سه‌شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۰

اسماعیلی در پاسخ به قدس خبرداد

تشکیل ستادهای پیشگیری و رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در دادگستری‌های سراسر کشور

آرش خلیل خانه

غلامحسین اسماعیلی

سخنگوی قوه قضائیه بابیان اینکه بروز برخی از تخلفات انتخاباتی و تبلیغات زودهنگام ناشی از خلاهای قانونی است، گفت: در هر دوره از مجلس اقدامات و حرکت‌هایی برای اصلاح قانون انتخابات شکل می‌گیرد ، اما به سرانجام نمی‌رسد که امیدواریم این روند تغییر کند.

غلامحسین اسماعیلی در پاسخ به قدس آنلاین درباره اقدامات قوه قضائیه برای برخورد با تبلیغات زودهنگام انتخاباتی از ناحیه نامزدهای بالقوه و حتی برخی از نمایندگان فعلی در فضای مجازی و بستر سوء استفاده از اینگونه شبکه‌ها با استفاده از خلاء های قانونی در این حوزه به بخشنامه دو هفته قبل حجت الاسلام رئیسی رئیس دستگاه قضا اشاره کرد و گفت: بر اساس بخشنامه صادره از ناحیه ریاست محترم قوه ستاد  پیشگیری و رسیدگی به تخلفات انتخاباتی  در سراسر کشور تشکیل شده است. 

سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در دادستانی کل و ستادهای استانی و شهرستانی در همه نقاط و حوزه ها فعال شده و فضای انتخابات را تحت رصد قرار میدهند ، اظهار داشت: با این حال وظیفه اصلی برگزاری انتخابات و فرآیند آن با وزارت کشور است. در هر موردی که وزارت کشور و بخش‌های دیگر اجرایی و نظارتی، اعمال و رفتار مغایر با قانون را مشاهده کنند بایستی به ستادهای پیشگیری و رسیدگی به تخلفات تشکیل شده در سراسر کشور اعلام کنند تا ما رسیدگی کنیم.

اسماعیلی تصریح کرد: با این اقدام پیش دستانه قوه قضائیه که هنوز ۶ ماه مانده به انتخابات این ستادها را تشکیلداده‌ایم یعنی اینکه ما برای اجرای قانون و پیشگیری از  تخلفات انتخاباتی جدی هستیم و  هر تخلف از قانون و عمل مجرمانه‌ای را که به ما گزارش شود و مشاهده کنیمپیگیری می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از مسئله و مشکل هم به خلا های قانونی بر می‌گردد، به جهت اینکه قانون انتخابات اگرچه فصل جرائم و مجازاتها دارد اما این قانون لایحه قضایی نیست و قوه قضائیه متولی تهیه لایحه اصلاح قانون انتخابات نیست. وزارت کشور و مجلس باید برای رفع این خلاء ها اقدام کنند اما در هر دوره مجلس اقدام‌ها و حرکت‌هایی برای اصلاح قانون انتخابات صورت می‌گیرد ولی سرانجامی برای آن رقم نمی‌خورد که امیدواریم این چرخه تغییر کند و با اصلاح قانون انتخابات برخی خلا های قانونی به ویژه در مورد فضای مجازی برطرف شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.