوه بر انتقال آلودگی از طریق کفش و سایر وسایل به مجالس عزاداری ، منجر به افزایش احتمال انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و دام از جمله بیماری تب کریمه کنگو از طریق گوشت پیش سرد نشده می شود.

وی با تأکید بر اهمیت حفظ بهداشت عمومی جامعه سلامت شهروندان افزود: یکی از نکات مورد توجه در  پیشگیری از بیماری های مشترک بین انسان و دام، توجه شهروندان به اصول بهداشتی ذبح و اجرایی نمودن سنت قربانی از طریق کشتارگاه می باشد تا با نظارت های صورت گرفته در این اماکن و پیش سرد گذاری لاشه ها قبل از مصرف، سلامت گوشت مورد استفاده در پخت نذری تضمین گردد.

متوسل الحسینی تصریح کرد: با توجه به آنکه در پاره ای از موارد  ذبح دام خارج از کشتارگاه و بدون نظارت ناظرین دامپزشکی صورت می گیرد؛ پیش سرد گذاری  در دمای ۰ تا ۴ درجه به مدت ۲۴ ساعت و همچنین خرد کردن گوشت با دستکش برای پیشگیری از انتقال بیماری های مشترک ضروری می باشد.

وی خاطر نشان ساخت : مردم برای ذبح دام می توانند از شبکه های دامپزشکی استان کمک گرفته و یا راهنمایی لازم را در این خصوص از طریق سامانه ۱۵۱۲ دریافت نمایند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.