یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۸

هوای مشهد برای چهارمین روز پیاپی آلوده است

کاهش کیفیت هوای مشهد

شاخص کیفیت هوای مشهد روز یکشنبه برای چهارمین روز پیاپی در وضعیت هشدار قرار دارد.

به گزارش قدس آنلاین ؛ مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی روز یکشنبه  گفت: میانگین شاخص کیفیت هوای صبح امروز مشهد ۱۱۱ ای.کیو.آی و به معنای آلودگی هوا و قرار گرفتن در وضعیت هشدار است.

تورج همتی افزود: شاخص کیفیت هوای پنج ایستگاه سرافرازان، سمزقند، امامیه، چمن و رسالت در وضعیت سالم و کیفیت هوای ۱۸ ایستگاه سنجش آلودگی هوا در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.

وی اظهار داشت: ورود توده گرد و غبار از صحرای قره قوم ترکمنستان به مشهد از چهارشنبه شب هفته گذشته عامل آلودگی هوای چهار روز اخیر این شهر است.

همتی با تاکید بر اینکه شهروندان باید از تردد غیر ضروری در سطح شهر خودداری کنند گفت: شایسته است شهروندان، زائران و مسافران با بهره گیری از ناوگان حمل و نقل عمومی و استفاده نکردن از خودروهای شخصی نقش موثر خود را در کاهش حجم آلاینده‌ های هوای این کلانشهر ایفا کنند.

از پنجشنبه هفته گذشته تا دیروز میانگین شاخص کلی کیفیت هوای کلانشهر مشهد به ترتیب ۱۵۵، ۱۲۸ و ۱۰۶ ای.کیو.آی بود.
قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا تا ۵۰ ای.کیو.آی به معنای وضعیت پاک و بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای.کیو.آی به معنای وضعیت سالم است.
قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای.کیو.آی به معنای آلودگی هوا برای افراد حساس و کودکان و بین اعداد ۱۵۱ تا ۲۰۰ ای.کیو.آی نیز به معنای آلودگی برای همه سنین محسوب می شود.
همچنین قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۲۰۱ تا ۳۰۰ ای.کیو.آی حالت اضطرار و بالاتر از عدد ۳۰۰ نیز حالت بحرانی را نشان می دهد.
مردم مشهد طی سال گذشته ۴۵ روز هوای پاک، ۲۷۵ روز هوای سالم و ۴۵ روز هوای ناسالم تنفس کردند.

منبع : ایرنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.