دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹

امام جمعه مشهد:

تاسوعای حسینی با نام حضرت ابوالفضل(ع) گره خورده است

آیت الله علم الهدی

امام جمعه مشهدمقدس گفت: روز تاسوعا را به نام روز حضرت ابوالفضل(ع) عنوان می‌کنند و از زمان قدیم نیز در اقامه عزای دهه محرم رسم بر این بوده که روز تاسوعا روز ابوالفضل(ع) است.

به گزارش قدس آنلاین، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی در سخنرانی روز تاسوعا در حرم منور رضوی و در جمع زائران و مجاوران اظهار داشت: روز تاسوعا را به نام روز حضرت ابوالفضل(ع) عنوان می‌کنند و از زمان قدیم نیز در اقامه عزای دهه محرم رسم بر این بوده که روز تاسوعا، روز ابوالفضل(ع) است. در جریان قیام کربلا اهل بیت(ع) به شهادت رسیدند اما در ردیف و روالی به شهادت رسیدند که قمر بنی هاشم(ع) نیز در یک وضع خاص زمانی شهید شدند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی بیان کرد: چرا روز تاسوعا به روز قمر بنی هاشم(ع) نسبت داده شده است؟ علت آن حادثه‌ای است که در عصر تاسوعا واقع شد و براساس آن شمر فرمان جنگ را برای عمرسعد را آورد و گفت اگر تو حاضر به جنگ نیستی فرماندهی سپاه را به شمر واگذار کن و عمرسعد نیز برای اینکه این عنوان را از دست ندهد فرمان جنگ را صادر و لشگر را وادار به حمله ناگهانی کرد.

علم‌الهدی گفت: ۸۴ زن و بچه‌ای که جنگ و سپاه ندیده بودند ناگهان با میانگین لشگر ۳۰ هزار نفره روبه‌رو شدند؛ ۳۰ هزار نفر یک‌باره به طرف خیام حرم حمله‌ور شدند و مشخص است که این ۸۴ زن و بچه چه وضعیتی پیدا می‌کنند و پس از این حادثه زینب کبری(س)، امام حسین(ع) را خطاب قرار دادند و فرمودند ما چه کنیم؟

وی خاطرنشان کرد: اباعبدالله(ع) با کمال خونسردی در پاسخ به حضرت زینب(س) فرمودند: عباس کجاست؟ ایشان بلافاصله حاضر شدند؛ سیدالشهدا(ع) به ایشان فرمودند برادر، جانم فدای تو. وجود سیدالشهدا(ع) حجت بالغه الهی و خلیفه حق پیامبر است؛ پیغمبر از هوای نفس و احساسات صحبت نمی‌کند و هر چه فرمودند وحی است و امامی که جانشین پیامبر است نیز سخنشان وحی است.

امام جمعه مشهدمقدس با اشاره به اینکه مظهر خداوند متعال، امام زمان(عج) است اظهار داشت: امام حسین(ع) به عباس فرمودند برو مقابل لشگر و از این‌ها امشب را فرصت بگیر زیرا امشب، شب عبادت است؛ حضرت وقتی با لشگر روبه‌رو شدند، لشکر مقابل ایشان میخکوب ایستادند و حضرت ابوالفضل(ع) امشب را از لشگر مهلت گرفتند.

علم‌الهدی عنوان کرد: امروز روز تاسوعا روز به نام حضرت ابوالفضل(ع) است و از قدیم روز تاسوعا را متعلق به ایشان می‌دانند و بزرگی ایشان در کلام و فرمایش امام حسین(ع) بارز شد و مشخص است شخصیت دوم قیام کربلا بعد از سیدالشهدا(ع)، حضرت ابوالفضل(ع) است.

وی تصریح کرد: وجود مقدس حضرت ابوالفضل(ع) در عشق حق و عشق به ولایت درست مانند آهن تف‌دیده در آتش بود که خاصیت آتش پیدا کرده بود. کلمه عشق را زیاد مصرف می‌کنید و حتی عشق را در برخی ارتباطات حیوانی و جنسی را نیز شاهد هستیم؛ عشق یک لغت عربی است که از ماده عشقه گرفته شده و عشقه گیاهی است که در کنار شاخه‌های گل می‌روید و اطراف نهال و شاخه گل می‌پیچد تا آن را می‌خشکاند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی تاکید کرد: اگر در درون دل انسان محبتی شکل بگیرد که براساس آن تمام اندیشه و عقل و فکر و خواسته انسان از بین برود و فقط همه چیز متوجه این محبت شود این همان عشق است؛ محور وجود انسان اگر صرفا این محبت شود این همان عشق است و اگر کسی ادعای عشق می‌کند باید چنین خواسته و محبتی در درون دلش ایجاد شود و ادعای عشق خدا از هر کسی ساخته نیست.

علم‌الهدی بیان کرد: عشق به حق و عشق به خداوند متعال در وجود قمر بنی‌هاشم(ع) وجود داشت و علاقه ایشان به حضرت امام حسین(ع) صرفا براساس بحث برادری نبود و ایشان به نحوی نسبت به ذات پروردگار عبودیت داشتند که ابوالفضل(ع) عاشق پروردگار بود و این عشق به خدا در مظاهر نمود پیدا می‌کند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.