یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۹

داستان خودآگاهی انسان در «چرخ»‌

شبکه4

آخرین قسمت «چرخ» در فصل تابستان، ساعت ۱۹ امروز، یکشنبه ۳۱ شهریور، با بررسی ساختار خودآگاهی مغز روی آنتن شبکۀ چهار می‌رود.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی شبکه چهار سیما، در بیست‌ونهمین قسمت «چرخ»، حسین فروتن به‌عنوان مجری-کارشناس میز علم «چرخ»، میزبان دکتر حسین استکی، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با موضوع ساختار خودآگاهی انسان خواهد بود.

شواهد علمی نشان می‌دهد در مغز انسان ۸۶ میلیارد نورون وجود دارد و در قشر خاکستری مغز ما ۱۶ میلیارد نورون. شناخت یک پدیدۀ تدریجی است، نه ناگهانی. در هر پدیده‌ی اخلاقی و شناختی، اصول ساختار مغز ما که تعیین‌کنندۀ ظرفیت‌های خودآگاهی است، بیش از ۴۰ میلیون سال قبل بسته شده است. مغز ما و دیگر موجودات فرقی ندارد، فقط مغز ما انسان‌ها پیچیده‌تر شده است. مغزهای بالاتر، تعداد نورون‌ها، در نتیجه پیچیدگی بیشتری ایجاد کرده است. این مسأله باعث می‌شود مغزهای بزرگ تکه‌تکه و از هم جدا شوند، زیرا ارتباط بین اجزای آنها سخت می‌شود. بنابراین مغز ما خودآگاهی متعددی را تولید می‌کند.

آشنایی با جزییات کار کامران کمالی، خزنده‌شناس، از دیگر بخش‌های آخرین قسمت «چرخ» در فصل تابستان خواهد بود.
مجله‌ی تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی را با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند.
«چرخ» سه روز در هفته، یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه، از ساعت ۱۹ به‌صورت زنده از شبکۀ چهار پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.