دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۹

شهردار همدان:

همدان میراث دار راه ابریشم

اجلاس جهانی راه ابریشم

همدان -شهردار همدان در اجلاس جهانی راه ابریشم گفت :همدان میراث دار راه ابریشم می باشد.

به گزارش خبرنگار قدس آنلاین ،عباس صوفی شهردار همدان صبح امروز در آغاز به کار اجلاس جهانی «راه ابریشم» در همدان با تقدیر از دست‌اندرکاران برگزاری این اجلاس اظهار کرد:  همدان به عنوان نخستین پایتخت ایران و شهری با بیش از ۵ هزار سال مدنیت، همواره خاستگاه تاریخ و فرهنگ و هنر بوده است.
صوفی گفت: این شهر با برج و باروهایش، با مهندسی دایره‌وارش و با آب و هوای کوهستانی و بی‌مثالش در طول تاریخ همیشه مستحکم و با اقتدار ایستاده و حتی پس برخی تجاوزها و تهاجم‌ها، بار دیگر ققنوس‌وار سر بلند کرده است.
شهردار همدان با بیان اینکه همدان از گذشته‌های دور تاکنون شهر بازرگانی بوده و به واسطه قرار گرفتنش در مسیر راه ابریشم حلقه اتصال شرق به غرب به شمار می‌رفت افزود: از شیان تا هتیان تا اوزکند و کاشمر و سمرقند و تا بغداد و دمشق و استانبول و رم، همه و همه برای مبادلات تجاری خود از شرقی‌ترین نقطه آسیا تا قلب اروپا از همدان می‌گذشتند و مبهوت تاریخ و عظمت و بزرگی این شهر بودند.

وی با بیان اینکه بسیار خرسند خواهیم شد در این چند روز با نگاه‌ ژرف و اندیشمندانه بزرگان حاضر در این اجلاس آشنا شده و صحبت‌های آنان را پیرامون تبادلات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بشنویم گفت: در این راستا سازمان جهانی یونسکو به عنوان متولی اصلی حراست میراث تاریخی، طبیعی و معنوی بشر در دنیا می‌تواند نقش محوری در حفاظت از آثار برجامانده از «راه ابریشم» داشته باشد و به کمک کشورهای عضو این اجلاس بیاید.

شهردار همدان با اشاره به اینکه همدان نیز این آمادگی را دارد تا در راستای حفظ و حراست از میراث معنوی راه ابریشم هر قدمی که لازم است بردارد بیان کرد: انتظار ما به عنوان یکی از قدیمی‌ترین پایتخت‌های جهان این است که همدان با داشتن آثار بی‌نظیری چون تپه هگمتانه، کتیبه‌های گنج‌نامه، گنبد علویان، دستکندهای ارزانفود و دیگر آثار کم‌نظیر سهمی در ثبت جهانی آثار تاریخی در سازمان جهانی یونسکو داشته باشد.
وی تأکید کرد: در کنار آثار بی مثال شهر همدان، غار علی‌صدر به عنوان بزرگ‌ترین غار آبی جهان که قابلیت قایقرانی دارد نیز می‌تواند به عنوان یک اثر طبیعی در یونسکو ثبت شود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.