سه‌شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۶

جمهوری‌خواهان از ترامپ دفاع نمی‌کنند

سنای آمریکا

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست نوشت در پی رسوایی اخیر رئیس‌جمهور آمریکا در موضوع «اوکراین‌گیت» نمایندگان حزب جمهوری‌خواه در صورت استیضاح ترامپ از او دفاع نخواهند کرد.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست نوشت نمایندگان حزب جمهوری‌خواه کنگره آمریکا به علت خودسر و خطاکار بودن ترامپ در دفاع از او اکراه دارند.

واشنگتن پست نوشت در بررسی پرونده‌ی استیضاح ترامپ در ماجرای رسوایی اوکراین گیت، نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره از او دفاع نخواهند کرد.

این در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در تماسی خصوصی به متحدان جمهوری‌خواه خود گفته که نگران پیامدهای منفی استیضاح بر میراث ریاست جمهوری خود است. (بیشتر بخوانید)

پایگاه خبری آکسیوس به نقل از یک منبع آگاه از گفت و گوی رئیس‌جمهور و هم حزبی هایش گزارش داد ترامپ گفت داشتن استیضاح در سابقه کاری اتفاق بدی است. همچنین دو منبع دیگر نیز با تائید مضمون صحبت‌های ترامپ اعلام کردند رئیس‌جمهور به جمهوری‌خواهان گفته شما نمی‌خواهید این (استیضاح) را در رزومه خود داشته باشد.

کاخ سفید هنوز از اظهارنظر درباره گزارش آکسیوس خودداری کرده است. پایگاه آکسیوس یادآور شد که این موضوع نشان دهنده احساس ترامپ درباره استیضاح است. رئیس‌جمهور آمریکا بر این بارو است که استیضاح شدن به انتخاب مجدد او در انتخابات ۲۰۲ و نیز کنترل دوباره هم حزبی هایش بر مجلس نمایندگان کمک کند با این حال نمی‌خواهد نامش به عنوان رئیس‌جمهور ی استیضاح شده در تاریخ این کشور ثبت شود.

به گفته بسیاری از منابع نزدیک به ترامپ، او از استیضاح شدن به هیچ وجه استقبال نمی‌کند، زیرا نگاهش به میراث به جا مانده از خود معطوف است.

در همین حال ترامپ مدعی شده: «گفت‌وگوی تلفنی من با رئیس‌جمهور اوکراین دوستانه بود. در این گفت‌وگو، به هیچ عنوان رئیس‌جمهور اوکراین برای انجام تحقیقات در مورد جو بایدن تحت فشار قرار نگرفت!» (بیشتر بخوانید)

پیش‌تر ترامپ در حساب توئیتری خود نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا را مورد حمله قرار داد و گفت او از تمامی دروغ‌هایی که آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان به کنگره و مردم آمریکا گفته، آگاه است.

ترامپ افزود: «پلوسی می‌تواند به اتهام خیانت مجرم شناخته شود، زیرا از تمامی آنچه آدم شیف درباره تماس تلفنی وی با رئیس‌جمهور اوکراین گفته، آگاه است.»

رئیس‌جمهور آمریکا که این روزها با ماجرای رسوایی تازه‌ای بر سر مکالمه تلفنی با همتای اوکراینی‌اش دست به گریبان بوده و آینده سیاسی خود را در معرض خطر می‌بیند، پیش از این نیز دموکرات‌ها را مورد انتقاد قرار داده بود.

واشنگتن پست گزارش داد در گفتگوهایی که با ۲۱ تن از نمایندگان، دستیاران و مشاوران حزب جمهوری‌خواه انجام شده، نمایندگان حزب حاکم در واشنگتن به طور کامل از سخنگوهای کاخ سفید تقلید و سخنان آنان را کامل تکرار می‌کنند، زیرا بر این باورند که این موضع گیری‌ها هیچ اعتباری ندارد و یا از این می‌ترسند که با افشا شدن موارد تازه‌ای از قانون گریزی ترامپ، به ضد و نقیض گویی متهم شوند.

یکی از مقام‌های پیشین حزب جمهوری‌خواه گفت رفتار و عملکرد شخص رئیس‌جمهور نیز از جمله مواردی است که برای جمهوری‌خواه ان گران تمام می‌شود.

برندن باک، مشاور پل رایان، رئیس پیشین مجلس نمایندگان گفت همه‌ی جمهوری‌خواه ان در شرایط کنونی متزلزل شده اند، اعضای حزب بارها با آگاهی از خطرهای پیش رو به این رئیس‌جمهور اعتماد کرده اند، اما خود رئیس‌جمهور ، آنان را ناکام رها کرده است. آن‌ها می‌دانند او خودسر و به شدت خطاکار است و در وضعی کاملا ناپایدار قرار دارد.

کاخ سفید از پاسخ گویی به درخواست برای موضع گیری در قبال این گزارش خودداری کرد.

در پی افشای جزئیاتی از درخواست ترامپ از دولت اوکراین برای آغاز تحقیقات علیه جو بایدن و پسرش هانتر بایدن، بسیاری از نمایندگان دموکرات از ترامپ انتقاد کردند. محتوای گفت‌وگوی ترامپ و ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین که بوسیله افشاگر جامعه اطلاعاتی آمریکا فاش شد، رسوایی بزرگی برای ترامپ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ به همراه داشته و او را در معرض استیضاح قرار داده است.

او طی تماسی تلفنی در ۲۵ ژوئیه از رئیس‌جمهور اوکراین خواسته بود تا تحقیقات درباره فساد مالی جو بایدن و پسرش را تسریع بخشد. افشای این موضوع باعث شد دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا بار دیگر گزینه استیضاح را مطرح کنند. در نتیجه نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، هفته پیش آغاز روند رسمی بررسی استیضاح ترامپ را بر سر درخواست کمک از یک دولت خارجی اعلام کرد.

کاخ سفید مدعی شده توطئه چینی از سوی گروه‌های بانفوذ و چهره‌های تاثیرگذار با هدف برکنار کردن رئیس‌جمهور طراحی شده، اما نمایندگان حزب جمهوری‌خواه یا سکوت کرده اند و یا در دفاع از رفتار و عملکرد ترامپ با اکراه وارد شده اند.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.