شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۵

سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری:

هر جایی تشخیص دهیم پول در انتخابات نقش داشته ورود خواهیم کرد/قانون انتخابات ما ناقص و حداقلی است

مینا افرازه

کدخدایی

سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران به تشریح آخرین مصوبات این شورا پرداخت.

قدس آنلاین: عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری خود با خبرنگاران، از تشکیل هیات نظارت بر انتخابات مجلس شورای اسلامی خبر داد.

سخنگوی شورای نگهبان در این باره گفت: همچنین اعضای هیات نظارت استانی تشکیل شده و کارهای هیات مرکزی نظارت در حال انجام است.

عباسعلی کدخدایی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره تاکید آیت الله جنتی بر حساسیت شورای نگهبان نسبت به ورود پول های کثیف در انتخابات و خط قرمز شورا در این مورد، تصریح کرد: شورای نگهبان درباره انتخابات موضوع اخلاقی و اقتصادی را ملاک قرار داده است. 

وی افزود: ملاک و میزان برای ما قانون انتخابات است و در این قانون هم دو محور اصلی مفاسد اقتصادی و اخلاقی ملاک ما خواهد بود. در خصوص نقش پول در انتخابات همه مسئولان و مردم نگران هستند و نیاز به قانون قوی داریم. شورای نگهبان هرجا تشخیص دهد پول نقش موثری داشته با اختیارات قانونی برخورد خواهد کرد.

قانون انتخابات ما ناقص و حداقلی است

کدخدایی در خصوص مخالفت با شفافیت آرای نمایندگان گفت: شفافیت خوب است اما منوط به نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی است.

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص اصلاح قانون انتخابات گفت: بارها گفته‌ام قانون انتخابات ما ناقص و حداقلی است و در خصوص برخی اقدامات سکوت کرده است. هرچند تلاش کردیم اما باز هم از نمایندگان می‌خواهیم برای تصویب این قانون تلاش کنند.

نگاه آیت الله جنتی به بخش و گروه خاصی نیست

وی در رابطه با سخنان آیت الله جنتی مبنی بر انتقاد از مجلس دهم و دولت و امکان شائبه در اصل بی‌طرفی گفت: ایشان در جایگاه ریاست مجاس خبرگان صحبت کردند. البته هیچکس با جوانگرایی مخالف نیست و رهبری هم تاکید کردند. نگاه آیت الله جنتی به بخش و گروه خاص نیست و نگاهشان نسبت به تمامی مدیران است. نگاه ایشان رو به آینده است.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چگونه فعالیت‌های انتخاباتی افراد در فضای مجازی رصد می شود، گفت: هر آنچه آشکار است، از سوی شورای نگهبان دیده خواهد شد و مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و همان طور که در رسانه های مختلف فعالیت های انتخاباتی ارزیابی می‌شود، در فضای مجازی هم اینگونه است و ما بررسی می کنیم و اگر مغایرتی وجود داشته باشد، برخورد می‌کنیم.

در خصوص شفافیت آرای شورای نگهبان در مباحث انتخاباتی منع قانونی داریم

کدخدایی در پاسخ به سوال ایلنا مبنی بر اینکه اخیرا طرح شفافیت در مجلس مطرح شده بحث‌های زیادی هم درباره آن بین دو جناح کشور مطرح است. در مقابل برخی نمایندگان معتقدند که طرح شفافیت باید شامل برخی نهادها از جمله شورای نگهبان و مجمع تشخیص هم باشد یعنی مشخص شود هر یک از اعضا نسبت به موارد مطرح شده چه رایی دارند، گفت: ما با این نظر موافق هستیم و در این زمینه پیشگام هستیم و بارها مشروح مباحث شورای نگهبان را روی سایت شورا منتشر کردیم و سایر جلسات را هم به مرور روی سایت قرار می‌گیرند اما در خصوص مباحث انتخاباتی منع قانونی داریم که بررسی صلاحیت‌ها باید غیرعلنی باشد اما اگر در آن مورد هم قانون تکلیف کند ما تابع خواهیم بود.

در خصوص مصوبه‌ای که هنوز برای ما ارسال نشده نظر اعلام نمی‌کنیم

وی دو خصوص دستگیری دو نماینده مجلس و مصونیت نمایندگان گفت: آنچه در اصل ٨٦ است نمایندگان تنها در خصوص تصمیمات نمایندگی مصون هستند اما اگر جرایمی را مرتکب شوند مشمول این قانون نخواهند بود.

کدخدایی در خصوص نظر شورای نگهبان در مورد تشکیل وزارت بازرگانی گفت: در خصوص مصوبه‌ای که هنوز برای ما ارسال نشده نظر اعلام نمی‌کنیم.

وی در رابطه با اقدامات شورای نگهبان برای جلوگیری از ورود پول‌های کثیف به انتخابات گفت: وظیفه شورای نگهبان بررسی صلاحیت است و اگر گزارشی از نهادهای ذیربط مانند نیروی انتظامی در این خصوص به دست ما برسد در بررسی صلاحیت‌ها تاثیرگذار خواهد بود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی پیرامون همایش چهل سالگی قانون اساسی گفت: مسئولان پژوهشکده شورای نگهبان اطلاع رسانی دقیقی در این باره خواهند کرد و احتمالا نشست خبری هم در این باره خواهند داشت.

مبنای کار ما تنها قانون است

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص اینکه در بودجه ٩٩ تنها بودجه سیاستگذاران اعلام می‌شود، گفت: ما باید منتظر بمانیم تا ببینیم طرح دولت چیست؛ چراکه من اطلاعی ندارم، جزئیات چیست.

وی در خصوص انتشار جزئیات رای نمایندگان شورای نگهبان با تفکیک شرع و قانون گفت: هرجا قانون تکلیف کند بله ما تابع قانون هستیم.

کدخدایی همچنین در رابطه با تلاش برخی نمایندگان مجلس ششم برای ورود به انتخابات مجلس گفت: مبنای بررسی صلاحیت از سوی ما قانون است و برای ما مهم نیست کاندیداها پیش از این عضو کدام یک از مجالس بودند. بارها گفته‌ام مبنای کار ما تنها قانون است.

سخنگوی شورای نگهبان درباره بررسی قانون تجارت در مجلس گفت: طبیعتا قانون تجارت فعلی دارای اشکالات متعددی است و اقدام مجلس در اصلاح این قانون امری مبارک است اما قطعا نمایندگان اقتضائات و شرایط اقتصادی کشور را هم در نظر می گیرند و اگر از نظر شورای نگهبان این قانون مغایرتی نداشته باشد، اجرا خواهد شد.

هیچ نماینده‌ای به دلیل نظر و رأی خود مورد مؤاخذه شورای نگهبان قرار نگرفته است

کدخدایی در پاسخ به سوالی در خصوص منع قانونی برای تفکیک وزارت خانه‌ها و اضافه شدن تعداد وزرا گفت: نفس اضافه شدن به اعضای دولت مشکلی ندارد اما شاید مباحثی در رابطه با بار مالی مطرح شود که هنوز نمی‌توانم در مورد آن اظهار نظر کنم.

سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به سؤالی درباره واسطه گری برخی افراد با شورای نگهبان برای تأیید صلاحیت ها، اظهارداشت: اگر دیدید کسی در این مسیر حرکت می کند، خبر دهید که با آنان هم ما و هم نهادهای نظارتی برخورد کنیم.

وی درباره تشکیل کمیته انتخابات از سوی قوه قضائیه بیان کرد: ما همواره در بحث انتخابات با قوه قضائیه همکاری می کنیم اما هنوز چنین جلسه ای نداشته ایم و هماهنگی با قوه قضائیه در این راستا بسیار مهم است و در جلوگیری از تخلفات انتخاباتی کمک می کند، چرا که در مواردی نیاز به برخورد قوه قضائیه است.

کدخدایی در پاسخ به سؤالی مبنی بر تأثیر شفافیت آراء در بررسی صلاحیت افراد گفت: بارها گفته ام که هیچ نماینده ای به دلیل نظر و رأی خود مورد مؤاخذه شورای نگهبان قرار نگرفته است اما اگر مطلبی مطرح کرده که در چارچوب قانون نبوده، بحث دیگری است.

سخنگوی شورای نگهبان درباره بیطرفی وزارت کشور و هیئت های اجرایی در انتخابات اظهارداشت: قطعا همکاران ما در وزارت کشور و هیئت های اجرایی باید بیطرف باشند و هر گونه اقدامی خلاف آن از سوی هیئت های نظارت ما مورد رصد قرار می گیرد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه گفته می شود لایحه تجارت در مجلس در ۱۰ دقیقه به تصویب رسید و موضع شورای نگهبان در این باره چیست، تصریح کرد: نحوه رسیدگی ها در مجلس ارتباطی به شورای نگهبان ندارد و مربوط به مقررات داخلی مجلس است و ما صرفا مطابقت مصوبات با قانون اساسی و شرع مقدس را مورد بررسی قرار می دهیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.