چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۰

اردکانیان در پاسخ به قدس:

۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر رودخانه‌های اصلی داخل کشور در اولویت لایروبی قرار گرفته‌اند

آرش خلیل‌خانه

اردکانیان

رضا اردکانیان با تشریح اقدامات وزارت نیرو برای امدگی مقابله با بارشها و سیل احتمالی، گفت: ۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر رودخانه‌های اصلی داخل کشور در اولویت لایروبی قرار گرفته‌اند.

قدس آنلاین: رضا اردکانیان وزیر نیرو امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره آغز فصل بارش و ورود سامانه‌های بارشی به کشور و احتمال آبگرفتگی و سیل و اینکه برخی از نمایندگان استان‌های درگیر می‌گویند اقدامات و آمادگی‌های لازم با وجود تجربه سیل ابتدای سال هنوز در برخی از استان‌ها شکل نگرفته، گفت: 

این توجهی که شما و مابقی همکاران ما در رسانه‌ها می‌کنند از حیث تحریک مثبتی که برای فعالیت ایجاد می‌کند بسیار ارزشمند است، اما اینکه اثربخشی این هشدارها کم نشود مهم است که در استفاده از این گزاره‌ها که خیلی‌ها بر برخی مسائل معتقد هستند، مقداری احتیاط کنیم. چون وقتی این‌ها تکرار شد و برخی از آن‌ها مبنای دقیقی نداشت اثربخشی‌اش کم می‌شود.

اردکانیان گفت: پیش‌بینی همکاران این است که در فصل پاییز شرایط نرمال است و بارش‌ها در ماهی کمتر و در ماهی بیشتر است. درکل معادل متوسط بلندمدت که ۳۵ ساله است خواهد بود و ما الان حجم خالی مخازن‌مان به اندازه کافی است. برای فصل زمستان طبق پیش‌بینی سازمان هواشناسی مقداری شرایط نسبت به نرمال کم‌بارش‌تر است. البته اعلام کرده‌اند که هرمقدار که جلوتر برویم می‌توانیم با دقت بیشتری این پیش‌بینی‌ها را انجام دهیم.

وی افزود: در عین حال که ما در حال فراهم کردن آمادگی‌ها هستیم، بحث لایروبی‌ها و آزادسازی حریم و بسترها یک بحث مهم است. ما چیزی حدود ۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر رودخانه‌های اصلی داخل کشور را در اولویت قرار دادیم که مسائل آن حل شود. طبیعتا منابع مالی قابل توجهی مورد نیاز است. برای امسال هزار و ۱۰۰ کیلومتر در اولویت اول است. از این مقدار حجم قابل توجهی از آن انجام شده و بقیه را هم داریم دنبال می‌کنیم.

وزیر نیرو گفت: همین امروز در هیئت دولت توانستیم اعتبار ۱۷۰ میلیارد تومانی برای سرعت دادن به تکمیل کارهای سد نرماب در استان گلستان اختصاص دهیم  که به مدار آمدن این سد و سازه‌های اینچنینی حجم کنترل سیلاب را افزایش می‌دهد و ستادی هم در شرکت مدیریت منابع آب مستقر است که روزانه شرایط پایش می‌شود. دیروز و امروز در خوزستان همایشی با تدارک لازم برگزار شد. از ماه‌ها قبل و می‌توانم بگویم از مرداد همایشی تحت عنوان «سیلاب ۹۷-۹۸ اگر تکرار شود» تدارک دیدیم به این معنا که همه ظرفیت‌های فنی و علمی وتجربی کشور را به کار بگیریم تا همانطور که مورد تاکید مقام معظم رهبری هم بود که سیلاب برای ما باید فقط منفعت باشد و خسارت نداشته باشیم یا حداقل و قابل تحمل باشد، عمل شود.

وی گفت: این مجموع توجه است و آنچه که مردم باید بدانند این است که خاطرجمع باشند که درس‌های سیلاب گذشته دقیقا مورد توجه است. دوم اینکه کسانی که به حریم و بستر رودخانه‌ها تعرض دارند باید سطح همکاری‌شان را با دستگاه‌های محلی بالا ببرند که از این بابت خدای ناکرده خسارتی وارد نشود.

نظرات

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.