دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۴

تکذیب بسته شدن راه‌های منتهی به میادین نفتی/ تاکید الفتح بر ضرورت ترمیم اساسی کابینه

عراق

تاکید یک نماینده فتح بر ضرورت ترمیم اساسی کابینه، تکذیب بسته شدن راه‌های منتهی به میادین نفتی،هشدار یک مقام اطلاعاتی درباره بازگشت داعش و دیدار سفیر مصر با رهبر جریان حکمت ملی از جمله تحولات امروز عراق بود.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، فرمانده عملیات بسته خبر برخی رسانه‌ها مبنی بر بسته شدن راه‌های منتهی به چاه‌های نفتی را تکذیب کرد.

قاسم نزال فرمانده عملیات بصره امروز دوشنبه گفت خبر بسته شدن راه‌های منتهی به میادین نفتی از سوی تظاهرات کنندگان صحت ندارد.

وی خاطر نشان کرد تمام راه‌های منتهی به میادین نفتی کامل امن بوده و بسته نیست و خبرهای وارده درباره بسته شدن راه‌ها در شهرستان الزبیر و منتهی به میادین نفتی هرگز صحت ندارد.

نزال افزود میادین نفتی کاملا امن ودور از اماکن تجمع تظاهرات کنندگان است.

نزال همچنین تاکیدکرد نیروهای ارتش و پلیس به طور کامل تمام تاسیسات حیاتی و مهم استان بصره را در کنترل خود دارند.

این در حالی است که شبکه الفرات از ویدئویی خبر داده که نشان می‌دهد تظاهرات کنندگان برخی راههای منتهی به 20 چاه نفتی و البرجسیه و راه بنادر از طریق خورالزبیر در غرب بصره بسته و مانع رسیدن کارکنان به محل کارشان شدند.

الفرات گزارش داده بود که صدها نفر از معترضان راه‌های منتهی به منطقه البرجسیه و شرکت پالایشگاه‌های جنوب در غرب استان بصره را بسته بودند.

این رسانه افزود معترضان لاستیک‌های مستعمل را در خیابان‌ها در سایه حضور گسترده نیروهای امنیتی آتش زدند که برای متفرق کردن و بازداشت شماری از آنها تلاش می‌کردند.

الفرات گزارش داد صدها نفر در میدان ماهر ثوینی به سمت میدان البرجسیه تجمع کردند، این در حالی است که تظاهرات کنندگان از مقابل گذرگاه میدان نهران بن عمر پس از آتش زدن لاستیک‌ها و جلوگیری از ورود کارکنان به آن عقب نشینی کردند.

تاکید یک نماینده فتح بر ضرورت ترمیم اساسی کابینه

یک عضو ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری بر ضرورت ترمیم فراگیر کابینه تاکید کرد. حنین القدو امروز دوشنبه تصریح کرد ضرورت دارد تا شاخص‌های واضح و مشخصی برای عملیات ترمیم کابینه وجود داشته باشد. وی خواستار آن شد تا ترمیم کابینه همه عناصر تشکیل دهنده را در بربگیرد.

القدو به شبکه السومریه گفت در صورتی که نخست وزیر بخواهد کابینه را ترمیم کند،‌باید پارلمان را در جریان مشکلات یا اشتباهات یا شکست برخی وزیران قرار دهد تا ما به موجب آن، ضرورت‌های روند ترمیم در آن وزارتخانه‌ها متقاعد شویم. وی افزود مسئله دیگر ضرورت فراگیر بودن تعدیل کابینه است و اینکه نباید یک طرف را به زیان طرف دیگر مستثنی کرد، مستثنی کردن برخی طرف‌ها از تعدیل کابینه، اقدام درستی نیست.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در مناسبت‌های متعددی تاکید کرده است که درصدد ترمیم کابینه و تغییر چند وزیر است.

تصمیم نخست وزیر برای برکناری 10 وزیر محمد الکربولی نماینده پارلمان عراق از تصمیم عادل عبدالمهدی نخست وزیر برای برکناری 10 وزیر کابینه خود خبر داده است.

الکربولی در توئیتی در صفحه شخصی خود در توئیتر به این مسئله اشاره کرده است.

هشدار درباره بازگشت داعش

خبر دیگر اینکه رئیس سازمان اطلاعات نظامی عراق درباره بازگشت داعش هشدار داد .

سرلشکر سعد العلاق تاکید کرد سرکردگان گروه تروریستی داعش برای انجام عملیات شکستن گروهی زندان‌ها و بازگرداندن تروریسم پس از پناه بردن به ترکیه نقشه می‌کشند. شبکه سی ان ان آمریکا به نقل از العلاق اعلام کرد عراق، پرونده‌های 9 نفر از سران تروریسم را به ترکیه تحویل داده است.

وی افزود تماس‌های اخیر داعش به این اشاره می کند که طرح‌هایی برای قاچاق زندانیان داعشی به خارج از زندان‌ها و اردوگاهها از طریق عراق و سوریه به منظور رسیدن به نیروهای انسانی با هدف آزاد کردن تروریست‌ها وجود دارد.

وی افزود ضرورت دارد تا تلاش‌های بین المللی گسترده‌ای برای مقابله با این مسئله انجام شودف زیرا این جنایتکاران می‌توانند این اردوگاه‌ها را ترک کرده و به کشورهایشان بازگردند و در نتیجه خطر بزرگی را در کشورهایی در اروپا و آسیا و شمال غرب آفریقا به وجود آورند.

برنامه ریزی عراق برای احداث پنج پالایشگاه جدید

عراق برای ساخت پنج پالایشگاه جدید به ظرفیت 790 هزار بشکه نفت برنامه ریزی می‌کند.

شبکه الفرات گزارش داد وزارت نفت عراق برای ساخت پنج پالایشگاه در استان‌ها با مشارکت شرکت‌های سرمایه‌گذاری جهانی متخصص در این زمینه برنامه ریزی‌ می‌کند. وزارت نفت عراق اعلام کرد در صورت تکمیل پالایشگاه کربلا، 9 میلیون لیتر بنزین تولید خواهد شد.

دیدار سفیر مصر در بغداد با سید عمار حکیم

خبر دیگر اینکه علاء موسی سفیر مصر در بغداد با سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی دیدار کرد که طی آن روابط عراق و مصر و تحولات سیاسی عراق و منطقه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

دستگیری 6 تروریست داعشی در دیالی

خبر دیگر اینکه فرمانده پلیس استان دیالی از دستگیری 6 تروریست در ناحیه بنی سعد خبر داد. این افراد بر اساس ماده چهار تروریسم تحت پیگرد بودند.

بازداشت شماری از خانواده‌های تروریست‌های داعشی

حشد شعبی هم از بازداشت شماری از خانواده‌های تروریست‌های داعشی خبر داد. بر اساس گزارش الفرات، نیروهای فرماندهی عملیات نینوای حشد شعبی عراق اعلام کردند شماری از خانواده‌های گروه تروریستی داعش را که به صورت قاچاق از اردوگاه الهول سوریه وارد استان نینوا شده بودند، بازداشت کرده و آنها را تحویل نیروهای امنیتی دادند تا آنها را مورد بازجویی قرار دهند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.