سه‌شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۳

توهین استاد دانشگاه نیشابور به امام حسین (ع) به کجا رسید؟

حرم امام حسین

پس از گذشت چند هفته از خبر انتشار توهین یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه نیشابور به عزاداری امام حسین(ع)، بررسی‌ها در خصوص صحت و سقم این موضوع همچنان ادامه دارد.

به گزارش قدس آنلاین، تاسوعا و عاشورای حسینی امسال بود که خبری مبنی بر توهین یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه نیشابور در فضای رسانه‌ای خراسان رضوی منتشر شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه نیشابور در کتاب خود که به زبان انگلیسی نگارش شده، به عزاداری امام حسین(ع) توهین می‌کند و این مراسم را نتیجه ممزوج شدن عقاید خرافی با عقاید اسلام می‌داند که منجر به تولید و پرورش شیعه نوظهور شده است.

همچنین در این کتاب به کرات به کتاب‌های سلمان رشدی ارجاع داده شده و حتی نویسنده مدعی می‌شود که سرکوب روابط جنسی در جامعه، قدرت تفکر آزاد را سلب می‌کند.

با بررسی های انجام شده به مقاله‌هایی از این نویسنده می‌رسیم که علاوه بر ارجاع مکرر به کتب ضاله سلمان رشدی، مطالب بسیار سخیف دیگری نیز از وی یافت می‌شود.

در این راستا با پیگیری‌های انجام شده و طی تماسی با  حجت الاسلام مهدی قربانی، مسئول نهاد رهبری در دانشگاه نیشابور و حسین باصفا، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه نیشابور جویای صحت و سقم این خبر شدیم.

به گفته مسئولین دانشگاه نیشاپو صحت این خبر را منوط به تشکیل جلسه هیئت رسیدگی به تخلفات اساتید دانسته و خبر قطعی آن را به چند روز آینده موکول می‌کنند.


در این راستا مهدی مهرانی راد، مسئول روابط عمومی دانشگاه نیشابور در این رابطه می‌گوید: رسیدگی به این موضوع همچنان ادامه دارد؛ چرا که کتاب ۲۰۰ صفحه‌ای و به زبان انگلیسی است و رسیدگی به آن زمان بر است.
مهرانی راد می افزاید: این کتاب سال ۹۴ مجوز اداره کل ارشاد قم را دریافت کرد و پیش از آن نیز مورد ممیزی قرار گرفته است.
مسئول روابط عمومی دانشگاه نیشابور ادامه می‌دهد: مقرر شده رسیدگی به این کتاب توسط متخصصین مربوطه خارج از دانشگاه مورد بررسی قرار گیرد.
وی در ادامه می گوید: همچنین در این خصوص بیانیه‌ای اخیرا از سوی دانشگاه نیشابور منتشر شده است.

 در قسمتی از این بیانیه آمده است:

احتراما پیرو انتشار یکسری اخبار پیرامون کتابی که توسط یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه نیشابور به زبان انگلیسی نوشته و ظاهرا در آن به مطالبی پیرامون عقاید دینی در خصوص مراسم عزاداری محرم اشاره شده است، ضمن تشکر از پیگیری این موضوع توسط رسانه‌های دلسوز و دغدغه‌مند در راستای روشنگری و آگاه سازی افکار عمومی که از وظایف ذاتی رسانه است ذکر چند نکته ضروری است.
۱-کتاب مذکور در سال ۱۳۹۴ و با مجوز اداره کل ارشاد اسلامی استان قم منتشر شده و پیش از انتشار مورد بررسی و ممیزی آن اداره کل قرار گرفته است.
۲-این کتاب در دانشگاه تدریس نمی‌شده و موضوع آن مربوط به فعالیت‌های پژوهشی یکی از اعضای هئیت علمی دانشگاه است.
۳-بررسی محتوای کتاب و مطالب مطروح شده در آن به هیئت تخلفات بدوی رسیدگی به تخلفات اعضای هیئت علمی ارجاع شده و موضوع در حال بررسی است. از آنجایی که این کتاب به زبان انگلیسی در حجمی بالغ بر ۲۰۰ صفحه نوشته شده هیئت تخلفات کتاب مذکور را با همکاری اساتیدی مسلط به زبان انگلیسی از سایر دانشگاه‌ها مورد بررسی قرار می‌دهد و در صورت محرز شدن هر گونه تخلف طبق آیین نامه تخلفات انتظامی اعضای هیئت علمی برخوردهای لازم صورت خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری دانشجو

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.