شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۸

هفته ملی کودک پس از ۴ دهه در اهواز برگزار شد

هفته ملی کودک استاندار خوزستان

خوزستان_ آیین افتتاحیه هفته ملی کودک پس از ۴۰ سال، در اهواز با حضور مسئولین کشوری و استانی و با حضور پر شور کودکان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار قدس آنلاین  پیش از ظهر امروز، شنبه ۱۳مهر ماه پس از گذشت ۴۰ سال، آیین افتتاح هفته ملی کودک طی مراسمی با حضور استاندار خوزستان، مدیران کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایران و خوزستان و نماینده مجلس خبرگان رهبری در گیت بوستان اهواز، برگزار شد.


لزوم توجه به شادی و تفریح کودکان

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان در این مراسم اظهار کرد: توجه درست به کودکان و نوجوانان می تواند نقشی اساسی در شکل گیری جامعه و مداخلات صحیح در ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی داشته باشد.

وی افزود: حساسیت و خلاقیت امروز در موضوع پرورش و تربیت و آموزش کودکان با ترسیم فرداهای روشن برای دستیابی به توسعه پیوند خورده است زیرا کودکان امروز نقش آفرینان عرصه توسعه و تکامل جامعه فردای ایران هستند. 

شریعتی با اشاره به اینکه خلاقیت در اغلب کودکان به صورت بالقوه وجود دارد، تاکید کرد: باید زمینه و بستر لازم جهت تبلور آن ایجاد شود همچنین باید اعتماد به نفس کودکان نیز تقویت شود و به بحث شادی و تفریح برای کودکان اهمیت ویژه داد.

وی عنوان کرد: شایسته است در این سنین مولفه های مهمی چون جامعه پذیری مشارکت اجتماعی مسئولیت اجتماعی و آگاهی اجتماعی را در زمره آموزش کودکان قرار داد.

 کودک نیروی ارزشمند یک کشور است

در ادامه آیین افتتاح هفته ملی کودک در اهواز، فاضل نظری، مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور با اشاره به اینکه آینده میراثی است که باید در حفظ آن کوشا باشیم، اظهار کرد: متاسفانه شکل اداره برخی از حوزه ها به گونه ای است که به آینده کمتر توجه می شود در حالی که ما میتوانیم با نگرش صحیح  آینده را تغییر دهیم.

وی افزود: نفت گاز و دیگر دارایی‌های یک کشور روزی به اتمام می‌رسند اگر نیروی متخصص و منابع ارزشمند انسانی نباشد هیچ کدام از آنها به کار نمی آیند در این زمینه این کودکان و نوجوانان هستند که می توانند آینده کشور را بسازند.

 نظری با اشاره به اینکه مجلس، دولت و دیگر ارکان های اجرایی کشور باید بدانند که کودکان ارزشمندترین نیروهای کشور هستند، تصریح کرد: کودکان باید یک آینده شاد و یک زندگی امید بخش داشته باشند زیرا کودک شاد و امیدوار بهتر از یک کودک درس خوان است.

وی اصلی ترین مانع برای بهبود وضعیت کودکان را افکار ما دانست و گفت: بچه ها باید اخلاق و محبت را تمرین کنند و از خود گذشتگی را بیاموزند، باید به کودکان صبوری چشم پوشی و موفقیت عمومی را آموزش دهیم.

مدیر کل کانون پرورش فکری کشور، ادامه داد: امروز باید همبستگی و وحدت را به کودکان خود بیاموزیم زیرا بسیاری دوست دارند کودکان دشمنی را آموزش ببینند.

 وی عنوان کرد: محیط زیست به عنوان یک امانت در اختیار ما است که باید آن را به کودکان خود تحویل دهیم.

پاسداشت کرامت کودکان صلح و دوستی

وحید کیانی، مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان خوزستان در این مراسم با بیان اینکه جوامعی که کودکان را به اندیشیدن دعوت میکنند، پیشرفت خواهند کرد، اظهار کرد: هفته ملی کودک پاسداشت کرامت کودکان سرزمینی است که همواره سرشار از صلح و دوستی بوده اند.

وی افزود: آیین افتتاحیه این رویداد مهم ملی و بین المللی برای اولین بار در کشور پس از حدود ۱۴ سال در استان خوزستان برگزار می شود و همچنین برای نخستین بار پرچم هفته ملی کودک در این استان برافراشته می‌شود.

کیانی  کودکان دانا و اهل علم را زمینه‌ساز آینده روشن این اقلیم دانست و گفت: به همین منظور، شعار هفته ملی کودک، "آینده را باید ساخت" در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و ظرافت‌های موجود با کودک رفتاری متفاوت و موثر از خود بروز داده است، تصریح کرد: گستردگی تلاش کانون تا دورترین روستاها و کم‌برخوردار ترین مناطق کمتر توسعه یافته رسیده است؛ ناوگان سیار کتابخانه کانون اگرچه نیاز به نوسازی دارد اما کانون کودکان را هیچگاه تنها نمی گذارد.

کانون پرورش فکری در رسیدگی به مناطق کم برخوردار اقدامات خوبی داشته است

آیت الله حیدری، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، نیز در این مراسم اظهار داشت: کانون پرورش فکری خوزستان اقدامات ابتکاری فراوانی چه در زمان سیل و چه قبل از آن در روستاها و مناطق حاشیه نشین انجام داده است رونمایی از تندیس محمد طاها اقدامی نیز ابتکار بسیار جالبی بود.

وی افزود: کودکان را نباید مورد مواخذه قرار داد نباید آنها را تحقیر کرد و کوچک شمرد و باید با زبان خودش با او صحبت کرد.

حیدری تصریح کرد: رهبران فکری و نخبگان جامعه از بین همین کودکان به وجود می آیند و هر جامعه ای قشر نخبه ای دارد که سرنوشت ساز است و دیگران را به دنبال خود می کشاند.

وی عنوان کرد: باید این اخلاق و تربیت را به کودکانمان یاد دهیم چون بدون علم و دانش نمی‌توان دین را حفظ کرد.

لازم به ذکر است؛ همزمان با آغاز هفته ملی کودک در اهواز با شعار "آینده را باید ساخت"  برنامه هایی چون برافراشتن پرچم هفته ملی کودک، رونمایی از تندیس محمد طاها اقدامی شهید حادثه تروریستی اهواز، بازگشایی مرکز فروش محصولات کانون آفرینش، رونمایی از تندیس منشور آینده و تمبر هفته ملی کودک، رونمایی از ناوگان جدید ۲ مرکز سیار شهری و روستایی، گشایش نمایشگاهی از فعالیت های کانون استان خوزستان و سازمان های دولتی و غیر دولتی در گیت بوستان تدارک دیده شده بود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.