سه‌شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱

بازرس انجمن انبوه سازان خراسان رضوی:

ساختمان‌های پروانه‌دار فاقد پایانکار مسبب بیشترین مشکلات در مشهد هستند

بازرس انجمن انبوه سازان خراسان رضوی

بازرس انجمن انبوه سازان خراسان رضوی گفت: پروانه ساختمان در واقع تنها مجوز اصلی برای شروع ساخت‌وساز است، اما این مجوز به تنهایی تضمین کیفیت ساختمان نیست و بسیاری از ساختمان‌ها در شهر مشهد به دلیل اینکه پایان کار ندارند بی کیفیت و غیر استاندار هستند.

به گزارش قدس آنلاین، سید مهدی سیدی مقدم  با اشاره به ضروری بودن اخذ پایانکار برای ساختمان‌های ساخته شده، عنوان کرد: بسیاری از بساز بفروش‌ها برای شروع کار ساخت و ساز پروانه ساختمان دریافت می‌کنند، اما مطابق پروانه عمل و برای اخذ پایان کار اقدام نمی‌کنند.

وی ادامه داد: اما این مجوز به تنهایی تضمین کیفیت ساختمان نیست و بسیاری از ساختمان ها در شهر مشهد به دلیل اینکه پایان کار ندارند بی کیفیت و غیر استاندار هستند.

بازرس انجمن انبوه سازان خراسان رضوی افزود: رعایت اصول و آیین‌نامه‌های ساخت‌وساز، مشاهده‌ کروکی، قانونی بودن فرایند ساخت، امکان دریافت وام بانکی، امکان بیمه کردن ساختمان، دریافت انشعابات لازم مانند آب، برق و گاز، عقد قرارداد با گروه مهندسان و مهندس ناظر و رعایت ضوابط شهرداری از جمله مواردی است که نشان می‌دهد پروانه ساختمان تا چه اندازه اهمیت دارد.

مقدم تصریح کرد: متاسفانه نبود استاندارد در آسانسور و رعایت مسائل ایمنی در سیستم ها و نکات اجرایی آتشنشانی و غیره در ساختمان های بدون پایان کار موجب ساخت ساختمان‌های غیراستاندارد می‌شود که به‌دلیل جلوگیری نکردن از ساخت، بساز بفروش‌ها از این فرصت سو استفاده می کنند.

وی در خصوص پایان کار ساختمان، گفت: پایان کار ساختمان در واقع مدرکی است که بعد از به پایان رسیدن فرایند ساخت‌وساز با توجه به شناسنامه فنی ملک که توسط تمامی مهندسین ناظر و مجری مهر و امضاء شده صادر می‌شود، بعد از صدور پایان کار ساختمان مشخص می‌شود که این ملک از نظر مسکن و شهرسازی، شهرداری و دیگر ارگان‌های مربوطه کاملا قانونی ساخته شده و تمامی اصول مورد نیاز را رعایت کرده است، بنابراین خریدار باید حتما علاوه بر پروانه ساختمان، پایان کار را نیز رویت کند.

بازرس انجمن انبوه سازان خراسان رضوی، با اشاره به اهمیت و ضرورت دریافت پایانکار توسط بساز و بفروش‌ها، تصریح کرد: مهندسان ناظر ماموریت دارند پیگیری‌های لازم را برای «توقف پروژه‌هایی که بدون به کارگیری مجری ذی‌صلاح در دست ساخت قرار دارد» انجام دهند، اما پلمب ساختمان تنها راه حل نیست و موجب حل شدن معضل اصلی نمی شود.

سیدی مقدم، با ارائه پیشنهاداتی در این زمینه، ادامه داد: باید برخورد جدی با متخلفان صورت گیرد به عنوان مثال باید تفاهم نامه‌ای میان شهرداری و سازمان‌های مرتبط صورت گیرد و امتیازاتی از قبیل آب، برق و گاز برای این واحدها سلب شود.

 

وی تصریح کرد: همچنین بنگاه های املاک در این خصوص نیز نقش پررنگی دارند و نباید ساختمان‌های فاقد پایانکار را به فروش برسانند زیرا عواقب نبود پایانکار در ساختمان‌ها بسیار زیاد است.

سیدی‌مقدم، بیان کرد: فرهنگ سازی و آگاهی عموم در این زمینه مهمترین اهرم است و نقش رسانه‌ها در این زمینه بسیار پررنگ است.

منبع: ایسنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.