جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۷

معاون استاندار :

مکان یابی جهت راه‌اندازی شهرک‌های صنفی سوغات و پوشاک در خراسان رضوی

علی رسولیان

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی با تاکید بر لزوم مکان یابی برای اراضی مناسب جهت راه‌اندازی شهرک سوغات و سایر شهرک‌های صنفی تولیدی، گفت: ضروری است تا کمیته‌ای برای مکان‌یابی مناسب برای راه‌اندازی شهرک پوشاک شکل بگیرد.

به گزارش قدس آنلاین، علی رسولیان در نشستی که به منظور بررسی توسعه شهرک‌های صنفی و صنعتی استان خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: در مسیر این شهرک‌ها معاونت اقتصادی استانداری، شهرداری مشهد و وزارت صنایع باید با همکاری یکدیگر طی یک بازه دو ماهه مطالعات مربوط به طرح سوغات را به نتیجه برسانند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی ادامه داد: توسعه شهرک‌های صنفی یکی از موضوعات مهمی است که باید به آن توجه ویژه صورت بگیرد؛ سال‌های گذشته نیز این مسئله مورد توجه مسؤولان بود و مقرر شده بود تا در حوزه راه‌اندازی شهرک صنفی سوغات در استان اقداماتی انجام بگیرد و حتی جلساتی نیز در این خصوص برگزار و طرحی هم برای این منظور تدوین شد. 

وی گفت: براساس همان جلسات اتحادیه‌های صنفی نیز پای کار آمدند و همین موجب شد تا سهم آنان از سوغات زائر افزایش زیادی پیدا کند؛ همچنین در حوزه کیف، کفش و پوشاک نیز اقدامات خوبی صورت گرفت که البته ممکن است این وضعیت پایدار نباشد اما باید به شکل پایدار درآید، به همین منظور از منطقه سپاد برای راه‌اندازی شهرک صنفی تولیدی بازدید شد و تفاهم‌نامه‌ای نیز با مجموعه سپاد به امضا رسید تا در آن منطقه، شهرک سوغات ایجاد شود و شهرداری نیز در این حوزه پای کار آمد.

رسولیان خاطرنشان کرد: جایگاه خراسان در حوزه پوشاک دارای اهمیت بسیاری است، خراسان رضوی در این حوزه از ظرفیت بالایی برخوردار است و ظرفیت جدیدی نیز قرار است طی روزهای آینده در بردسکن به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان افتتاح شود؛ خشکبار نیز یکی دیگر از ظرفیت‌های سوغات استان به شمار می آید که باید روی آن کار بیشتری صورت بگیرد. 

تغییر کاربری زمین‌ها، عمده‌ترین مسئله راه‌اندازی شهرک‌های صنفی تولیدی است

رئیس اتاق اصناف مشهد در ادامه، با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه بین استانداری، سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی و اتاق اصناف مشهد در خصوص ایجاد شهرک‌های صنفی، خاطرنشان کرد: علاوه‌براین، راه‌اندازی شهرک‌هایی برای صنوف کارگاهی نیز مدنظر است که در خصوص آن نقطه نظراتی وجود دارد، بخشی از این‌ها صنوف کارگاهی هستند و بخش دیگر با توجه به رسته خود توانایی تجمیع دارند؛ تجمیع این صنوف در مجموعه شرکت شهرک‌های صنعتی می‌تواند امکانات اشتراکی برای این دسته از اصناف ایجاد کند که به رشد آن کمک خواهد کرد.

محمود بنانژاد اضافه کرد: عمده‌ترین مسئله مربوط به راه‌اندازی شهرک‌های صنفی تولیدی، تغییر کاربری زمین‌های آن هاست، به عنوان نمونه زمین شهرک آجیل و خشکبار با سرمایه اصناف خریداری شده اما باید تسهیلاتی در صدور مجوزها ارائه شود، در حال حاضر برای تغییر کاربری‌ها با ارقام آنچنانی مواجه هستیم؛ جهاد کشاورزی استان نیز باید به این موضوع به صورت ویژه نگاه کند چون این شهرک‌ها به نوعی صنایع تبدیلی نیز به‌شمار می‌آیند. 

وی افزود: برای راه‌اندازی شهرک صنفی تولیدی چوب نیز بازدیدهایی انجام و منطقه‌ای برای آن در نظر گرفته شده است، اگر بتوان به سمت این رفت که تسهیلاتی برای این موضوع در نظر گرفته شود، می‌توان کار را آغاز کرد و کم‌کم شهرک صنفی صنعتی خصوصی ایجاد کرد، متاسفانه در حال حاضر ۸۰ درصد قیمت زمین بعد از تغییر کاربری، برای تغییر کاربری این زمین‌ها دریافت می‌شود که چنین ارقامی اصلا برای اصناف توجیه‌پذیر نیست. 

رئیس اتاق اصناف مشهد در خصوص راه‌اندازی شهرک پوشاک نیز گفت: یکی از مشکلات موجود در روند راه‌اندازی شهرک‌های صنفی تولیدی پوشاک، مسئله قیمت‌هاست که بر توجیه‌پذیری اقتصادی تاثیر می‌گذارد، در واقع مشکل کارگاه‌های تولیدی ما این است که باید هزینه‌های مکان فعالیت خود را به صورت تجاری بپردازند و در شرایط غیراستاندارد به کار ادامه بدهند، به همین جهت ضروری است تا با راه‌اندازی شهرک‌های صنفی تولیدی، این وضعیت را از حالت غیراستاندارد خارج کنیم. 

شهرک‌های صنفی در قالب نواحی صنعتی راه‌اندازی شوند

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی در این جلسه، با اشاره به بی‌سرانجامی راه‌اندازی ۷ شهرک صنفی استان گفت: به نظر می‌رسد ۹۰ درصد مواردی که دنبال ایجاد شهرک صنفی هستند، در واقع با هدف تغییر کاربری و واگذاری آن در آینده این کار را دنبال می‌کنند به همین جهت پیشنهاد می‌شود اراضی شهرک‌های صنفی تولیدی را شرکت شهرک‌های صنعتی مدیریت کند، در واقع شرکت اراضی را در اختیار گرفته و شهرک‌های صنفی تولیدی را در دست بگیرد. 

مسعود مهدی‌زاده مقدم افزود: بر این اساس شرکت شهرک‌های صنعتی زمین را در اختیار می‌گیرد و اصناف زیرساخت‌های خود را در آن ایجاد می‌کنند، این موجب می‌شود تا قیمت تمام شده برای اصناف در راه‌اندازی شهرک صنفی تولیدی کمتر شود.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از پیشنهادات ما این است که این شهرک‌ها در قالب نواحی صنعتی راه‌اندازی شود و به راحتی می‌توان مجوز نواحی صنعتی را در استان صادر کرد. 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی با اشاره به زمین‌های موجود در اطراف شهر برای راه‌اندازی شهرک صنفی پوشاک بیان کرد: در حال حاضر شهرک صنعتی کلات ظرفیت لازم برای توسعه ۲۰۰ هکتاری را در اختیار داشته و در حریم مشهد نیز قرار دارد که این صنوف می‌توانند در آن مستقر شوند و حداقل فاصله با مشهد را داشته باشند.

موفقیت ایجاد شهرک صنعتی پوشاک در نزدیک بودن آن به شهر است

رئیس انجمن نساجی خراسان رضوی و عضو اتاق بازرگانی مشهد در این جلسه، با تاکید بر اینکه موفقیت ایجاد شهرک صنعتی پوشاک در نزدیک بودن آن به شهر است، یادآور شد: این مکان می‌تواند به مثابه یک محل گذران تفریح و سرگرمی مورد استفاده قرار گیرد، باید در نظر داشت اصناف تمایل چندانی به جابه‌جایی به شهرک‌ها ندارد، به همین جهت باید شرایط به گونه‌ای فراهم شود تا یک واحد صنفی بتواند در همان جایی که تولید می‌کند، محصول خود را عرضه کند.

غلام‌علی رخصت تاکید کرد: اگر فاصله شهرک صنفی تولیدی پوشاک از ۲ تا ۳ کیلومتر از مشهد بیشتر شود، فایده‌ای از راه‌اندازی آن عاید هیچ کس نخواهد شد، همچنین زمین اختصاصی برای ایجاد شهرک باید حداقل ۱۰ هکتار باشد.

وی تصریح کرد: باید به تولید پوشاک توجه جدی داشت تا بتوان با ایجاد واحدهای تولید پوشاک در حد ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر پرسنل، این صنعت را توسعه داد، ما نگران بازگشت قاچاقچیان پوشاک هستیم، چنانچه تولید پوشاک به صورت صنعتی در دستور کار قرار نگیرد، قاچاقچیان با دلار ۱۲ هزار تومان پوشاک را قاچاق خواهند کرد، پوشاک حتی با دلار ۱۵ هزار تومان نیز توجیه اقتصادی برای قاچاق دارد. 

تاسیس و توسعه شهرک‌های صنفی تولیدی باید همراه با برندینگ باشد

عضو هیات نمایندگان اتاق مشهد در این جلسه، با اشاره به برخی تصمیمات مسؤولان در گذشته مبنی بر لزوم بازگرداندن تولید پوشاک به روستاها اظهار کرد: ترک‌ها حاضر بودند میلیون‌ها دلار به ما بپردازند تا پوشاک ایران به روستاها برود، تولید پوشاک نیاز به این دارد که محل تولید جایی باشد که دسترسی آن به نیروی کار، تجار و گردشگر تسهیل شود و قیمت زمین نیز مناسب باشد. 

رضا حمیدی اضافه کرد: همچنین ضروری است سرویس حمل و نقل، مراکز خدمات طراحی و مد، توزیع و فروش، خدمات فنی، شعبه‌های بانکی، کمک‌های اولیه و اورژانس، تفریحات ورزشی و مفید و ارائه مواد اولیه مرکزی در مکان راه‌اندازی شهرک صنفی تولیدی مستقر شوند؛ باید توجه داشت صنعت پوشاک زنجیره ارزش بالایی داشته و حجم قاچاق را به شدت کاهش می‌دهد. 

وی تاکید کرد: به عقیده من تاسیس و توسعه شهرک‌های صنفی تولیدی باید همراه با برندینگ باشد، همچنین ضروری است به مرور شهرک‌های صنفی تولیدی به شهرک صنعتی تبدیل شود و این مسئله به حفظ استانداردها و کیفیت کمک زیادی می‌کند.

 شهرک‌های صنفی چند مشکل اساسی دارد که یک مورد آن شهرداری است

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار کشور، در ادامه این نشست بیان کرد: اگر هماهنگی بین اتاق اصناف و شرکت شهرک‌های صنعتی ایجاد شود، می‌توان مشکل را حل کرد؛ شهرک‌های صنفی چند مشکل اساسی دارد که یک مورد آن شهرداری است، راه نجات از  این مسئله استفاده از ظرفیت شرکت شهرک‌های صنعتی است. 

علیرضا ارزانی ممقانی با اشاره به پیشنهاد دریافت زمین‌های دولتی تحت لوای شرکت شهرک‌های صنعتی برای راه‌اندازی شهرک‌های صنفی تاکید کرد: زمین دولتی زمینی است که انتقال حامل انرژی به آن گران بوده و از همین جهت توجیه‌پذیر نیست، همچنین نزدیکی به محل زندگی نیروی کار و در دسترس بودن آن برای ایجاد شهرک صنفی اهمیت زیادی دارد، علاوه بر این لازم است تا شهرک صنفی در جایی ایجاد شود که بتوان از ظرفیت زوار استفاده کرد.

مکان‌یابی شهرک‌های صنفی نیازمند مطالعات عمیق مبتنی بر مطالعات بازار است

معاون اقتصادی شهرداری مشهد در این جلسه با اشاره به ضرورت انجام پروژه‌های مطالعاتی برای مکان‌یابی شهرک‌های صنفی گفت: این مسئله نیازمند مطالعات عمیق مبتنی بر مطالعات بازار است، در واقع ما علاوه بر سهولت دسترسی و نیروی کار در یک شهرک صنفی باید در این حوزه پژوهش‌های میدانی نیز صورت دهیم تا نیازها شناسایی شود.

امیرحسین اکبری با ارائه پیشنهادی در خصوص استفاده از برخی اراضی برای راه‌اندازی شهرک‌های صنفی ادامه داد: در حال حاضر در محدوده شهر، کوره‌های آجرپزی سابق بلااستفاده مانده که کاربری آن صنعتی است؛ لذا این فرصتی در منطقه ۴ شهرداری مشهد است که شاید بتوان به آن اندیشید. 

می‌توان شهرک‌های صنفی-تولیدی را در طرقبه و شاندیز راه‌اندازی کرد

مرتضی صادقی، مسئول پروژه ساماندهی و توسعه سوغات خراسان رضوی نیز در این جلسه گفت: با توجه به اینکه گردشگران زیادی از طرقبه و شاندیز دیدن می‌کنند، می‌توان در همان محدوده شهرک‌های صنفی-تولیدی مانند پوشاک راه اندازی کرد. 

منبع: استانداری خراسان رضوی 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.