دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۹

مرغداران خطر آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را جدی بگیرند

آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

یزد - مسئول اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور اداره کل دامپزشکی استان یزد گفت: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، بیماری خطرناک اما قابل کنترل با همکاری مردم و مرغداران بوده مردم و مرغداران خطر آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را جدی بگیرند.

به  گزارش قدس آنلاین به نقل ازروابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان یزد، کریم زنگیلی در این خصوص اظهارداشت: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از جمله بیماری های مهم و تأثیرگذار بر شرایط جامعه می باشد که نیاز به توجه جدی به منظور جلوگیری از اشاعه بیماری در استان دارد.

وی افزود: دامپزشکی با اقدامات نظارتی از جمله کنترل خرید و فروش طیور بومی در سطح شهر، در حال کنترل بیماری در استان است  اما مردم و مرغداران به عنوان مهمترین و تأثیر گذارترین عضو از زنجیره کنترل و پیشگیری از بیماری، می توانند با اقدامات سازنده خود نقش اساسی در نیل به این مهم ایفا نمایند.

زنگیلی تصریح کرد: اقدامات امنیت زیستی همچون: رعایت مسائل قرنطینه ای، کنترل رفت و آمد و حفظ بهداشت مرغداری ها موثرترین شیوه برای پیشگیری از این بیماری مهلک است  که توسط مرغداران قابل اجرا می باشد.

مسئول اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور استان در ادامه به خطر عرضه طیور بومی از طریق فروشندگان دوره گرد اشاره کرد و از شهروندان خواست ضمن خودداری از خرید طیور بومی از عرضه کنندگان در سطح شهر، موارد تخلف را به شبکه های دامپزشکی گزارش نمایند.

زنگیلی خاطر نشان ساخت : کنترل ورود و خروج تمام جانداران و اشیاء به داخل و خارج مرغداری، انجام ضدعفونی، تأمین هوای سالم و کافی و همچنین استفاده به موقع از واکسن ها جهت افزایش سطح ایمنی بدن طیور می تواند از بسیاری از مشکلات صنعت پرورش طیور پیشگیری نماید.

انتهای پیام /

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.