یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۸

به صورت موقتی

زلزله زدگان سر و سامان گرفتند/ ۳ هزار واحد مسکونی دائمی احداث می شود

کانکس در مناطق زلزله زده

تبریز- باوجوداینکه بسیاری از زلزله‌زدگان از همان نخستین روزهای این حادثه بر این باور بودند که دولت با ارسال کانکس به‌طور موقت مشکل اسکان آن‌ها را حل می‌کند اما این اتفاق به دلیل مخالفت دولتمردان رخ نداد اما سرمای پائیزه و ۸ درجه زیر صفر در مناطق زلزله زده موجب شد تا با ارسال اتاقک‌های پیش‌ساخته برای نجات جان زلزله‌زدگان از سرما اقدام شود.

قدس آنلاین-گروه استان ها:  زمین‌لرزه ۵٫۹ ریشتری ۱۷ آبان در آذربایجان شرقی  به تعداد پنج هزار واحد مسکونی در روستاهای سراب و میانه آسیب زد، متأسفانه در پی این زمین‌لرزه ۵ نفر در روستای «ورنکش» شهرستان میانه جان خود را از دست دادند و ۵۸۴ نفر نیز مصدوم شدند .

گفتنی است در مناطق زلزله‌زده با برپایی موکب‌های خدمت‌رسانی به‌طور متوسط روزانه افزون بر یک هزار و ۵۰۰ پرس غذا توزیع می‌شود اما مهم‌ترین مشکل مردم رهایی از چادرهایی است که در برابر سرما مقاوم نیستند.  

اسکان ۱۳ هزار نفر

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر  بابیان اینکه نسبت به اسکان  اضطراری ۱۳ هزار و ۳۴۸ نفر از زلزله‌زدگان در اردوگاه یا به‌صورت فردی با نصب ۳ هزار و ۳۳۷ دستگاه چادر اقدام شده است افزود: جمعیت هلال‌احمر در ۸۱ روستای زلزله‌زده آذربایجان خدمات امدادی ارائه کرده است.

مرتضی سلیمی اظهار کرد: در دو هفته گذشته ۲ هزار و ۶۵۸ بسته غذایی ۷۲ ساعته و یک‌ماهه، ۶هزار بطری آب‌معدنی، ۳ هزار و ۹۸۶ تخته پتو، یک هزار و ۵۱۸ شعله والور، ۵۸۰ بخاری‌برقی، ۴۴۰ ست ظروف، ۹۶۵ تخته موکت، ۱۲ هزار و ۳۵۲ کیلوگرم نایلون پوششی و ۳۸۰ بسته نان میان زلزله‌زدگان توزیع‌شده است.

احداث ۳ هزار واحد مسکونی دائمی

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز از احداث سه هزار واحد مسکونی دائمی برای زلزله‌زدگان خبر داد.

عزیز الله مهدیان بابیان اینکه مصالح موردنیاز برای واحدهای پیش‌ساخته تأمین‌شده است و سیمان رایگان، تجهیزات و آهن‌آلات موردنیاز نیز به محل حمل می‌شود، افزود: مقدمات کار برای بازسازی سریع و اساسی فراهم‌شده است تا در کوتاه‌ترین زمان این کار تمام شود.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان نیمه اول سال آینده کار بازسازی واحدهای تخریبی تمام شود.

اعتبارات تأمین‌شده است

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بابیان اینکه اعتبارات موردنیاز برای تجهیزات و کمک بلاعوض به‌منظور ساخت واحدهای مسکونی و اسکان موقت تأمین‌شده است، اظهار داشت: تاکنون برای حدود یک هزار نفر از افرادی که تقاضای پرداخت ۱۰۰ میلیون ریال اجاره‌بها برای اسکان موقت تا پایان کار بازسازی داشتند نیز پرداخت‌شده است.

وی برای کمک به اسکان موقت در کانکس نیز توضیح داد: تعداد ۲۳۳ اتاقک اسکان موقت برای زلزله‌زدگان آذربایجان در روستاهای شهرهای میانه و سراب تحویل‌شده است.

وی بابیان اینکه با تحویل این تعداد اتاقک به نیاز زلزله‌زدگانی که تقاضای برخورداری از اتاقک موقت داشتند، پاسخ‌داده‌شده است، افزود: پس از زلزله آذربایجان شرقی بر اساس ارزیابی کارشناسان این بنیاد بلافاصله برای ۳ هزار واحد احداثی و بیش از ۲ هزار واحد تعمیری برآورد خسارت شد.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: تا پایان این هفته موضوع اسکان موقت برای تمام خانواده‌هایی که ساکن در منطقه هستند به‌وسیله اسکان در اتاقک‌ها یا پرداخت نقدی اجاره‌بها، حل می‌شود.

روند کند کار به دلیل شرایط جوی

مهدیان، با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۲۰۰ دستگاه ماشین‌آلات سنگین در حال آواربرداری واحدهای مسکونی مناطق زلزله‌زده هستند، ادامه داد: هم‌اکنون بیش از ۸۰۰ واحد در این مناطق آواربرداری شده و حداکثر تا ۲ هفته آینده این عملیات تمام می‌شود مگر در شرایطی که خود مالک ساختمان حضور نداشته باشد و در این کار مشارکت نکند.

وی خاطرنشان کرد: شرط آواربرداری واحدهای مسکونی تخریب‌شده حضور صاحب واحد مسکونی در محل به‌منظور خارج کردن وسایل خود و مصالح قابل بازیافت برای استفاده در بازسازی واحد مسکونی است.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: کار احداث واحدهای دائمی نیز شروع و تاکنون فونداسیون ۳۰ واحد مسکونی در مناطق زلزله اجراشده است و باوجوداینکه شرایط جوی موجب کندی کار می‌شود سعی داریم همه واحدهای تخریبی را با کمک مردم منطقه احداث کنیم.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه ۲ هزار واحد دامی نیز در مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی احداث می‌شود، گفت: برای زلزله‌زدگان وام مسکن به میزان ۴۰۰ میلیون ریال با کارمزد ۴ درصد، ۱۵۰ میلیون ریال وام معیشتی، ۱۵۰ میلیون ریال وام تعمیرات و ۱۵۰ میلیون ریال نیز وام فضای دامی پرداخت می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.