چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۱

فعالیت ناوگان باربری خراسان رضوی در آسیای مرکزی افزایش یافت

افزایش فعالیت ناوگان باربری

رفت و آمد خودروهای سنگین ناوگان باربری خراسان رضوی شامل محموله های ترانزیتی، صادراتی و وارداتی از سه پایانه مرزی این استان به جمهوری ترکمنستان و دیگر کشورهای آسیای مرکزی طی پنج ماه گذشته امسال ۱۱ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال بیشتر شده است.

به گزارش قدس آنلاین، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی  گفت: ۶۴ هزار و ۶۷۵ دستگاه کامیون و تریلر طی این مدت از پایانه های مرزی لطف آباد، سرخس و باجگیران واقع در نوار مرزی شمال این استان برای حمل محموله های ترانزیتی، صادراتی و وارداتی رفت و آمد کرده اند.

ابراهیم نصری افزود: بر این اساس امسال تاکنون پایانه مرزی لطف آباد ۸۵ درصد و پایانه مرزی سرخس کمتر از ۱۵ از درصد مجموع رفت و آمد ناوگان باربری خارجی خراسان رضوی را به خود اختصاص دادند. سهم پایانه مرزی باجگیران نیز در این خصوص بسیار ناچیز بود.  

وی ادامه داد: ۳۰ هزار و ۸۳۳ دستگاه خودروی سنگین باری ظرف همین مدت از طریق پایانه های مرزی لطف آباد، سرخس و باجگیران از خراسان رضوی به سمت آسیای میانه خارج شده اند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی به رشد یک درصدی ترانزیت خروجی از طریق سه پایانه مرزی این استان اشاره و بیان کرد: بر همین اساس فعالیت ناوگان باربری خراسان رضوی در بخش صادرات با بهره گیری از ۱۱ هزار دستگاه کامیون رشد ۲۳ درصدی را نشان می دهد.  

وی همچنین به ورود ۳۳ هزار و ۸۴۲ دستگاه کامیون باری به خراسان رضوی از سمت آسیای میانه ظرف امسال تاکنون اشاره و بیان کرد: ورود این تعداد خودروی سنگین باری در قالب کامیونهای حامل کالاهای وارداتی و نیز ترانزیت ورودی به ترتیب ۵۵ درصد و ۱۸ درصد رشد داشته است.   

نصری افزود: با وجود افزایش فعالیت ناوگان باربری خراسان رضوی در بخش ترانزیت، طی همین مدت مجموع فعالیت ناوگان خودروهای باری سنگین جمهوری اسلامی ایران برای جا به جایی کالای ترانزیت در مسیر آسیای مرکزی کاهش یافته که افزایش رفت و آمد ناوگان خودروهای باری سنگین ترکیه در ترانزیت کالا از طریق ایران به ترکمنستان و کشورهای آسیای مرکزی از دلایل آن است.

پارسال ۱۴۸ هزار و ۲۱۲ دستگاه کامیون حامل بار ترانزیتی، صادراتی و وارداتی از سه پایانه مرزی سرخس، لطف آباد و باجگیران واقع در نوار مرزی شمال خراسان رضوی رفت و آمد کرده بودند. خراسان رضوی از سمت شمال و شمال شرق ۵۳۱ کیلومتر مرز مشترک با جمهوری ترکمنستان دارد.

منبع: ایرنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.