سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۳

اوج‌گیری هیجانات منفی میان معامله‌گران بورسی، تر و خشک را با هم سوزاند

ریزش ۱۰ هزار واحدی شاخص سهام

س. موسوی

استقبال از بورس خراسان رضوی

شاخص کل بورس تهران امروز با ثبت یکی از سهمگین‌ترین رشدهای خود در تاریخ معاملاتی این بازار، افت بیش از ۱۰ هزار واحدی را تجربه کرد و به محدوده ۳۰۸ هزار واحدی سقوط کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی قدس آنلاین، شاخص کل بورس تهران امروز با ثبت یکی از سهمگین‌ترین رشدهای خود در تاریخ معاملاتی این بازار، افت بیش از ۱۰ هزار واحدی را تجربه کرد و به محدوده ۳۰۸ هزار واحدی وارد شد. از نظر درصدی نیز این بزرگترین افت شاخص سهام از ۱۷ اردیبهشت ماه سال جاری است. با احتساب ریزش امروز بازدهی این نماگر از ابتدای سال تاکنون به ۷۳ درصد محدود شد. از نکات قابل توجه معاملات روز جاری، سرخ‌پوشی یکپارچه در بورس تهران بود. به طوری که از ۳۲۵ نماد معاملاتی تنها ۹ نماد با رشد قیمت همراه شدند. در این میان نیز ۲۳۹ سهم گرفتار صف‌های فروش سنگینی شدند که ماحصل آن انتظار ناکام بیش از ۶۰۰ میلیارد تومانی برای خروج از گردونه معاملات سهام بود. 

این هجوم دسته‌جمعی برای فروش و خروج از جریان معاملات در حالی رخ داد که متغیرهای بنیادی - چه از سوی شرکت‌ها، چه بازار ارز و چه بازار جهانی - سیگنال منفی ارسال نکرده است. چنین می‌نماید که فعالان سهام از تداوم ریزش قیمت‌ها بیشتر می‌هراسند و همراه با هیجان عمومی حاکم بر بازار در پی نجات سرمایه خود از زیان بیشتر هستند.

این روز منفی شاخص کل فرابورس ایران نیز با افت تاریخی ۱۴۱ واحدی پس از ۱۷ روز بار دیگر به کانال ۳ هزار واحدی وارد شد. 

در مجموع طی معاملات روز سه‌شنبه، نماد معاملاتی شرکت‌های صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت تهران، گسترش نفت و گاز پارسیان و سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین بیشترین اثر منفی بر شاخص کل بورس تهران را داشتند. در فرابورس نیز این مهم به نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی مارون، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، ذوب آهن اصفهان، سنگ آهن گهرزمین و تولید نیروی برق دماوند اختصاص داشت. 

جالب اینجاست که هیجانات منفی معامله‌گران آنقدر گسترده است که  جالب این است که تمام نمادها فشار یکسانی را تحمل می‌کنند و از حیث شدت افت قیمت با هم برابرند. از این رو در این روزهای بازار، دیگر بین سهم‌های اصطلاحا بنیادی و سهم‌های غیربنیادی تفاوتی مشاهده نمی‌شود و همه با هم تحت فشار بی‌رحمانه عرضه هستند. حتی اخباری که پیش از این می‌توانست قیمت یک سهم را تا سقف مجاز روزانه تقویت کند، امروز از سهام پشتیبانی نکرد و ۹۷ درصد از نمادهای معاملاتی را سرخ‌پوش کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.