یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۹

قرار گرفتن نام عطار و فارابی در فهرست گرامیداشت یونسکو

عطار

عطار نیشابوری و ابونصر فارابی در فهرست گرامیداشت کمیسیون ملی یونسکو قرار گرفتند.

به گزارش قدس آنلاین، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: هر دوسال یک‌بار کشورها می‌توانند دو شخصیت برجسته خود را که تولد و وفات آنان مضربی از ۵۰ است  را به یونسکو معرفی کنند تا بزرگداشت این شخصیت‌ها برگزار شود.

حجت‌الله ایوبی گفت: پس از بررسی گروه‌های کارشناسی در نهایت دو شخصیت ابونصر فارابی و عطار نیشابوری برای معرفی به یونسکو برای درج در  فهرست گرامیداشت انتخاب شدند.

وی افزود: ابونصر فارابی ملقب به معلم ثانی از مفاخر ایران در علوم زبان و ریاضیات و کیمیا و هیات و موسیقی و طبیعیات و الهیات و علوم مدنی و فقه و منطق است که در سراسر عمر در راستای پیوند و تلفیق دین و فلسفه در تاریخ اندیشه اسلامی تلاش کرد اتفاقی بزرگ است.

ایوبی در ادامه با اشاره به جایگاه رفیع عطار نیشابوری و قرار گرفتن این عارف و شاعر نامی ایران در فهرست گرامی‌داشت یونسکو عنوان کرد: جای خرسندی است که نام عطار که عمر خود را در سده شش و هفت قمری در راه سیر سلوک گذاشت در این فهرست قرار گرفته است و شاهد برپایی بزرگداشت این عارف و شاعر نام‌آور ایران هستیم.

وی با بیان اینکه هریک از مشاهیر می‌توانند برای هر منطقه و کشور هویت بسازند تاکید کرد: برنامه‌های متنوعی در بزرگداشت ابونصر فارابی و عطار نیشابوری اجرا خواهد شد که به‌زودی اعلام می‌شود.

منبع: صداوسیما 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.