شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۸

استاندار گیلان

استفاده چند منظوره از آب بندان ها در ماندگاری مردم روستا موثر است

استانداری گیلان-آب بندان ها

گیلان- استاندار گیلان با اشاره به نقش آب‌بندان‌ها در اقتصاد جوامع روستایی، استفاده چندمنظوره از آب‌بندان‌ها در فعالیت های شیلاتی، تفریحی و گردشگری را در ماندگاری مردم در روستاها موثر دانست.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از استانداری گیلان ،  ارسلان زارع در همایش علمی نقش آب بندان ها در توسعه اقتصادی گیلان ، با بیان اینکه در شرایط پیچیده و دشوار اقتصادی کنونی کشور توجه به ظرفیت‌های داخلی و استفاده از پتانسیل های ویژه استان های کشور اهمیت دو چندانی دارد،اظهار داشت: یکی از ظرفیت‌ها به ویژه در استان گیلان ظرفیت‌های طبیعی و گردشگری و جغرافیایی کم نظیر این استان است .

وی وجود ۸۷۰ پهنه آب بندان و تالاب در استان با چشم انداز و ظرفیت های ویژه را یکی از مواهب خدادادی خواند و گفت: ظرفیت این آب بندان ها در صورت لایروبی ۴۰۰ میلیون متر مکعب خواهد بود که با هزینه اندک، قدرت حفظ و انتقال آب زراعی به اندازه یک تا چند سد مخزنی را دارد.

استاندار گیلان با اشاره به نقش آب بندان ها در توسعه کشاورزی و کاهش تنش های آبی در مزارع تاکید کرد: اولویت اساسی آب بندان ها باید تامین آب مطمئن زراعی باشد .

زارع گفت: حفظ و صیانت از این ظرفیت ممتاز برای نسل آینده ،وظیفه ای همگانی است.

وی نقش آب بندان ها در کاهش مخاطرات از جمله سیل، روان آب و نیز توسعه اشتغال و کاهش مهاجرت را غیرقابل انکار خواند و بیان داشت: باید از ظرفیت مردم و نمایندگان آنها در مجلس شورای اسلامی، سرمایه گذاران بومی و منطقه‌ای، دهیاری ها و شوراهای اسلامی به منظور حفظ ، پاسداری و بهره برداری از آب بندان ها با اولویت توسعه جوامع روستایی بهره مند شد.

استاندار گیلان یادآور شد: با توجه به اینکه آبگیری آب بندان های کشاورزی باید در انتهای سال اجرا شود، بهترین زمان برای انجام عملیات لایروبی را فصل پاییز خواند و گفت: دستگاه‌های متولی به ویژه جهاد کشاورزی و آب منطقه ای باید برنامه‌ریزی خود را با رعایت سرعت و دقت در لایروبی و استحصال آب بندان ها به کار گیرند.

وی از سایر دستگاه‌ها از جمله میراث فرهنگی، شیلات و ورزش و جوانان نیز خواست تا در مدیریت منابع آب بندان ها و ارائه طرح های پیشنهادی کوشا باشند .

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.