یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱

معاون امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در گفتگو با قدس آنلاین:

سرخس ودوغارون هرکدام یک منطقه آزاد میشود/زمینه ها و سرمایه گذاریهای انجام شده درسرخس بی نظیراست

معاون امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی

معاون امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: همه این زیر ساخت هایی را که توسط آستان قدس رضوی ساخته و فراهم شده است برای بخش خصوصی بوده است. ما به عنوان کسانی که زیر ساخت ها را فراهم کرده است فقط ایفای نقش می کنیم بخش خصوصی بقیه کارها را انجام می دهند.

قدس آنلان- تکتم بهاردوست: قرار است طرح  ایجاد منطقه آزاد تجاری سرخس  همراه با منطقه دوغارون به منظور رفع موانع رشد و توسعه و ایجاد رونق اقتصادی در مجلس بررسی شود. در همین خصوص گفتگویی با علی رسولیان معاون امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی ترتیب دادیم که در ادامه می خوانید:

قدس آنلاین: با توجه به اینکه طرح منطقه آزاد سرخس و دوغارون به مجلس رفته است. آیا قرار است این دو منطقه به صورت یک منطقه آزاد بشوند یا هر کدام به صورت جداگانه؟

رسولیان:هر کدام به صورت جداگانه قرار است منطقه آزاد بشوند. حتما می دانید که این دو در دولت مصوب شد که این دو منطقه جدا از هم به عنوان مناطق آزاد معرفی شوند که لایحه آن هم به مجلس رفته است که امیدوارم با تلاش و پیگیری نمایندگان استان که این فرصت ویژه را برای خراسان رضوی فراهم کنند.

قدس آنلاین: آیا این دو فرصت صرفا برای استان خراسان فرصتی را فراهم کرد یا برای کل کشور؟

رسولیان:هرمنطقه سرخس و هم دوغارون فرصت های مناسبی هستند هم برای استان و هم برای کل کشور. چون حتما می دانید مکان هایی مانند سرخس در کل کشور خیلی کم داریم که تا این حد زیر ساخت ها فراهم باشد. ما در این مکان مسیر ریلی، مسیر زمینی داریم که با کشورهای آسیای میانه در رفت و آمدیم. همچنین زیر ساخت هایی مربوط به بحث های پالایشگاهی و فرودگاه که هزینه زیادی صرف آن شده و هر هواپیمایی میتواند در فرودگاه این منطقه تردد کند، مصالح ساختمانی و ...که همه فرصت هایی است که ما بتوانیم از آن استفاده کنیم.

قدس آنلاین:با توجه به این صحبت ها حتما زیر ساخت های کار هم فراهم شده است.

رسولیان: بله همه زیر ساخت های لازم را دارد و اگر این اتفاق بیفتد فرصت منحصر به فردی است که برای خراسان رضوی فراهم شده است.

قدس آنلاین:آیا بجز اینها پیگیر راه اندازی موقعیت های دیگری هم در این منطقه هستید؟

رسولیان: بله موضوع گوگرد که در منطقه سرخس در حال پیگیری است و تا کنون هم به نتایج خیلی خوبی هم دست پیدا کرده ایم. در بحث مینی فاینری ها که بتوانیم از فراورده ای نفتی که در آسیای میانه است و همآنهایی را که خودمان در حال تولید در پالایشگاه خان گیران هستیم که می خواهیم را وارد منطقه سرخس کنیم و به فراورده های نفتی تبدیل شود که هم بتوانیم خودمان از آنها استفاده کنیم هم بتوانیم صادر کنیم. ما می توانیم در این منطقه با ایجاد پایگا ه های حمل و نقل ریلی کالاهایی را وارد خرسان بکنیم و از این جا به کشورهای دیگر حمل و ترانزیت کنیم.

دیگر اینکه قطار ایران چین هم در حال راه اندازی است که بتوانیم از این کشور هم وارداتی داشته باشیم من فکر می کنم اگر این منطقه اتفاق بیفتد ،می تواند در توسعه اقتصادی کشور نقش بسزایی داشته باشد.

قدس آنلاین: آیا منطقه دوغارون هم از این قاعده پیروی می کند؟

رسولیان: بله این منطقه هم خاصیت های خاص خودش را دارد. دوغارون منطقه ای است در کنار کشوری است که زیر ساخت های کمتری وجود دارد که با این وجود می توانیم همه بنگاه های اقتصادی بزرگ را به اینجا بیاوریم و فعال کنیم که این هم فرصت خیلی خوبی است.

ما حتی می توانیم در این منطقه مراکز درمانی ایجاد کنیم که افغانستانی ها بتوانند بدون ویزا بیایند و درمان بشوند ، می توانیم مراکزی را برای ترانزیت، بسته بندی کالا در این منطقه فراهم کنیم. میتوانیم پایانه های انرژی  در منطقه دوغارون ایجاد کنیم.

قدس آنلاین: بخش خصوصی خراسان رضوی هم برای استفاده ازاین ظرفیت خاص اعلام آمادگی کرده است؟

رسولیان: همه  این زیر ساخت هایی را که توسط آستان قدس رضوی ساخته و فراهم شده است همه برای بخش خصوصی بوده است. ما به عنوان کسانی که زیر ساخت ها را فراهم کرده است فقط ایفای نقش می کنیم بخش خصوصی بقیه کارها را انجام می دهند.

ما حتی می توانیم بگوییم وقتی این منطقه آزاد بشود زمینه همکاری برای کشورهای خارجی هم فراهم شود که بیایند و فعالیت کنند. ما در کشورهای اطرافمان فقط محصولات مورد نیاز داریم مواد اولیه ای مانند نهاده های دامی، پنبه و...که وارد شدنش به نفع ما است. واردات همیشه هم بد نیست .چرا که میتوان از آنها ارزش افزوده کسب کرده و با صادرات انها اشتغال ایجاد کرد.


انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.