چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۹

حاجی میرزایی خبر داد

آیین‌نامه طرح رتبه‌بندی معلمان در دستور کار کمیسیون اجتماعی دولت قرار گرفت/میزان افزایش حقوق در طرح رتبه‌بندی هنوز مشخص نیست

آرش خلیل خانه

حاجی میرزایی

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه امسال دولت در بودجه سال ۹۸ برای اجرای رتبه بندی معلمان ۲ هزار میلیارد تومان اختصاص داده است گفت: برای اینکه کیفیت این رتبه‌بندی چگونه اجرا شود و معلمان چگونه رتبه‌بندی شوند، آیین نامه‌ای تدوین شده است که معلمان در پنج رتبه متناسب با تحصیلات، تجربیات و صلاحیت های تخصصی و حرفه ای رتبه‌بندی می‌شوند و هر رتبه امتیازی دارد که این آیین نامه در دستور کار کمیسیون اجتماعی دولت قرار دارد.

قدس آنلاین: محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به این سوال که طرح رتبه بندی معلمان به کجا رسیده است، افزود: امسال دولت در بودجه سال ۹۸ برای اجرای رتبه بندی معلمان ۲ هزار میلیارد تومان اختصاص داده است و برای اینکه کیفیت این رتبه بندی چگونه اجرا شود و معلمان چگونه رتبه بندی شوند، آیین نامه ای تدوین شده است که معلمان در پنج رتبه متناسب با تحصیلات، تجربیات و صلاحیت های تخصصی و حرفه ای رتبه بندی می شوند و هر رتبه امتیازی دارد.

حاجی میرزایی ادامه داد: آیین نامه طرح رتبه بندی معلمان در دستور کار کمیسیون اجتماعی دولت قرار دارد که فکر می کنم در دو تا سه هفته آینده به صحت دولت برود و پس از تصویب دولت اجرایی خواهد شد. ممکن است این فرایند تصویب دولت چند هفته ای طول بکشد اما اجرای رتبه بندی و اعمال این ضریب ها حتی اگر در آبان یا آذرماه به تصویب برسد، از اول مهر ۹۸ خواهد بود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار قدس آنلاین در مورد اینکه اجرای رتبه بندی معلمان تا چه میزان در دستمزد معلمان تاثیر خواهد گذاشت، اظهار داشت: باید محاسبه و  معلوم شود چون ضوابطی پیش بینی شده و ممکن است در دولت کم یا زیاد شود بنابراین بعد از تصویب می‌توان درباره آن دقیق تر محاسبه کرد.

وزیر آموزش و پرورش همچنین در پاسخ به این سوال که چه تحول کیفی در مجموعه وزارت آموزش و پرورش پیش بینی می کنید، اضافه کرد: برای تحول کیفی در آموزش و پرورش هشت محور در برنامه های خود اعلام کرده و پیگیری خواهم کرد. یکی از این برنامه ها توسعه عدالت آموزشی است، چون دسترسی کمّی آموزش به حد قابل قبولی رسیده است و ۹۸.۵ درصد از دانش آموزان لازم التعلیم در کلاس های درس ثبت نام کرده اند.

حاجی میرزایی ادامه داد: اما معتقدیم باید فرصت های آموزشی را به صورت کیفی تر توزیع کنیم. بنابراین برای توسعه کیفی آموزش و ارتقاء سطح مدیریت و توانمندی معلمان تلاش می شود و در این مورد هم مدارس دولتی در اولویت قرار دارد زیرا ۸۶ درصد مدارس کشور دولتی هستند. 

وی به تعلیم و تربیت چند ساحتی نیز اشاره کرد و گفت: یکی از محورهای برنامه های پیش رو این مسئله است که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش پیش بینی شده تحول در ساحت های مختلف اخلاقی، اعتقادی، فنی و حرفه ای، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، هنری و زیباشناختی توسعه پیدا کند و این برنامه را در دستور کار قرار داده ایم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: همچنین ۶ زیر نظام در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش وجود دارد که زیر نظام مدیریت و راهبری، زیر نظام منابع انسانی، منابع مالی، ارزشیابی و پژوهش و برنامه ریزی درسی را شامل می شود که در همه این موارد فردی را به عنوان مسئول برای تحقق این زیرنظام ها تعیین می کنم و مراقبت خواهم کرد این زیرنظام ها تحقق پیدا کند.

وزیر آموزش و پرورش همچنین درباره نظارت بر مدارس گفت: والدین نیز می توانند نظارت لازم را داشته باشند و مدیران مدارس نیز کنترل می کنند و اگر مورد تخلفاتی باشد سریع تر با آن برخورد می شود و عکس العمل نشان خواهند داد. ممکن است تذکر باشد و ممکن است عزل مدیر یا معلم برداشته باشد و یا به هیات تخلفات معرفی شوند.

وی در پاسخ به این سوال که مرکز برنامه ریزی و منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده تا پایان سال ۹۹ بیش از ۳۰۰ هزار معلم بازنشسته خواهند شد؟ آیا برنامه ای برای جایگزینی این معلمان دارید؟ گفت: بله در گزارشی که روز یکشنبه به هیات وزیران تقدیم کردم بحث ساماندهی نیروی انسانی آموزش و پرورش بود و روند بازنشستگی و نیاز به جایگزینی آن مطرح شد و یک کارگروه مشترکی بین سازمان امور اداری و استخدامی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت آموزش و پرورش تشکیل شد که وضعیت موجود را بررسی کنند و درباره استانداردها ه توافق برسند، نیاز آینده را تعیین کنند و همچنین برنامه ریزی برای تامین نیرو داشته باشند.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که دانشگاهیان فرهنگیان ۲۰ هزار نیرو استخدام می کند و سازمان برنامه و بودجه هم مجوز ۱۵ هزار نفر را داده است، که در مجموع ۳۵ هزار نفر می شود و تا ۳۰۰ هزار نفر خیلی فاصله است، اظهار داشت: تا رسیدن به ۳۰۰ هزار نفر فاصهل داریم اما در طول سال برنامه هایی برای این موضوع انجام می شود و متناسب با خروج سالانه ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر از آموزش و پرورش، تعدادی استخدام می شوند.

حاجی میرزایی تصریح کرد: دانشگاه فرهنگیان مسیر ورود به آموزش و پرورش است که از طریق آزمون سراسری و ماده ۲۸ (جذب فارغ التحصیلان دیگر دانشگاه ها) و با گذراندن دوره یک ساله در این دانشگاه در آموزش و پرورش مشغول به کار می شوند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.