سه‌شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۳

عباسی در جمع خبرنگاران:

دولت عزمی برای تعیین وضعیت یارانه‌های پیدا و پنهان ندارد

اسدالله عباسی نماینده مجلس

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه دولت عزمی برای تعیین وضعیت یارانه‌های پیدا و پنهان ندارد و باید در این باره با نظر مجلس، تجدیدنظر کند.

قدس آنلاین: اسدالله عباسی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در حاشیه جلسه علنی امروز در جمع خبرنگاران درباره موضوع یارانه‌ها،گفت: روز گذشته مجلس شورای اسلامی جلسه‌ای غیرعلنی در این باره برگزار کرد و درباره یارانه‌های نقدی و سایر یارانه‌ها، بحث و تبادل نظر انجام شد.

وی با اشاره به اینکه برای حدود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان یارانه، حکم وجود دارد اما منابعی برای آنها وجود ندارد، ادامه داد: همچنین حدود ۷۳ هزار میلیارد تومان مربوط به یارانه‌های تسهیلات است که از طریق بانک‌ها تأمین می‌شود.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره یارانه‌های پنهان گفت: بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته، یارانه‌های پنهان حدود ۱۳۰۰ هزار میلیارد تا ۱۳۸۰هزار میلیارد تومان است که عمدتاً شامل‌ حامل‌های انرژی و منابعی چون آب و برق است که به شکل ارزانتر در اختیار مردم قرار گیرد.

عباسی با اشاره به نابرابری در توزیع یارانه‌های پنهان تأکید کرد: دهک‌های بالای جامعه ۲۳ برابر بیشتر از دهک‌های پایین، انرژی مصرف می‌کنند و ثروتمندان ۱۹ برابر بیشتر از اقشار ضعیف جامعه از یارانه استفاده می‌کنند.

وی متذکر شد: ما روز گذشته از وزرای اقتصادی دولت دعوت به عمل آورده بودیم اما متأسفانه حضور نیافتند و صرفاً معاونان آنان در جلسه شرکت کردند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا تصمیمی از سوی دولت درباره حذف یا کاهش یارانه ثروتمندان اتخاذ شده است و در جلسه روز گذشته از سوی نمایندگان دولت اعلام شد؟ گفت: متأسفانه ما اراده‌ای در آنها ندیدیم که بخواهند درباره تعیین وضعیت یارانه‌های پیدا و پنهان بر اساس قانون عمل کنند.

عباسی با بیان اینکه تلاش ما این است که مجلس بُعد نظارتی خود را در این زمینه اعمال کند، خاطرنشان کرد: همچنین از دولت می‌خواهیم که بر اساس چارچوب قانون درباره موضوع یارانه‌ها عمل کند چرا که با شیوه‌ای که در حال حاضر برای پرداخت یارانه‌ها در پیش گرفته شده و با توجه به تورم موجود برای مردم هیچ ارزش افزوده یا واقعی ندارد و دولت باید در این باره با نظر مجلس، تجدید نظر کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.