یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۴

وزیر پیشین دادگستری آمریکا از احتمال محاکمه ترامپ خبر داد

اریک هولدر

«اریک هولدر» وزیر پیشین دادگستری آمریکا پیش بینی کرد که «دونالد ترامپ» پس از پایان دوره ریاست جمهوری اش احتمالا محاکمه خواهد شد، اما وی در عین حال هشدار داد که این کار برای آمریکا مخاطراتی را بدنبال خواهد داشت .

قدس آنلاین: هولدر در مصاحبه ای با تارنمای خبری سی ان ان  در پاسخ به این پرسش که آیا به نظر شما ؛ ترامپ پس از ترک کاخ سفید محاکمه خواهد شد یا خیر؟ گفت که احتمالا وی محاکمه خواهد شد هرچند این کار مخاطره آمیز خواهد بود.

هولدر  (هشتاد و  دومین وزیر دادگستری آمریکا ۲۰۰۹-۲۰۱۵میلادی) گفت: به عقیده من این (محاکمه) بسته به تصمیم وزیر دادگستری و رئیس جمهوری بعدی آمریکا دراین باره خواهد بود.

وزیر سابق دادگستری آمریکا گفت: محاکمه کردن فردی که سالها رئیس جمهور  بوده، هزینه بالقوه ای برای کشور در پی خواهد داشت و ما  باید این موضوع را درک کنیم .

هولدر در این ارتباط به تصمیم "جرالد فورد" (سی و هشتمین رئیس جمهوری آمریکا  ۱۹۷۴-۱۹۷۷میلادی )دربخشودن "ریچارد نیکسون"  ( سی و هفتمین رئیس جمهوری آمریکا ۱۹۶۹-۱۹۷۴میلادی  ) اشاره کرد که به هزینه انتخابات ۱۹۷۶ وی تمام شد.

هولدر افزود: تصور می کنم که با نگاه به گذشته باید تصمیم گرفت که کدام کار درست را انجام داد و این (کنگره) است که باید روند تحقیق استیضاح را پیشبرد.

وی همچنین با اشاره به حبس "مایکل کوهن" وکیل خصوصی سابق دونالد ترامپ در زندان نیویورک که بر سر پرداخت حق السکوت به بازیگر بازی های غیر اخلاقی گفت : کوهن در حالی در زندان  به سر می برد که در اظهارات خود به "شخص شماره ۱" که اشاره به دونالد ترامپ دارد، اعتراف کرده بود.

کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه ۲۱ شهریور ماه  قطعنامه‌ای را تصویب کرد که شامل دستورالعمل‌های لازم برای انجام تحقیقات در زمینه استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور است.

این قطعنامه پس از ۲ ساعت بحث و با ۲۴ رای موافق در مقابل ۱۷ رای مخالف به تصویب رسید.

این قطعنامه به منزله آغاز رسمی روند استیضاح ترامپ نیست اما نخستین باری است که کمیته قضایی مجلس نمایندگان مصوبه‌ای ارائه می‌دهد که زمینه را برای آغاز تحقیقات گسترده در مورد تخلفات ترامپ و حرکت به سمت استیضاح وی فراهم می‌کند.

به نوشته تارنمای «ان.بی.سی نیوز»، این قطعنامه به «جرالد نادلر» رئیس دموکرات کمیته قضایی نمایندگان آمریکا اجازه می‌دهد تا جلسات استماعی در راستای استیضاح ترامپ برگزار کند.

همچنین وکلای این کمیته اجازه خواهند داشت تا در جلسات استماع فرصت بیشتری برای شاهدان درخواست کنند. علاوه بر این، وکلای رئیس جمهوری نیز می‌توانند به صورت مکتوب به سوالات کمیته قضایی پاسخ دهند.

نادلر دموکرات ایالت نیویورک گفت: کمیته قضایی در حال انجام تحقیقاتی است که به ما امکان می‌دهد تا مشخص شود آیا می‌توان روند استیضاح ترامپ را آغاز کرد یا نه.

اولین جلسه‌ای که کمیته قضایی در این راستا برنامه‌ریزی کرده، قرار است ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) برگزار شود.

نشریه آمریکایی واشنگتن پست هفته گذشته گزارش داد: دموکرات‌های کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارند تحقیقاتی را درباره دخالت احتمالی ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پرداخت حق‌السکوت به دو زن که با آنها رابطه نامشروع داشته، آغاز کنند.

موضوع تحقیقات درباره پرداخت حق‌السکوت به این دو زن فصل تازه‌ای را در تلاش‌های چند ماه گذشته مجلس نمایندگان آمریکا برای دستیابی به ادله ‌ای قوی در زمینه طرح استیضاح علیه رئیس جمهوری آمریکا خواهد گشود.

رهبران حزب دموکرات از جمله «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان پیشتر گفته بودند که استیضاح رئیس جمهوری در میان طیف گسترده‌ای از آمریکایی‌ها محبوبیت نداشته و همچنین  شانسی برای تصویب آن در مجلس سنا که اکثریت آن با جمهوریخواهان است، ندارد.

بیش از ۱۳۰ نفر از دموکرات ها خواستار آغاز طرح رسمی استیضاح هستند اما پلوسی درباره تلاش برای برکناری ترامپ هشدار داده و گفته که این امر بویژه بدون حمایت عمومی تفرقه برانگیز خواهد بود و تهدیدی سیاسی محسوب می‌شود.

تاکنون ترامپ و دولت او در جلوگیری از بسیاری از تحقیقاتی که به منظور نظارت بر عملکرد او صورت گرفته، موفق بوده و از ارائه اطلاعات خودداری کرده و پاسخی به احضاریه‌ها در دادگاه نداده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.