شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۶

آیت‌الله سیستانی به دولت عراق دو هفته مهلت داد

آیت الله سیستانی

مرجع عالیقدر شیعیان عراق برای یافتن عاملان اجیر کردن تک‌تیراندازان در اعتراضات اخیر این کشور، به دولت مهلت دو هفته‌ای داد.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، آیت الله علی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان عراق روز جمعه دولت این کشور را مسئول کشته شدن شمار زیادی از معترضان دانست و برای یافتن عاملان اجیر کردن تک‌تیراندازان، به دولت مهلت دو هفته‌ای داد.

یکی از نمایندگان وی در سخنانی در شهر مقدس کربلا گفت آیت الله سیستانی می‌خواهد دولت برای یافتن عناصری که دستور شلیک به معترضان را صادر کردند، تحقیق کند.

بنابر این گزارش، این ناآرامی‌ها که در حقیقت بدترین خشونت‌ها در عراق از زمان پایان حضور داعش در این کشور در سال ۲۰۱۷ بود، بزرگ‌ترین آزمون برای عادل عبدالمهدی پس از یک سال نخست وزیری وی در عراق بوده است.

به دنبال سخنان آیت الله سیستانی، دفتر نخست وزیری عراق اعلام کرد ۹ نفر از مقامات بلند پایه در ارتباط با تحقیقات فساد مالی به دستگاه قضایی کشور ارجاع شدند که از جمله آن‌ها می‌توان به دو وزیر سابق، دو معاون وزیر و چهار مقام استانی سابق اشاره کرد.

نخست وزیر عراق همچنین ریاست نشست فوق العاده شورای امنیت ملی عراق را برای گفت‌وگو درباره خشونت‌ها در جریان اعتراضات برعهده داشت. در جریان برگزاری این نشست، کمیته‌ای برای تحقیق درباره کشته و زخمی شدن معترضان و نیروهای امنیتی تشکیل شد. به این کمیته پنج روز برای شروع تحقیقاتش از روز شنبه فرصت داده شده و فرماندهی عملیات مشترک عراق ریاست آن را به عهده خواهد داشت.

فرماندهی عملیات مشترک عراق نیز بر پایبندی خود به کشف حقایق درباره اتفاقاتی که در تظاهرات اخیر این کشور رخ داد، تأکید کرد. سرتیپ تحسین الخفاجی، سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک گفت فرمانده کل نیروهای مسلح دستور داد درباره اتفاقات مرتبط با تظاهرات از اولین روز تظاهرات تا آخرین روز آن تحقیق شود.

وی افزود فرماندهی عملیات مشترک تحقیقات صورت گرفته را در اختیار فرمانده کل نیروهای مسلح قرار خواهد داد و پس از آن عاملان و مسئولان هرگونه تعرض را تحویل دادگاه‌های نظامی خواهد داد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.