دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵

سخنگوی دولت در نشست خبری:

دوباره تحت تحریم مذاکره نمی‌کنیم/توجه دوباره به همسایه‌ها از برکات تحریم‌ها بود

آرش خلیل خانه

ربيعي

سخنگوی دولت با اشاره به سفر رییس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل در روزهای آتی و تأکید بر اینکه امیدواریم بار دیگر حقانیت صبر راهبردی جمهوری اسلامی ایران برای جهانیان تبیین شود، درباره گمانه زنی‌ها پیرامون امکان دیدار روحانی و ترامپ و مواضع ضد و نقیض مقامات واشنگتن در مورد چنین رویدادی، تاکید کرد: هیچ نشانه‌ای از صداقت در طرف آمریکایی به چشم نمی‌خورد و در وضع موجود امکان دیدار در رییس جمهور وجود ندارد.

قدس آنلاین: سخنگوی دولت با اشاره به شرکت رئیس‌جمهور در نشست آستانه گفت: رئیس‌جمهور محترم دیشب برای دیدار سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه به آنکارا سفر کردند این سفر در ادامه ابتکار مذاکرات آستانه است و مربوط به ایجاد ثبات در سوریه و برقراری نظم و ثبات سیاسی در این کشور و همچنین راه تعمیق اختلافات سیاسی سه کشور در موضوعات دیگر منطقه است.

وی تاکید کرد: مذاکرات آستانه قطعاً الگویی برای حل و فصل بحران‌هایی است که در منطقه یا سایر مناطق بحران‌خیز وجود دارد همان بحران‌های مهم منطقه که در گذار هستند.

روابط ما با ترکیه و روسیه در بهترین دوران تاریخی است

وی ادامه داد: خوشبختانه روابط ما با ترکیه و روسیه در بهترین دوران تاریخی خود به سر می برد و استراتژی اصلی ما در سیاست خارجی، تعمیق روابط گسترده با همسایگان است شاید هیچگاه روابط با همسایگان و جدی بودن کار با همسایگان به برکت تحریم ها انقدر جدی پیگیری نمی شد.

کشورهای منطقه محق حل و فصل مناقشات منطقه‌ای هستند

ربیعی گفت: معتقدیم که کشورهای منطقه بیشترین حق را برای حل و فصل مناقشات منطقه‌ای دارند و می‌توانند موثر باشند .

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه روابط ما با ترکیه و روسیه در بهترین دوران تاریخی به سر می‌برد و استراتژی اصلی ما هم در سیاست خارجی و روابط با همسایگان است.

توجه دوباره به همسایگان از برکات تحریم بود

سخنگوی دولت با بیان اینکه نقش همسایگان در زمان تحریم مشخص شد، اظهار داشت: نقش  همسایگان و کارشان در زمان تحریم بسیار مهم است. امروز  در سرزمین‌های ما امکان بسیار خوبی وجود دارد. بارها اعلام کردیم که ما آمادگی کامل داریم که روابط حسنه با همه همسایگان مبتنی بر اعتماد و احترام متقابل داشته باشیم این سیاست استراتژیک ماست که مجدداً بر آن تاکید می‌کنیم.

وی با اشاره به سفر قریب‌الوقوع روحانی به نیویورک گفت: این سفر می‌تواند فضای مناسبی را برای گفت‌وگوی با رهبران کشورهای مختلف ایجاد کند و اینکه امیدواریم رئیس جمهوری و تیم همراه در این سفر نیز بار دیگر بتوانند حقانیت ایران را در مورد مسائل مختلف به گوش جهانیان برسانند.

سخنگوی دولت درباره اظهارات متناقض مقامات آمریکایی در مورد امکان دیدار روئسای جمهور ایران و آمریکا از جمله اینکه ترامپ با تغییر موضع گفته حاضر به ملاقات بدون پیش شرط نیست و موضع و راهبرد تهران در این زمینه  با تاکید بر اینکه ما هیچ نشانه ای از صداقت در طرف آمریکایی نمیبینیم، اظهار داشت: در صورت ادامه وضع موجود امکان چنین دیداری نیست و از نگاه ایران اوقف تمامی تحریم های برجامی شرط آغاز یک دیپلماسی در چارچوب ١+٥ است.

وی خاطر نشان کرد: ما وقتی ملاقات می کنیم که اطمینان پیدا کنیم مشکلات مردم حل می شود. در حال حاضر نه حرف جدیدی هست و نه طرح جدیدی. آمریکا برای نشان دادن عزم خود علاوه بر لغو تحریم ها باید به ملت ایران احترام بگذارند.

ربیعی تصریح کرد: ما یک بار زیر تحریم مذاکره کردیم و دوباره این کار را نمی کنیم. 

وی افزود: اینکه(ترامپ) میگوید ٢٤ ساعته همه چیز می تواند حل شود یا اینکه ایران باید پیشرفت کند یعنی چه؟شاخصه ها و سند آن چیست این برای مردم ایران سوال است. اگر واقعا راست می گویند و می خواهند ایران پیشرفت کند به جایی برگردند که نقض تعهد و تحریم را آغاز کردند. 

سخنگوی دولت اضافه کرد: ما هم باید منافع ملت ایران را تامین کنیم و هم آبروی آنها را حفظ کنیم و توقف تحریم ها یک اطمینان مقدماتی برای دیپلماسی است.

آمادگی همکاری با سازمان ملل برای حل بحران یمن

ربیعی با اشاره به طرح چهار ماده‌ای ایران در همان ابتدای بحران یمن اظهار داشت: ایران آمادگی همکاری با سازمان ملل متحد را برای صلح در یمن دارد.

سخنگوی دولت بیان داشت: در چند روز گذشته مسائل مهمی اتفاق افتاده که مهمترین آن بحث یمن است. در حالی که برخی بد اندیشان منطقه با طرح اتهامات بی اساس در مسیر ایجاد تفرقه حرکت می کنند و تلاش می کنند اعتماد بین همسایگان را افزایش دهند ما یک نمونه از این اقدامات مخرب را در روزهای گذشته در پی حادثه پیش آمده برای شرکت آرامکو عربستان مشاهده کردیم که متاسفانه به جای فرافکنی ها به ریشه های این جنگ و ناامنی و بی ثباتی منطقه توجه نمی‌شود.

در جنگ یمن فرافکنی نشود

ربیعی تاکید کرد: ما معتقد هستیم یمنی که پنج سال است مورد هجوم قرار می‌گیرد و زیر شدیدترین حملات و رفتارهای ضد انسانی قرار دارد و کشته های زیاد و کودکان آواره بسیار و بی سرپرست محصول این عملیات پنج ساله علیه مردم بی دفاع است ریشه ها و بنیادهای ناامنی در منطقه است و نیاز به فرافکنی ندارد.

قطعاً یمنی‌ها امکانات خود را توسعه داده‌اند

سخنگوی دولت اظهار داشت: قطعاً نخبگان یمنی هم امکانات و دانش خود را توسعه داده اند آنها هم متحدانی در منطقه برای خودشان دارند و ظرفیت های خود را افزایش دادند اینکه به دنبال فرافکنی باشند و باعث انتقام‌گیری و خونریزی و باز هم حمله مجدد به یمن و تهدید سایر کشورها راه‌حلی برای پایان این حوادث و مناقشات بدانند همان راه حل مسیر طی شده ایجاد بن بست و متاسفانه هزینه دادن کشورهای منطقه و سود بردن قدرت ها از جمله ایالات متحده آمریکا است.

یارانه نیازمندان و طبقات متوسط حذف نخواهد شد

سخنگوی دولت گفت: یارانه نیازمندان و طبقات متوسط حذف نخواهد شد. مجلس مصوب کرده بود که ما سه دهک را حذف کنیم که حدود ۳۰ میلیون نفر می‌شود. امکان اعتراض و پاسخگویی هم به خوبی طراحی شده است اما اینکه فکر کنیم ۳۰ میلیون نفر در مرحله حذف قرار خواهند گرفت این اجرایی نیست.

صحبت واعظی با صحبت‌های من در تناقض نبود

ربیعی درباره  حضور زنان در استادیوم و اظهارنظر رئیس دفتر رئیس‌جمهور که گفته بود فعلا حضور زنان در استادیوم‌ها به مصلحت نیست، گفت: صحبت آقای واعظی با صحبت‌های من در تناقض نبود. ایشان یک نگرانی را ابراز کرده بودند که از سوی برخی وجود دارد. زنان می‌توانند در ورزشگاه ها حضور داشته باشند. البته عده‌ای در جامعه در این باره نگرانی دارند. آقای سلطانی‌فر تمهیدی چیده‌اند که زنان در بازی ایران با کامبوج در ورزشگاه حاضر شوند.

وی در پاسخ به اینکه آیا امکان تماشای بازی برای همه زنان وجود دارد؟ و این حضور گزینشی خواهد بود یا نه؟ گفت: حتماً بلیت فروشی انجام خواهد شد و گزینشی نخواهد بود. من هم برای بازدید به ورزشگاه خواهم رفت.

ربیعی  با اشاره به فوت سحر خدایاری بیان داشت: حادثه‌ای که پیرامون عدم حضور زنان رخ داد تلخ بود و برای ما درس‌آموزی داشت. فضای رسانه‌ای و تحلیلی ایجاد شده برای این موضوع کمی تقلیل‌گرایانه نگاه کرد. مساله دخترمان «سحر»، ابعاد مختلفی را پیش روی ما گذاشت که ما نمی‌توانیم بدون برخی تبیین‌ها تصمیم‌گیری کنیم. ما به سیاست‌های معطوف به جنسیت لازم داریم و نمی‌توانیم آنها را نادیده بگیریم.

وی گفت: ما در دولت گروهی را برای بررسی همه جانبه در نظر گرفته‌ایم. نمی‌توانیم چشم مان را روی واقعیت‌ها ببندیم. محکوم کردن این و آن را چه فایده‌ای دارد؟ این اتفاق تلخ فرصتی فراهم کرد که تبیین جامعه شخناختی جرم شناختی و ... داشته باشیم و تقلیل گرایانه نگاه نکنیم.

ما دنبال آرامش منطقه‌ایم

سخنگوی دولت در پاسخ به اتهام آمریکایی ها در مورد دست داشتن ایران در حوادث اخیر عربستان تاکید کرد: این اظهار نظرها یک سنت آمریکایی است. این اظهار نظر غیردقیق است. باید ببینیم چه کسی از این اقدامات سود می برند. ریشه این اقدامات سرکوب یک جامعه است. ما دنبال آرامش منطقه ایم و این قبیل اقدامات نفع نمی بریم.

مهرماه یارانه ثروتمندان قطع می‌شود

وی در خصوص  حذف یارانه ثروتمندان نیز اظهار کرد: حذف یارانه ثروتمندان در حال اقدام است و در مهرماه این موضوع عملیاتی می‌شود و با میزان خطای حداقلی این موضوع صورت خواهد گرفت ولی قطعا فشاری به اقشار ضعیف و متوسط جامعه وارد نخواهد شد.

ربیعی گفت: پیش‌بینی می‌شود یارانه حدود ۷۰۰ یا ۸۰۰ هزار نفر قطع شود ولی امکان اعتراض وجود خواهد داشت؛ بنابراین اینکه بگویند یارانه ۳۰ میلیون نفر قطع می‌شود، صحیح نیست.

سخنگوی دولت درباره  طرح انتزاع سازمان زندان‌ها از قوه قضائیه و موضع دولت درباره آن نیز گفت: این موضوع در دولت هنوز مورد بحث قرار نگرفته است بنابراین نظری در این زمینه اعلام نخواهم کرد.

مخالف دوقطبی‌سازی هستیم

وی اظهار داشت: مخالف دوقطبی‌سازی هستیم. آنچه رییس‌جمهوری در مورد انتخابات بیان کردند چیزی نبود جز فراخواندن مردم برای مشارکت در انتخابات؛ حضور مردم در انتخابات در این دوره و در این شرایط می تواند یک پیام مهم داشته باش. ما به حضور مردم نیاز داریم و آقای رییس جمهور هم از این منظر این بحث را مطرح کردند. ما یادمان نمی‌رود بعد از انتخابات ۹۶ دو قطبی‌ها شروع شد.

ربیعی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر چگونگی امضای برجام با تاکید بر اینکه برجام مسیر شورای عالی امنیت ملی را طی کرد و مطابق قانون، بدون امضای رهبری مصوبات این شورا قابل اجرا نخواهد بود، گفت: بنابراین امکان تصمیم‌گیری دولت به تنهایی درباره این موضوعات وجود ندارد و برخی گفته‌ها جفا در حق رهبری است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره تخصیص‌های بودجه به صداوسیما، گفت: در دو ماه گذشته دولت تمام تلاش خود را به کار گرفت تا تخصیص‌های صداوسیما به صورت کامل انجام شود، بنابراین پیگیری تخصیص‌ها به این سازمان کار صحیحی بود. اهداف مشترکی بین دولت و صداوسیما وجود دارد که تخصیص اخیر نیز در همین راستا است که بر اساس چارچوبی پیگیری خواهد شد. گلایه‌هایمان را نباید به طور کامل به یک سازمان ربط دهیم.

وی همچنین درباره اظهارات اخیر وزیر کشور در خصوص حجاب و جنجال‌های ایجاد شده درباره آن با بیان اینکه خود ایشان باید پاسخگوی این سوال باشند، گفت: موضع دولت درباره حجاب مشخص است؛ ما دعوت به رعایت می‌کنیم ولی اعتقادی به برهم زدن حریم‌ها نداریم؛ این موضوع فرهنگی است. با وزیر کشور صحبت و منظورش را اعلام خواهم کرد.

سخنگوی دولت درباره خرید تضمینی گندم نیز تاکید کرد: حدود ۱۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان وارد چرخه خرید تضمینی شده است و هزار میلیارد تومان نیز سهم بانک است که تامین خواهد شد. دولت به اندازه نیاز از کشاورزان گندم خریداری کرده است و نیاز بیشتری ندارد.

ربیعی در پایان گفت: بخشی از گندم‌ها وارد صنعت شده و بخش دیگر به خوراک تبدیل شده است. مساله ما فقط در ذخایر است وگرنه دولت به طور کلی در زمینه گندم خودکفا است. ما برای مصرف داخلی کم و کسری در زمینه گندم ندارم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.