دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۱

الخزعلی: انتخابات زودهنگام در عراق، یک طرح آمریکایی است

قیس الخزعلی دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق

دبیر کل جنبش «عصائب اهل الحق» عراق ضمن انتقاد از موضع کاخ سفید برای برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق، تأکید کرد که مرجعیت دینی در این کشور، حرف آخر را می‌زند.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، «قیس الخزعلی» دبیر کل جنبش «عصائب اهل الحق» عراق از اظهارات اخیر کاخ سفید انتقاد کرد.

الخزعلی تصریح کرد که اظهارات کاخ سفید، نشان‌دهنده میزان دخالت واشنگتن در امور عراق است.

شبکه خبری الایام به نقل از این مسئول عراقی گزارش داد که چنین اظهاراتی نشان می‌دهد که پیشنهاد انتخابات زود هنگام، اساسا یک طرح آمریکایی است که تلاش می‌شود، احیاء شود.

وی در عین حال خاطر نشان کرد که مرجعیت دینی عراق، پیشتر برگزاری انتخابات زودهنگام را رد و بر برگزاری انتخابات دوره‌ای تأکید کرده بود.

الخزعلی در پایان گفت که مرجعیت در عراق حرف آخر را می‌زند؛ چرا که مطالبات جوانان معترض را بیان می‌کند.

 در ادامه اظهارنظرهای مداخله‌جویانه آمریکایی‌ها درباره تحولات عراق، کاخ سفید ظهر امروز با انتشار یک بیانیه اتهام‌هایی علیه ایران زد و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد.

کاخ سفید در این بیانیه، با تکرار عادت آمریکایی‌ها در اتهام‌زنی علیه ایران و گروه‌های عراقی نزدیک به ایران مدعی شد: «عراقی‌ها این موضوع را که رژیم ایران منابعشان را می‌خشکاند و از گروه‌های مسلح و متحدان سیاسی خود برای متوقف کردن ابراز نظر مسالمت‌آمیز استفاده می‌کند، تحمل نخواهند کرد. مردم عراق به رغم هدف قرار گرفتن با خشونت مرگبار و عدم دسترسی به اینترنت، صدایشان را به گوش دیگران رسانده‌اند و خواستار انتخابات (زود هنگام) و اصلاحات در انتخابات شده‌اند» (جزئیات بیشتر).

این در حالی است که «مقتدی صدر» رهبر معنوی فراکسیون «سائرون» -بزرگترین فراکسیون پارلمانی در عراق- درخواست برگزاری انتخابات زود هنگام و انحلال پارلمان عراق را مطرح کرده بود.

«سعد الحدیثی» سخنگوی دفتر «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق در واکنش به این درخواست صدر گفت که طبق قانون اساسی کشور، برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام بدون انحلال پارلمان ممکن نیست.

الحدیثی تأکید کرد که «صدر درخواست اصلاح قانون انتخابات عراق و تغییر هیات مدیره کمیسیون برای نظارت بر انتخابات کرد و عبدالمهدی هم آن را تایید و امضا کرده است، اما مساله انتخابات زودهنگام از اختیارات پارلمان است نه اختیارات نخست‌وزیر».

سخنگوی دفتر نخست‌وزیری عراق تاکید کرد که «پارلمان اکنون وجود دارد و انتخابات زودهنگام هم مربوط به آن می‌شود و بر اساس قانون اساسی انتخابات زودهنگام تنها در صورت انحلال پارلمان برگزار می‌شود».

«حیدر العبادی» نخست‌وزیر سابق عراق و رئیس ائتلاف «النصر» هم یکی از کسانی که انتخابات زود هنگام را مطرح کرد. بر اساس طرح پیشنهادی العبادی، ‌باید دولت موقت تشکیل و انتخابات زودهنگام تحت نظارت سازمان ملل برگزار شود.

این طرح رئیس ائتلاف النصر شامل برکناری نخست‌وزیر کنونی عراق و تشکیل دولت موقت و برگزاری انتخابات زودهنگام تحت نظارت سازمان ملل می‌شود.

این در حالی است که العبادی بارها مدعی شده (+) که تمایل دارد به نخست وزیری بازگردد و عبدالمهدی را کنار بزند. وی در عین حال گفته است که قصدش «خیر» است.

اعتراضات در عراق از ابتدای ماه اکتبر آغاز شد و به دلیل ایام زیارت اربعین حسینی برای چند روز متوقف شد و از بیست و پنجم اکتبر (۳ آبان) از سر گرفته شد. این اعتراضات همچنان ادامه دارد، ولی از دامنه آن کاسته شده است.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.